İnceleme Uncharted 4: A Thief's End

Silicone Android Uygulaması
1617962341759.png

-
Bugünkü konuğumuz Uncharted 4. Şimdi seriye son oyundan girmek olmaz. Size çok ama çok kısa şekilde ilk üç oyunu tanıtmam gerekirse.. Üç oyunda da Nathan Drake'in hazine avcılığı maceralarını izliyoruz.
Evet, (Şunu belirteyim, favori oyunum serinin üçüncü oyunudur) Şimdi ise incelememize Hikaye ile başlayalım.

HİKAYE:

Nathan Drake, hazine avı işlerini bırakalı uzun yıllar olmuştur. Elena Fisher ile mutlu bir yuva kurmuştur ama içinde ki o macera tutkusu hala bitmemiştir.. Günün birinde kapı çalar ve Nathan'ı şok eden biri karşısına çıkar. Öldüğünü sandığı abisi Sam, 15 yıl sonra geri dönmüştür. Peki neden geldi bu adam?
15 yıl önce peşinde oldukları hazineyi arayış sırasında kaderleri ayrılan iki kardeş, bir kez daha bir araya gelip aynı hazinenin peşine düşüyorlar. Korsan Kaptan Henry Avery'nin 400 milyon dolar değerindeki hazinesini bulmak zorundalar çünkü işin ucunda paranın dışında Sam'in hayatı da var. Nathan bu kez tutkuları için değil, kardeşinin güvenliği için eski defterine çizmeye başlıyor.
(Hikayemiz de çok takıldığım bir sorun var maalesef. İlk üç oyundur adından bir kere bahsedilmeyen abimiz, bir sonraki oyunda balıklama hikayeye daldığı için biraz şaşırdım.)
Hikayemiz de Spoiler olmadan, çok yüzeysel bir hikaye anlatımı yapmış bulunmaktayım. Geçelim oyunun geçtiği topraklara, yani harita dizaynlarına.

HARİTA/DİZAYN:
Oyunumuz 22 bölümden oluştuğu için oldukça fazla mekanımız var. En göze batanları: İtalya ve İskoçya bölümlerinin tasarımlarını çok beğenmiştim.
Önceki serilere oranla yine bol bol tırmanmamız gereken yerler bulunuyor. Önceki oyuna oranla bu biraz arttırılmış. Birazdan kastım gerçekten arttırılmış. Yürüme ve tırmanma mekanikleri oyunun çoğunu kaplamış bulunmakta. Tabiki bundan şikayetçi değilim ama önceki serilerde ki aksiyon oranı bir tık daha fazlaydı. Haritalardan birkaç resmi ekte belirttim.
Bir başlık daha bitmiş bulunmakta. Geçelim Oynanış Mekaniklerine.

OYNANIŞ/MEKANİKLER:
Hemen oyuna yeni eklenen kanca (Hook)dan bahsedelim. Bu kanca ile gidemediğimiz uzak yerlere gidebiliyoruz ve Uncharted için oyuna farklı bir hava katmış. Ayrıca da çok yakışmış.
Serinin bir önceki oyunu Uncharted 3'ün o giriş sahnesini hatırlar mısınız bilmiyorum. O muhteşem bar kavgası ile oyuna yeni eklenen ataklardan kaçmamız için kullanılan Counter Attack tuşu. Seriye çok yakışmıştı ama Uncharted 4'de kaldırılmış. Bazen düşmanlar bize vururken, sap gibi kalmak hiç hoşuma gitmedi. Özellikle de hapishane de ki yaptığımız kavga sahnesinde. Aşırı siniz bozucu bir olay. Counter Attack tuşu gitmiş olabilir ama onun yerine çok daha oturaklı dövüş sahneleri gelmiş. Tıpkı TLoU oynuyormuş gibi hissediyorsunuz diyebilirim.
Onun dışında klasik tırmanma ve silah mekanikleri oyunumuzda mevcut. Serinin önceki oyunundakiler ile benzer. Fazla bahsetmeye gerek duymadım. Ve gelelim son başlığa. Karakterler.

KARAKTERLER:

Nathan Drake:
Yakışıklı, esprili, zeki.. Çoğu insanın oynarken sempatik bulduğu ve "Keşke böyle olsam" denilen karakterlerden. Abisi için evliliğini riske atarak maceraya girmiş bulunmaktadır.
1617961297915.png

Samuel Drake:
Kişilik olarak Nathan ile oldukça birbirlerine benziyorlar. Tıpkı küçük kardeşi gibi komik ve sempatik. Tek fark, Sam biraz daha kurnaz.
1617961467969.png

Victor Sullivan:
Dediğim gibi, Sam dördüncü oyunda karşımıza çıkıyor ama önceki serilerde de Nathan'ın bir yardımcıya ya da diğer bir deyişle abiye ihtiyacı vardı. İşte bu profile uygun kişi ise Sully'dir. Her zaman Nathan'ın arkasında olan bir karakterdir.
1617961681319.png

Elena Fisher:
Nathan'ın karısı ve kocasını riske atmayı hiç istemeyen bir karakter. Ne kadar istemese de, oyunun bir yerinde maceraya kendi de dahil oluyor.
1617961804434.png

Rafe Adler:
Bu karakterin pek bir artısı ya da eksisi yok. Klasik kötü karakterlerden. Nathan yüzünden hep geri planda kaldığını düşünüyor.
1617961973869.png

Karakterler olarak birkaç tane daha incelenebilir ama bu kadar yeterlidir bence

SON SÖZ:
Naughty Dog sevdiğim firmalardan ve birkaç eksisine rağmen çok güzel bir oyun yapmış.
İncelememiz buraya kadardı. Bence güzel bir inceleme yaptım. Sıkılmayın diye de bol resim koydum.
Bir sonraki oyunumuz Red Dead Redemption 2 olacaktır. 1-2 güne onu da paylaşırım.

Ekli dosyalar

• 1617958057386.png
    1617958057386.png
    1,2 MB · Görüntülenme: 30
  • 1617959809771.png
    1617959809771.png
    2,1 MB · Görüntülenme: 24
  • 1617959873003.png
    1617959873003.png
    2,1 MB · Görüntülenme: 30
  • 1617959916405.png
    1617959916405.png