Tanrı nasıl mantıklı gelebiliyor?

Silicone Android Uygulaması

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
"Bir şey yoktan var olamaz" gibi bir mantıkla tanrıya inanılıyor, ama tanrı nasıl oluştu? Tanrı kendi kendine oluşabiliyorsa evren de kendi kendine oluşabilir demek oluyor bu. Tanrının var olması bana aşırı saçma geliyor, sizin düşünceleriniz neler?

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Tanrı kendi kendine oluşabiliyorsa evren de kendi kendine oluşabilir demek oluyor bu.
Beynimizin %100'ünü kullanırsak ne olur :D

Tanrı kendi kendine var olmamış, zaten hep varmış. Dünya hep yoktu ama. İmtihan olayı mantıklı gelmiyor bana sadece. Tüm çelişkiler insanın beynindedir lafını hatırlatırım tekrar.

KS
Shhmar Ihmmas

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Tanrı kendi kendine var olmamış, zaten hep varmış.
O nasıl oluyor işte, eğer tanrının sonsuz gücü varsa bu olayı insan beyninin anlayabileceği bir şekilde de açıklayabilmesi gerekir ama hiçbir dinde bu tam olarak açıklanmamış.

ZARA25

Bronze Sample
İfade skoru
1.025
Bence tanrının var olup olmadığını asla öğrenebileceğimizi sanmıyorum. Ama dinlerin insan uydurması olduğundan eminim.

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
O nasıl oluyor işte, eğer tanrının sonsuz gücü varsa bu olayı insan beyninin anlayabileceği bir şekilde de açıklayabilmesi gerekir ama hiçbir dinde bu tam olarak açıklanmamış.
Bunu dediğin şekilde kanıtlamanın yolu olsa imtihan diye bir şey olmazdı. Herkes inanırdı o zaman ne anlamı var?

KS
Shhmar Ihmmas

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Bunu dediğin şekilde kanıtlamanın yolu olsa imtihan diye bir şey olmazdı. Herkes inanırdı o zaman ne anlamı var?
İmtihan sadece inanç meselesi mi?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Olay, sanatın içinde sanatkârı görüp bilmeyi bilmekte yatıyor. En basitinden Kur'an'ı düzgünce anlayan, araştıran bile bu ikilimde kalmayacaktır.
Neden Kuran? Neden İslam? Tanrı inancı sadece İslam'da mı var?

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433
İnsan aklının sınırı vardır. Tanrının yaratılışını düşünmek bi açıdan saçma.
Çünkü biz doğayı gözleyerek tanrının varlığını kabul ediyoruz.
Yani yaratılanı inceleyerek yaratanın imzasını görüyoruz. Fakat tanrının nasıl oluştuğunu anlamak için tanrının maddesel anlamda incelememiz gerekir. Çünkü insan maddeyi inceleyebiliyor.

Bu seferde şu madde çıkıyor: Tanrı zamandan ve maddeden münezzeh. Tanrı'nın imtihanının amacı da burada çıkıyor.
Sana yarattığını incelemeni, akletmeni emrediyor. İlk emir İkra. Yani oku. Ama Arapça ikra demenin başka anlamları da var. Bunlardan biri yanlış hatırlamıyorsam kavramak yani daha açık şekilde konuşayım. Kur'an da çokça evrene doğaya baktıkları halde hala inanmıyorlar mı gibisinden çokça ayet vardır. Her biri bir benzeri.

Diamond Tema isimli kanal yaratılandan ötürü yaratıcıya ulaşılamaz diyor. Niyetini bilmiyorum bilemem ama bu yaptığı direkt manipüle etmektir. Çünkü Kur'an sana evreni incele, evrendeki fizik, biyoloji ve kimya yasalarını incele ve benim varlığımı aklet şeklinde emrediyor. Yani sen zaten Kur'an'ın ilk emri olan evreni incelemenin yaratıcıya ulaştırmayacağını söyleyerek Kur'an'ı Allah'a ulaşma yolunda denklemden çıkarıyorsun.

Finalde İslam'ı düşünmek yerine ateizmi düşündüm "Her şeyin kendi kendine oluşma fikri kadar saçma bir fikir olamaz."

Özet: " Yaratanı severim yaratılandan ötürü."
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Neden Kuran? Neden İslam? Tanrı inancı sadece İslam'da mı var?
Sen tek tanrının varlığına inan önce. Neden tek tanrılı dinler arasında İslam'ın hak din olduğunu neden Hristiyanlık, Yahudilik olmadığını anlarsın.

Son düzenleme:
KS
Shhmar Ihmmas

Shhmar Ihmmas

Gold Sample
İfade skoru
2.125
Sen tek tanrının varlığına inan önce. Neden tek tanrılı dinler arasında İslam'ın hak din olduğunu neden Hristiyanlık, Yahudilik olmadığını anlarsın.
Tanrının varlığı mantıklı gelmiyor ki.

Son düzenleme:

Linux Forever

Silver Sample
İfade skoru
4.433

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube