Team CARDEA Sıvı Soğutmalı SSD İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
Herkese merhaba arkadaşlar, bu konuda Team'in üretmiş olduğu CARDEA Liquid adlı, sıvı soğutmalı SSD'yi inceleyeceğim. Dün İncehesap Gaming gecesinde indirime girince, Gaming Gecesi Yardımlaşma Konusu altında birkaç kişi sormuştu. Ben de ufak bir inceleme konusu açıp akıllardaki merakı gidereyim dedim. İsterseniz direkt başlayalım incelemeye.​

Ürün görseli​

CARDEA.png

1621680103223.png

Görüldüğü üzere ürün saydam bir yapıya sahip, bunun altında da mavi bir metal plaka bulunuyor. Bu plaka üzerinde ürün kendi sıvı soğutması ile kendini serin tutmayı başarıyor. Bunun yanında SSD'nin altındaki bileşenler üzerinde yine sıcaklığı en minimal dereceye indirmek için bir de termal ped kullanılmış. Team basit NVMe SSD'lere oranla 10 derece daha soğuk çalıştığını belirtmiş. Tasarım fena değil ama ben pek beğenemedim.
1621680261773.png

Oluşan sıcaklığın bu şekilde dışarı atıldığı belirtiliyor.​

Kontrolcü​

1621680322724.png

Phison E12. Gayet iyi bir kontrolcü, PCI-E 3.0 kanadında en iyi kontrolcülerden birisi, sınırları zorluyor. Bunun yanında belirtmeden geçemeyeceğim, Team bu SSD'de direkt Phison E12'nin referans tasarımını kullanmış, hiçbir makyaj, modifiye, değişiklik yok. Adamlar almış PCB'yi, üstüne sıvı soğutmayı kapatmış. Olan şey bu resmen. Neyse.​

PCB​

1621680882299.png

PCB üzerinde SSD'nin ön yüzünde bulunmak üzere 2 adet NAND yongası, kontrolcü ve DRAM önbellek konumlandırılmış. PCB lacivert renkte.​

NAND Yonga​

1621680955627.png

Görüldüğü gibi, 2 adet Toshiba 64 katmanlı TLC NAND yonga bulunuyor. Güzel, 96 katmanlı olsa daha güzel olabilirmiş ancak Phison E12'nin referans tasarımı dediğim gibi. Referans tasarımda 64 katmanlı TLC NAND bulunuyor.​

DRAM​

1621683101448.png

Nanya'nın üretmiş olduğu LPDDR3 DRAM önbelleği kullanıyor. 1/1 MB.​

Sıralı okuma yazma hızları​

OKUMA YAZMA.png

Vadedilen değerler bu şekilde. Gayet iyi, Phison E12 kullanan diğer SSD'lerle aynı. Bir de sentetik testlerdeki hızlara bakalım;
HİZZ.png

Hızlar gayet iyi, vadedilenin üstünü dahi veriyor diyebiliriz.​

IOPS​

ıops.png

IOPS değerlerini Phison E12 kullanan diğer modellere göre oldukça düşük buldum. Ama yine de idare eder. 1 TB modelinde 400 yerine 40 yazmışım bu arada, kusura bakmayın.​

TBW​

TBW.png

PNY CS3030 ile benzer TBW değerlerine sahip. Vadedilen değerler çok yüksek, mükemmel aslında. Ama tabii gerçek hayatta bu vadedilen değerleri aşabilir mi veya ulaşabilir mi, o ayrı konu.
256 ve 1 TB kapasiteleri stokta olmadığından dolayı fiyat konusuna bu sefer değinmeyeceğim, ama benzer özelliklere sahip bir SSD'yi bu SSD'den daha ucuza alabiliyorsunuz. Sıvı soğutmalı ve biraz alengirli bir model olduğu için fiyat olarak da cep yakıyor.​

Sonuç​

Sonuç olarak SSD pahalı, Phison E12'nin referans tasarımı üzerine sıvı soğutma eklemişler. Genel anlamda baktığımızda basit bir SSD, İncehesap ve1 1-2 satıcının sattığını gördüm şimdilik, nadir bulunan bir model yani. Bunun yanında SSD sıvı soğutma bulundurduğu için kimine göre daha şık gözüküp daha serin çalışacaktır ancak bunun için 100-150₺'den fazla bir fark vermezdim şahsen. Bu konuda tavsiyem CS3030, Firecuda 510 gibi modellere yönelmenizdir. Tabii bu nasıl bir şeymiş, bir deneyeyim diyenler de olacaktır. Denenebilir, sıcaklık olarak memnun edeceğini düşünüyorum. Ama zaten Phison E12 pek ısınan bir kontrolcü değil,
bu yüzden çok da gerekli değil.​

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Sıcaklık değerlerini beklemiştim :(.
Bu arada hala CDM altındaki değerleri yorumlama konusu bekliyorum 🥺.
Bende eklemek isterdim ama baktığım kaynaklarda buna yer vereni göremedim, biraz daha karıştırayım, bulurum belki.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bu E12 sıktı biraz artık. Phison'un bence E20 ile birlikte E14 kontrolcüsünü de çıkartması lazım. E12'den E16'ya atlandığına göre E14 diye bir kontrolcü çıkması muhtemel. Çıkarsa çok rekabetçi bir PCI-e 3.0 kontrolcüsü olmasını temenni ediyorum.

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Bu E12 sıktı biraz artık. Phison'un bence E20 ile birlikte E14 kontrolcüsünü de çıkartması lazım. E12'den E16'ya atlandığına göre E14 diye bir kontrolcü çıkması muhtemel. Çıkarsa çok rekabetçi bir PCI-e 3.0 kontrolcüsü olmasını temenni ediyorum.
Bu SSD yeni değil aslında, var bir 2-3 yılı. Ayrıca Phison E12 bence PCI-E 3.0'ın sınırlarında bir kontrolcü, Phison E14'ün geleceğini sanmıyorum bu yüzden. Zaten firmaların geneli artık PCI-E 4.0 kanadına yoğunlaşmaya başladılar.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bu SSD yeni değil aslında, var bir 2-3 yılı. Ayrıca Phison E12 bence PCI-E 3.0'ın sınırlarında bir kontrolcü, Phison E14'ün geleceğini sanmıyorum, artık PCI-E 4.0 kanadına yoğunlaşmaya başladılar.
Samsung'un Pablo adımından sonra bence gelecektir hocam. Sıralı okuma ve yazmada pek bir artış olmaz belki ama rastgele hızlar konusunda halen geliştirilebilir PCI-e 3.0 SSD'ler. SATA tarafı öldü denebilir artık. En son S12-DC ve MKX çıktı o kadar. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak. :)

Şu E18'i halen doğru düzgün kullanan bir üretici çıkmadı ha. Özellikle ben Seagate tarafında Firecuda 530 veya 540'ı bekliyorum merakla. Evilol

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Samsung'un Pablo adımından sonra bence gelecektir hocam. Sıralı okuma ve yazmada pek bir artış olmaz belki ama rastgele hızlar konusunda halen geliştirilebilir PCI-e 3.0 SSD'ler. SATA tarafı öldü denebilir artık. En son S12-DC ve MKX çıktı o kadar. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne olacak. :)

Şu E18'i halen doğru düzgün kullanan bir üretici çıkmadı ha. Özellikle ben Seagate tarafında Firecuda 530 veya 540'ı bekliyorum merakla. Evilol
Katılıyorum ancak Pablo yeni bir kontrolcü değil. Samsung Taşınabilir SSD'lerinde uzun süredir kullanıyordu bu kontrolcüyü.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube