İnceleme Razer Blade 15 incelemesi

Silicone Android Uygulaması
Merhabalar, bugün Razer Blade incelemesi ile karşınızdayım. @Apaçi Atçı isteği üzerine yaptım. Gerçi incelerken ben de tasarımına bayıldım.

Genel özellikler:
  • 10. nesil İ7 işlemci
  • 3070 veya 3080 ekran kartı
  • 2K veya 1080p ekran
  • Standart model 16, advanced model 32GB'a kadar RAM imkanı sunuyor.
  • 512/1TB SSD
İşlemci: Çoğu kişi 10. nesli görünce kuşkulanmış veya garipsemiş olabilirsiniz ama 10. nesil 11. nesle göre daha performanslı. Tabii ki 5. nesil Ryzen görmek isterdik ama bu markalara bağlı maalesef. İşlemcimiz Standart modelde 6, yüksek modelde 8 çekirdekli. Razer burada da fırsatçılık yapmış. İşemciler ise rakipleri olan 5800H'a göre bayağı değil çok geride. Eğer render yapacaksanız tavsiye etmem ama oyun konusunda belki olabilir. Bu da eğer bu ürünü çok seviyorsanız. Dilerseniz testlere bakalım;
Videoda da görebileceğiniz gibi render'da 5800H, oyun konusunda da 10875H daha güçlü.

Ekran Kartı: 3070 ve 3080 seçenekleri var. Hangilerinin hangi modelde bulunduğunu tahmin ediyorsunuzdur. 3080 yüksek, 3070 düşük modelde bulunuyor. Zaten laptop alacaksanız NVIDIA dışında pek bir seçeneğiniz yok çünkü AMD son çıkan RX6000 serisinin laptop versiyonlarını daha çıkartmadı. Intel ise HD Grafik. O.O2
Şimdi çoğu kişi bu modelleri alacağız da bunların masaüstü karşılıkları neler diyecek. Durun, ben diyeyim; 3080 masaüstünde 3060 ile 3070 arasında yer alıyor. Ufak bir OC ile 3070'e kafa tutabilir. 3070 ise 2070S gücünde. Tabii ki mobil ile gerçek bir değil ama burada NVIDIA bu durumu önlemeye çalışmış ve önceki nesle göre daha başarılı olmuş. Hala kafası net olmayanlar çeşitli test videolarına bakabilir.
RAM ve Depolama: Razer yine burada da bir fırsatçılık yapmış gibi. Üst modelde 1TB SSD varken alt modelde 512GB var. Benim gibi çok fazla depolamayla uğraşan kişiler için büyük bir sorun ama kişiden kişiye değişebilir. RAM kısmında da farklılık var ama 16GB şu an hem güncel oyunlarda hem de render'da gayet yeterli olduğu için çok da sorun değil. Yükseltme imkanı SSD kısmında mevcut. Ekstra bir M.2 portu koyulmuş. Bence güzel hareket ama umarım Razer bundan da para istemez.O.O2
Bu arada içindeki SSD 3000 yazma ve 3000 okuma sunuyor.
Ekran: Bütün incelemelerde övülen ve bana da hoş geldi. 2K ve 1080p seçenekleri var. 2K 165hz veya 240hz yenileme, 1080p 144hz yenileme sunuyor. Eğer parayı basarım derseniz dokunmatik 4K modeli de var. Tabii üst modeldeO.O2:unsure:
%100 sRGB ve %88 Adobe RGB sunuyor ekran. ASUS örnek al azıcık!
Klavye: Klavye benim bu modellerde düştüğüm nokta çünkü gerçekten minimalist olması ve renkleri güzel göstermesi hoş. Burada denecek çok söz yok, standart model tek yer aydınlatmalı, yüksek model her tuşa özel aydınlatma sunuyor.

İçi:
Razer beni veya diğer kişileri yanlış anlamış, biz ona boruları güçlendir dedik. Adamlar laptopu boru yapmış. İlk başta garip geliyor, biliyorum ama gerçekten gördüğüm en değişik tasarım olabilir. Borular temelde var ama onların üstünü de metal plaka ile örtmüşler. Ayrıca ilk kez bir laptop içi açıyorsanız biraz karmaşık gelebilir çünkü tam ortadan bir kablo geçiyor ve pek hoş durmamış. Gerçi nereye koyacaklar boruları plaka ile kapatırlarsa...
SSD'nin üstünde bir metal plaka bulunuyor. Bence güzel olmuş ama eğer sıcaklığa bir etkisi varsa gerçekten bir artıdan fazlası olabilir çünkü bazı markalar bunu koymuyorlar.

Sonuç: Bir sürü artısı var ama Türkiye'de yok.O.O2? Aslında alınır ama eğer işiniz render ise aynı fiyattaki G15 veya benzeri olan Ryzen işlemcili sorunsuz bir laptop almanız daha mantıklı olur.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
ellerinize sağlık güzel bir incelme
umarım bir gün türkiyeyede gelirler.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005

Ek01000

Silver Sample
İfade skoru
546
Bu sene Razer sınıfta kaldı. Cidden saçma sapan bir laptop ve fiyatı rakiplerine göre yurtdışında 200-300$ daha pahalı.

Gürültülü soğutması, çok iyi olmayan sıcaklık değerleri, rezalet kamerası vb. özelliklerden ben asla tercih etmezdim. Yine de tercih eden olacaktır. Giderim daha uyguna GE76 Raider alırım, sorun kökten çözülür.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Bu sene Razer sınıfta kaldı. Cidden saçma sapan bir laptop ve fiyatı rakiplerine göre yurtdışında 200-300$ daha pahalı.

Gürültülü soğutması, çok iyi olmayan sıcaklık değerleri, rezalet kamerası vb. özelliklerden ben asla tercih etmezdim. Yine de tercih eden olacaktır. Giderim daha uyguna GE76 Raider alırım, sorun kökten çözülür.
MSI bu işin ustası gibi, RAZER kendini sevenlerin alması için yapmış gibi.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709

Aynı fiyata rog alınır rahat edilir
Msı zaten 50 derece
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Rog sıvı metal kullanıyor

Ek01000

Silver Sample
İfade skoru
546
Sormayın ya, kaç gündür 21.500-22.000 civarlarında GE76 (17.3+3070) kaçırıyorum. Geçen Newegg'te sepete ekledim, 5 dakika sonra fiyat 26 bin oldu, daha yarım saat önce akakçe'de bulmuştum onunda fiyatı bir anda 4 bin TL arttı.

Bu gidişle hiçbir şey alamayacağım gibi :D.

ROG'lar kafadan elendi, MUX yok, ekran ortalama. Legion'lar hala gelmiyor ve gelse de ısınma sorunları olduğu söyleniyor. Şu an en temizi MSI gibi, adamlar çizgisini bozmadan yıllardır güzel modeller çıkarıyorlar. Sadece Intel işlemci konusunda emin değilim. Sizce 11. nesil güncellemesi getirir mi MSI?

Bu arada hala genel performansını da pek anlamış değilim 10870H ile 5800H'ı karşılaştırdığımızda oyunda intel daha iyi ama renderda amd tokatlıyor diye hatırlıyorum. Doğru değil mi?

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Sormayın ya, kaç gündür 21.500-22.000 civarlarında GE76 (17.3+3070) kaçırıyorum. Geçen Newegg'te sepete ekledim, 5 dakika sonra fiyat 26 bin oldu, daha yarım saat önce akakçe'de bulmuştum onunda fiyatı bir anda 4 bin TL arttı.

Bu gidişle hiçbir şey alamayacağım gibi :D.

ROG'lar kafadan elendi, MUX yok, ekran ortalama. Legion'lar hala gelmiyor ve gelse de ısınma sorunları olduğu söyleniyor. Şu an en temizi MSI gibi, adamlar çizgisini bozmadan yıllardır güzel modeller çıkarıyorlar. Sadece Intel işlemci konusunda emin değilim. Sizce 11. nesil güncellemesi getirir mi MSI?

Bu arada hala genel performansını da pek anlamış değilim 10870H ile 5800H'ı karşılaştırdığımızda oyunda intel daha iyi ama renderda amd tokatlıyor diye hatırlıyorum. Doğru değil mi?
Isınma ve rog ?
Rog ve aorus left the chat

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube