The Witcher kitaplarına hangi kitapla başlanmalı?

Silicone Android Uygulaması

Miraç

Bronze Sample
İfade skoru
403
Ben de bir çok insan gibi maalesef ki The Witcher serisine 3. oyunla giriş yaptım. Hikayeyi merak ettiğim için ilk oyundan başlamak istedim ancak beni pek sarmadı o yüzden kitaplardan gitmeye karar verdim. Sizce kitapları alınır mı? Eğer alınırsa kitap serisi nasıl devam ediyor?

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Ben de bir çok insan gibi maalesef ki The Witcher serisine 3. oyunla giriş yaptım.
Bir problem değil, ilk oyunun hikayesini izleyin. Sonra 3. oyunu oynayın, sonra 2. oyunu. Benim millete tavsiyem de bu şekilde. Kitapları okumadan önce oyunları okumanız da daha iyi bence. Keza aklınızda daha kolay görselleşiyor, daha da zevkli oluyor okuma. Hızlıca akıp gidiyor.

Sizce kitapları alınır mı? Eğer alınırsa kitap serisi nasıl devam ediyor?
Kesinlikle alınır, canon kitapların sırası şu şekilde:
  • 1- Son Dilek (The Last Wish)
  • 2- Kader Kılıcı (The Sword of Destiny)
  • 3- Dönüşü Olmayan Bir Yol (Droga, z której się nie wraca)
  • 4- Elflerin Kanı (Blood of Elves)
  • 5- Nefret Çağı (Time Of Contempt)
  • 6- Ateşle İmtihan (Baptism of Fire)
  • 7- Kırlangıç Kulesi (The Tower of Swallows)
  • 8- Gölün Hanımı (Lady of the Lake)
  • 9- Fırtınalar Mevsimi (Season of Storms)

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Türkçeye çevrilmiş kitapları belli zaten. Sırayla okuyabilirsin.
1641708253670.png

Bu sırayla okuyabilirsin. Season of Storms, 1. ve 2. kitap arasında yer alıyor. Fakat daha Türkçeye çevrilmedi. Pegasus Yayınları 2021 Ekim gibi yayınlanacağını söylemişti fakat ertelendi sanırım.

Bu 7 kitabı okuduktan sonra, evreni daha iyi anlamak adına "Witcher Evreni" adındaki kitabı okuyabilirsin. Kendi içinde 5 farklı bölümü mevcut.
  1. Dünya ve Sakinleri
  2. Witcherlar
  3. Kıtadaki Büyü ve Dinler
  4. Kuzey Kırallıklarındaki Canavarlar
  5. Rivyalı Geralt'ın öyküsü
Okunması zorunlu değil, fakat okunursa iyi olur. Evrene dair neredeyse her şeyi içeriyor.
Bunları okuduktan sonra Witcher dizisine de göz atabilirsin.

505

Gold Sample
İfade skoru
2.916
Season of Storms, 1. ve 2. kitap arasında yer alıyor.
Sonda okunması daha mantıklı bence. Tam olarak 1. ve 2. kitap arasında da diyemeyiz. Mesela Son Dilek'in Striga ve Foltest olaylarını anlatan daha ilk hikayesi Fırtınalar Mevsimi'nde gerçekleşmemiş durumda. Fırtınalar Mevsimi'nden öncesini anlatıyor. Fırtınalar Mevsimi, Son Dilek'teki bazı kısa hikayelerin arasında geçiyor. Son Dilek bile kendi içinde sıralı değil zaten, kopuk bir anlatım var. Her biri kendine özel hikaye. Nivellen'in hikayesini anlatan hikaye mesela Son Dilek'te Striga olayından çok önce olmasına rağmen sonra yazılmış. Geralt'ın yolculuğu sırasında gördüğü ögeler sonucu aklına gelen anımsamaları okuyoruz, tam bir kronolojik sıra yok. Fırtınalar Mevsimi, Yennefer ile tanıştığımız andan 1 sene sonrasını anlatıyor. 1. kitap ve 2. kitap arasında değil de 1. kitabın bazı kısa hikayeleri arasında demek daha doğru. Gelelim niye sonda okumak mantıklıya çünkü garip kitap cidden. Kısa öyküleri esas almasına rağmen roman şeklinde yazılmış, ilk iki kitap gibi değil. Hem de son kitap Gölün Hanımı'ndan 14 sene sonra yayımlanmış. Üslup, anlatım biçimi falan farklı hissettiriyor önceki kitaplara göre. CDPR'nin oyunlarından ögeler de içeriyor. Andrzej Sapkowski kalemi değil de başka bir kitap gibi. Witcher severler sonda okur, baş sıralara katılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube