İnceleme Terminatör'ün Faresi: Bloody TL80

Silicone Android Uygulaması
PT Sunar.png

Hepinize merhabalar arkadaşlar, bugün 17 yıllık IntelliMouse'u terkederek geçiş yaptığım Bloody TL80'i inceleyeceğiz. Öncelikle kendisini 7 Nisan 2021 tarihinde satın aldım. Bu incelemeyi TP'ye açacaktım ama madem Silicone Forum üyesi olduk o zaman buraya açalım dedik. :) Kendisini 149 TL'ye A101'den satın aldım. 2 haftadır rafta duruyordu öyle. Başta bir tereddüdüm vardı çünkü fare defolu veya kullanılmış ürün olabilirdi. 2 Haftadır rafta durması beni biraz tedirgin etti. Ama güvenlik bantlarının sökülmediğini görünce sıfır olduğunu anladım. Ki kutusunu açtığımda da zaten hiç açılmadığını anladım.

Lakin fareyi masada duran sivri bir parçanın üzerine düşürdüm. O yüzden sol skatezin olduğu tarafta küçük ve hafif derin bir çizik oluştu. Ama tabii kullanıma herhangi bir engeli yok. İncelemeye yine her incelemem de olduğu gibi özelliklerini anlatmak ile başlayacağım.

| Teknik Özellikler Faslı |
Bloody TL80 Özellikler.png

Faremizin özellikleri bunlar. Sensör olarak Avago'nun A9800 Lazer sensörünü kullanmışlar. 150 IPS hızlanmaya sahip bir sensör. 149 TL'ye fena değil. Mouse imleci akıyor gidiyor zaten. Onun dışında kablosu örgü tamamen. Yılan deseninde bir örgü kablosu var. Açıkçası çok iyi örgü kablo olması. Örgü kablo demek hem daha fazla dayanıklılık demek hem de kablonun masanın üzerinde daha iyi kayması demek. LK Switch kullanıyor. Kimi kaynakta bu switch için 50 milyon tıklama yazarken, Bloody kendi sitesinde 20 Milyon demiş. Kendi sitelerini baz alıyorum o yüzden tıklama ömrü konusunda. Skatezleri resimde yazdığım gibi metal arkadaşlar. Bloody bu skatezlerin 300Km ömrü olduğunu iddia ediyor. Ki skatezleri gerçekten çok hoşuma gitti benim. Kayıp gidiyor tahta üzerinde bile. Hatta fayansın üzerinde bile denedim bu skatezleri. Tabii siz denemeyin yoksa benim gibi skatezlerin kenar boyalarını çıkartırsınız. ?

| Yakından Bakışalım |
IMG_6962.JPG

Öncelikle kutumuzdan başlayalım. Kutumuzun ön yüzü bu şekilde. Metalik bir tasarımı var kutunun. Bu kutu tasarımı eski bu arada. Bloody artık bu tür tasarımlar yapmıyor kutularında. Ama TL80'nin yeni bir model olmadığını düşünürsek normal.

IMG_6963.JPG

Kutumuzun yan tarafında fare ile ilgili çeşitli özellikler yer alıyor. Lakin burada 50 milyon tıklama ömrü denilmiş. Benim kafam çok karıştı açıkçası. :D 20-50 Milyon arası bir tıklama ömrü var diyeceğim o yüzden. Ayrıca bir QR kodu da var.

IMG_6965.JPG

Kutunun arka yüzeyi de bu şekilde. Yine çeşitli bilgiler yer alıyor. Fareye ait üç önemli özellik ve bu özelliklerin patent numaraları yer alıyor. Sanırım Bloody burada "Bakın patentini bile aldık, başka kimse de yok bunlar." demek istemiş. :D

IMG_6966.JPG

Kutumuz pencereli bir tasarım kullanıyor. Böyle kapağını açınca fareyi görebiliyoruz. Buraya da öyle ıvır zıvır birkaç bilgi yazmışlar.

IMG_6968.JPG

Kutunun içerisinden fare dışında bir de bunlar çıkıyor. Kimsenin okumadığı bir kullanım kılavuzu (ayrıca garanti belgesi), 2 tane Bloody stickeri ve bir adet Bloody 5 kartı çıkıyor. Tabii Bloody 5 kalmadı artık. Bloody 7 var çünkü. :) Ayrıca 2 tane sticker çıkıyor ama birini kullandım bile. O yüzden fotoğrafta 1 tane var gözüküyor.

IMG_6953.JPG

Ve işte fare! Çok yakın bir çekim oldu. Fareye ilk bakınca bir surat olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi Terminatör tasarımlı bir fare olması. T-800'ün suratını yapmaya çalışmışlar sanırım. Pek benzememiş ama hoş olmuş bence. Faremiz toplam 9 tuş barındırıyor. Şu orta kısımda vitese benzeyen bir kısım var. Onun sayesinde isterseniz çift klik isterseniz tek klik olacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz fareyi. Ayrıca 3 ve 4 tuşları ile 3 veya 4 kere basmasını da sağlayabiliyorsunuz. Ek bir çift tıklama tuşu yerine böyle bir sistem daha iyi olmuş. Fare bana nefes alan kırmızı ışık efekti ile geldi.

IMG_6956.JPG

Faremiz yan tarafından bu şekilde gözüküyor. İki tane makro tuşumuz var. Ben bu tuşları hiç sevmediğim için programdan devre dışı bıraktım. Yanlışlıkla sayfayı ileri veya geri alıyorum çünkü. Yan kısım başparmak için bir bölme görevi görüyor ayrıca. Bu fareyi tercih etme sebeplerimden birisi buydu.

IMG_6954.JPG

Sol kısımda bir tuş bulunmuyor. Sol kısımda da eğer sol elle fare kullanıyorsanız yine başparmak için bir bölme var. Lakin Bloody'e soruyorum buradan. Neden orada da tuş yok? Solak arkadaşlar makro tuşları için sağ elle kullanmak mı zorunda? :)

IMG_6957.JPG

Faremizin alt kısmı bu şekilde. Metal ayakları ve bir kaza sonucu ilk günden oluşturduğum çiziği görebilirsiniz. :D Herhangi bir ışık yanmıyor lazer sensör olduğu için. Önceki farem optikti ve kırmızı ışık yanıyordu alt kısmında. Bu yönünü yine çok beğendim. Ayrıca lazer olduğu için her yüzeyde çalışıyor. Cam üzerinde bile kullanılabiliyor. Lazer sensör favorim o yüzden bundan sonra.

IMG_6958.JPG

Kablomuz örgü yazının başlarında dediğim gibi. Deseni de bu şekilde. Yılan derisi tasarımı izlenmiş. Fena değil. Komple siyah olabilirdi. Ama farenin kırmızı ve siyah tonlarına uyması açısından böyle tasarlanmış.

IMG_6950.JPG

Gelelim farenin elimde nasıl durduğuna. Aynen böyle duruyor. Elime rahatça oturduğunu söyleyebilirim. Ergonomi açısından hiçbir sorun gözlemleyemedim. Gayet rahat ve konforlu. Sadece keşke başparmak kısmı kauçuk olsaymış. Terleyince komple pislik oluyor o kısım çünkü. :sick:

| Yazılımı Atomlarına Kadar İnceliyoruz |
1618412390906.png

Faremizin yazılımı da var arkadaşlar. İndirmek için;

Şimdi yazılımı inceleme faslına geçelim. Öncelikle açınca karşımıza böyle bir ekran geliyor. Burası çekirdek değiştirme kısmı. Faremiz 4 tane çekirdek kullanıyor. Burada her çekirdek bir oyunu türünü temsil ediyor. Misal Core 1 strateji oyunları için kullanılması gereken bir çekirdek. Şu an aktif olan Core 2 ise Primary FPS tarzı oyunlar için bir çekirdek. Sanırım PUBG gibi oyunları kapsıyor bu çekirdek. Ultra-Core 3 ultra üst düzey FPS oyunları ve Ultra-Core 4 ise MMO/RPG tarzı oyunlar için var. Tabii bu iki çekirdek paralı arkadaşlar. Bloody'nin üst düzey farelerinde açık gelse de benim farem de açık gelmedi. Fiyatı etkiliyor çünkü. Eğer açık gelseydi sanırım 200-250 TL arası olurdu farenin fiyatı. Ki Bloody bu yüzden opsiyonel koymuş bunu. @Samotne3030 hocam söylemişti bana hatta bunu ilk olarak. Fareyi alınca oyuncular kullanmadığı bir şeye para verdiği için pişman olmaması adına paralı geliyormuş. Neyse zaten ben de kullanmıyorum. Core 2 candır. :D

1618412856866.png

Buton kısmı ise renk ve buton ayarlarını yapabileceğiniz bir yer. Burada her tuşa bir görev atayabiliyorsunuz. Yukarıdan profil seçebiliyorsunuz. 7 tane profil var. Kendiniz oluşturamıyorsunuz maalesef.

1618412960794.png

Burası size bahsettiğim renk ayarları kısmı. Fare renklerini değiştirebiliyorsunuz buradan. Ayrıca kısayol atayarak o kısayol ile başka renge geçebiliyorsunuz.

1618413063541.png

Burası ise silahlar kısmı. Oyunlar da falan yan tuşlara silah atamayı sağlıyor. Ayrıca Scroll tuşunun renklerinin ne anlama geldiğini gösteriyor. O vites gibi olan kısmın nasıl kullanılacağını görebilirsiniz buradan.

1618413174665.png

Şimdi gelelim bizi en ilgilendiren noktaya. Burası fare ile ilgili en önemli ayarların olduğu kısım. Misal DPI ayarını buradan değiştirebiliyorsunuz. İstediğiniz DPI değerine alabiliyorsunuz fareyi. Maksimum sınırımız 12.000 DPI. Tabii o kadar devasa bir ekranım olmadığı için 12.000 DPI asla işime yaramayacak bir değer. 1100 DPI yeterli benim için. Fare bildirim oranı kısmı da çok önemli zira o kısım fare ile PC'nin USB üzerinden yaptığı erişim süresi ile alakalı. 1000Hz değilse eğer 1000Hz yapmanızı öneriyorum. Bana 500Hz geldi. 1000Hz yapınca önemli ölçüde artıyor farenin tepkisi.

Tıklama tepkisi ise LK Switch ile alakalı bir kısım. Ellemenize gerek yok. Sensör kalibrasyonu fare sensörünü kullanılan yüzeye göre kalibre ediyor. Onu da isterseniz Önayar olarak bırakın. Kendisi otomatik kalibre edecektir böylece. Onun dışında başka bir ayar mevcut değil. İşimize yarayacak tüm temel ayarlar var. İşlev konusunda güzel bir program.

1618413594849.png

Uygulamanın yukarısında ampul işareti var bir tane. İşte o kısımdan da ışık modlarını ve parlaklığı değiştirebiliyoruz. Bende şu an "Tam renkli döngü (yavaş yanıp sönme)" açık. Renk modlarının nasıl olduğundan bahsetmeyeceğim. Çünkü yazı uzar. :D

1618413758712.png

Yazılımın hakkında kısmı böyle. Şu an geçen ay çıkan 2021.0302 sürümündeyim. Burada da o Ultra-Core 3 olayı açıklanmış. Oyuncuların sonradan pişmanlık duymaması adına aktif değil. Ben zaten kullanmadığım için sevindim bu olaya. :) Yazılımı genel olarak ele alırsak aşırı detaylı ve işlevsel bir program. Ultra-Core 3 ve Ultra-Core 4'te açılan makro sekmeleri falan da var. Oralara hiç değinmiyorum bile.

Program da RGB kısmı da var aslında ama W60 ve W70 Max modellerinde kullanılabiliyor orası. RGB kısmı bizim bu ışık ayarı yaptığımız yerin daha gelişmiş bir hali. Çeşitli animasyonlar falan var. Ama Bloody beyciğim W serisi farelerine sunuyor bu özelliği. :D Programın eleştirebileceğim noktası tasarımı. Diğer rakipleri Logitech ve Razer'ın programları daha iyi arayüzlere sahip. Bloody ise 2013 yılından kalma arayüzüne devam ediyor. Arayüzü iyileştirebilir diye düşünüyorum. Bloody 8 veya 9 çıkınca görürüz artık değişip değişmediğini. :) Onun dışında işlev anlamında diğer rakiplerin yazılımlarından bir farkı yok. Hatta artısı bile var.

| Sonuç |
Sonuç olarak 2021 yılında yaptığım en iyi üçüncü alışverişim oldu. Önce Barracuda 120, daha sonra H2002D ve şimdi de Bloody TL80 aldım. Mutlu muyuz? Evet, fazlasıyla mutluyuz. A101'de TL80'i görürseniz ve cebiniz de paranız varsa hiç tereddüt etmeyin, yapıştırın gitsin. Fiyatına göre çok iyi bir fare. 17 yıllık IntelliMouse'dan sonra ilaç gibi geldi.

Farenin eksisi olarak söyleyebileceğim tarafı sol kısımda makro tuşu olmaması, tam RGB şeride rağmen animasyonların kısıtlılığı ve döngü modunda sadece kendi belirlediği renkleri yakması. Bunlar olmasaydı çok daha iyi bir fare olurdu. Ama 149 TL'de de olmasa da olur bence. Rampage ve Gamepower'dan iyidir.

İnceleme bu kadardı arkadaşlar. Kendime has tarzım ile sizlere Bloody TL80'i anlattım. Umarım incelememi beğenmişsinizdir. Kendinize iyi bakın. İyi silikonlaşmalar. :)

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
A9800 zamanında SteelSeries Sensei Wireless'da bile vardı be.

Eline sağlık.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Elinize sağlık, hayırlı olsun. :)
Eline sağlık çok hoşuma gitti.

@Samotne3030 Görmesin O.O2
A9800 zamanında SteelSeries Sensei Wireless'da bile vardı be.

Eline sağlık.
Hepinize teşekkürler arkadaşlar. :)
Bloody ürünleri çok güzel yapıyor. Yazılımı da bedava yapsalar keşke. Elinize sağlık hocam, güzel inceleme olmuş.
Evet, fareleri çok hoşuma gitmeye başladı. W70 Max alabilirim ileride. :D
Bloody'nin urunleri soyle canavar gibi olmasa cok guzeller de, hic hosuma gitmiyor bu tasarim.

Ellerine saglik.
Her faresi böyle değil hocam. Dış görünümü güzel olan fareleri de var. Misal W70 Max gayet şık ve modern duruyor. Canavar gibi olanlar bu TL80 falan. :D
Hayırlı olsun. Lazer fareler çok içime sinmese ve çok önermesem de, Bloody yapmış.
Ben de tam tersi çok severim hocam lazeri. Optik bıktırdı beni. Bu kadar mouse pad seçen bir sensör görmedim.
İncelemelerinize emek veriyorsunuz. Bir de benim Gamakay MK61 incelememe bakın ?

Elinize sağlık.
Teşekkür ediyorum hocam. :) İnceleme yazmak o kadar zor değil aslında. Photoshop'tan iki üç kapak resmi yapıyorum bitiyor iş. :D
Güzel inceleme. Lazer fareleri pek sevmem ama iyi özellikleri var bu arkadaşın. Bu arada Terminatör siz oluyorsunuz galiba :D
Teşekkür ederim. :) Lazer fareleri neden sevmiyorsunuz hocam? Nedense çoğu kişi sevmiyor bu lazeri. Terminatör farenin tasarımı. :D
Elinize sağlık hocam yine kalite yine siz :)
Oooo hocam sizlerde mi buradaydınız. :) Hoş geldiniz. Görüşleriniz için teşekkürler. :)

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube