Silicone ve geleceği

Silicone Android Uygulaması

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Bu aslında @perspektive 'nin konusuna yazdığım bir mesajdı, birkaç ekleme yapıp konu olarak açmayı daha uygun gördüm.

Türk forumlar arasından Technopat ve Silicone'u aktif kullandım; Donanım Arşivi ve Donanım Haber'i aktif kullanmasam bile takip ettim. Gözlemlerim şunu gösterdi ki Türkiye'de kullanıcıların beklentisi ne çok keskin forumlar, ne de çok serbest forumlar. Genel olarak bilgili kullanıcılar dengeli forumları tercih ediyor, uzun vadede de bilgili kullanıcıların çoğunlukta olduğu forumlar büyüyebiliyor.

Technopat'ın 2018-2019 dönemlerinde ciddilik biraz samimiyete baskındı ancak yine de samimi olunabilen, hakim kullanıcıların birbirini tanıdığı bir ortamdı. Moderasyon yine sertti ancak çeşitli serbestiler de tanınıyordu. Hem deneyimli üye hem de yeni üye sayısı dengeliydi.

2020'de Donanım Arşivi Forum kurulduğunda daha rahat, samimi bir forum kurma hedefindelerdi ancak ilk dönemleri tam bir faciaydı. Zamanla Technopat'ın moderasyonu sertleşince bazı tecrübeli üyeler oraya geçti, oradan da yetenekli kişiler çıktı.

2020'nin sonuna geldiğimizde, ki bence Technopat'ı etkileyen en büyük kararlardan biridir, gruplaşma sebebiyle Kural 60 getirilerek üyelerin iletişimi önlenmeye başladı.

Bu kararın ardından yavaş yavaş daha ciddi, daha sert olmaya başlayan ortam buna moderasyonun saygısız tavırları da eklenince önde gelen kullanıcıları farklı arayışlara sürükledi. Bu noktada da Donanım Arşivi tercih noktası oldu ancak ciddiyetsiz ortam, keyfi uzaklaştırmaların olduğunun düşünülmesi gibi nedenlerle alternatif arayışlar devam ediyordu.

2021'in başlarında ise diğer forumlarda sevilen bazı arkadaşlarımız birleşerek Silicone'u kurdu. Diğer forumların olumlu özelliklerini aldılar, üyelerine saygı gösteren bir oluşum kurdular ve büyümeye de devam ediyorlar.

Forum yönetmek zordur, insanlarla iletişim kabiliyeti gerektirir, hele ki sanal ortamda çoğu kişi daha rahat olduğu için daha da zordur. Bir forumun temel olarak uyması gereken birkaç kural vardır:
- Üyelerine saygı göster.
- Sürekli olarak doğru analizlerle siteyi geliştir.
- Rakiplerini sana ulaşamaz görme.
- Dengeli yaklaşımlarda bulun.

"Rakiplerini sana ulaşamaz görme." Buraya ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bundan 7-8 ay önce Technopat'ta bir konu açmıştım, demiştim ki "Şu anda en iyi forum olabilirsiniz ancak bu ileride yeni kurulacak oluşumların sizi geçemeyeceği anlamına gelmez."

Bu Silicone için de geçerli. Şu anda en iyi forum olabilir ancak başka yeni oluşumlar da Silicone'u geçebilir. Üye sirkülasyonu sorunu çözülmesi için adımlar atılmalı (atılıyor aslında), moderasyon düzene sokulmalı, yönetim çeşitli tahriklere uymamalı. Sürekli kendinizi güncel tutarsanız, bilinçli ve dengeli haraket ederseniz başarınızı pekiştirirsiniz.

- - - - -

Bu bağlamda şu anda forumun çözmesi gereken en büyük sorunlar, yeni üyeleri foruma katmak ve moderasyonun düzene sokulması. İkisi için de çalışmalar var gibi; YouTube kanalından güzel içerikler çıkıyor, moderasyonda da ayıklamalar yapıldı. Ardından yönetim bazen trol, tahrik edici üyelerle münakaşaya giriyor, bundan kaçınmalı. Instagram'ın etkili konulması, rehberler, özgün bazı eklentiler de forumu çekici yapabilir.

Lyrinx

Gold Sample
İfade skoru
5.748
Silicone, her ne kadar kullanıcı sayısı az da olsa, benim gözümde en iyi forumlardan birisi, ama şöyle bir durum da var;

"Silicone, en kral forumdur." demek için daha aşırı erken.

İlerleyen zamanlarda bir bakarsın, batarız, forum unutulup gider, böyle bir şey de gerçekleşebilir.

Ayrıca, 10 yıllık TP ile karşılaştırmayın bu forumu, biz daha dün doğmuş bebeyiz.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
İnternet aleminin TR'de belki de ilk ve en büyük forumu DonanımHaber'di. DonanımHaber çok fazla bilgili üye ve güzel insanlarla kaynıyordu taa ki Gezi Parkı olaylarına kadar. Gezi Parkı sonrası forumda bir sürü insan banlandı. Hiç alakası olmayanlar bile ban yedi. 2013 yılından sonra DH bir sürü bilgili üyeyi kaybetti. Şimdi donanım konuları bomboş oralarda. Ya çoğu kişi DH'den ayrılıp TP'ye geçti ya da komple forumları bıraktı. Umarım biz öyle olmayız. :)

Nirvana

Silver Sample
İfade skoru
825
Ardından yönetim bazen trol, tahrik edici üyelerle münakaşaya giriyor, bundan kaçınmalı.
Bence de öyle olmalı. Bir yöneticinin profil mesajında olmaması gereken mesajlar var.

Forum insanların sorunlarını çözmek ve sosyalleşmek için var. Sosyalleşmenin bir sınır çizgisi var. Şu an o çizgi bana göre aşılıyor.

Sorunları çözmek için adımlar atılıyor. Bu özelliği gelişeceğine inanıyorum.

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
İnternet aleminin TR'de belki de ilk ve en büyük forumu DonanımHaber'di. DonanımHaber çok fazla bilgili üye ve güzel insanlarla kaynıyordu taa ki Gezi Parkı olaylarına kadar. Gezi Parkı sonrası forumda bir sürü insan banlandı. Hiç alakası olmayanlar bile ban yedi. 2013 yılından sonra DH bir sürü bilgili üyeyi kaybetti. Şimdi donanım konuları bomboş oralarda. Ya çoğu kişi DH'den ayrılıp TP'ye geçti ya da komple forumları bıraktı. Umarım biz öyle olmayız. :)
DH kolay ölebilecek bir forum değil ama. Anlık aktif kişi sayısı 5-6K. Üstelik kayıtlı 2-3 milyon üye var.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
DH kolay ölebilecek bir forum değil ama. Anlık aktif kişi sayısı 5-6K. Üstelik kayıtlı 2-3 milyon üye var.
Çoğu da siyaset konularında hocam. :D Sıcak fırsatlar falan fistan işte. Oranın yaş kitlesi 30-40 falan ortalama. Kolay ölmez ama içerisinde barındırdığı birçok kısım öldü bile.

KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Üye sirkülasyonu knusunda üstün bir efor gereki, forum Einstein kaynıyor, kimse soru sormasına gerek olmadan çözüyor işini.
Buradaki en kötülerden olmama rağmen ben bile bütün sorunlarımı kendim çözüyorum.
Burada şöyle bir sorun var, yeni gelenler için forum teknoloji forumu intibası bırakmıyor. Bunun çözümü konu dışı konuları engellemek değil, teknik konu sayısını arttırmak. Bunu da alacağımız ürünleri sorarak, araştırma-tartışma konuları açarak sağlayabiliriz.

Benim sık sık bilgisayar gereçleri almam gerekiyor örneğin, konu açmıyordum çat-pat fikrim olduğu için, gerçekten yardıma ihtiyacı olanları engellememek adına. Artık konu açmaya başlayacağım.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bence de öyle olmalı. Bir yöneticinin profil mesajında olmaması gereken mesajlar var.

Forum insanların sorunlarını çözmek ve sosyalleşmek için var. Sosyalleşmenin bir sınır çizgisi var. Şu an o çizgi bana göre aşılıyor.

Sorunları çözmek için adımlar atılıyor. Bu özelliği gelişeceğine inanıyorum.
Yönetim eleştirilere ve önerilere açık olduğu için üyelerinden güç alarak daha hızlı ve etkili ilerleyebiliyor.

Viserys Targaryen

Bronze Sample
İfade skoru
529
Bunun çözümü konu dışı konuları engellemek değil, teknik konu sayısını arttırmak. Bunu da alacağımız ürünleri sorarak, araştırma-tartışma konuları açarak sağlayabiliriz.

Hocam, işte bu yüzden her üyenin cevap bulabileceği rehber ve soru konuları oluşturmalıyız. Yani cevabını biz bilsek dahi diğer üyelerin görüp o bilgiyi öğrenmesi için bunu yapmamız lazım.

YouTube içeriklerine de ayrı bir önem verilmeli. Çoğu forum sitesini ekmeği YouTube'dan gelmekte. İlimi aktaralım arkadaşlar.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube