RAM Nedir? CL, ECC, RAM çipleri ve daha fazlası! RAM hakkında her şey.

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Merhabalar, bugün uzun zamanın ardından RAM'ler ile ilgili bildiklerimi aktarmaya çalışacağım. Umarım yazımı beğenirsiniz. Eksik bulduğunuz yerleri eklemeyi unutmayın lütfen.

images - 2021-05-23T234623.423.jpeg

RAM nedir?

Evet, biraz fazla basit ama belirtmekte fayda var. Açılımı Random Access Memory yani Rastgele Erişimli Bellek. Belli işlemler, yapılırken geçici olarak kullanılan hafıza. Kişisel görüşürüm en dayanıklı bilgisayar parçası olduğu yönünde ayrıca.

images - 2021-05-23T234546.270.jpeg

RAM nasıl takılır?

Anakartınızda bulunan iki adet belleği takabileceğiniz kulakçığı yukarı aşağı indirdikten sonra anakartın altında yumuşak bir maddenin olduğundan, bunun yanında uzun-kısa kenarların uyuştuğundan emin olarak bastırın ve çıt sesi gelene dek ittirin.

Ancak bastırmanıza rağmen takılmıyorsa zorlamayın, zira teknolojide güç uygulanarak yapılan işler genelde fiziksel hasarla biter ve bunu istemeyebilirsiniz.

images - 2021-05-23T234853.895.jpeg

CL nedir?

Kısaca CAS Latency ya da Column Address Strobe Latency'dir. Kontrolcünün, modüle bir sütüna erişmesi emrini verdikten sonra, aradaki gecikmeye denir. RAM'lerde tüm gecikmeler ns (nanosaniye) olarak hesaplanır.

DDR nedir?

Çift Veri Hızı-Double Data Rate (DDR) kullanarak çalışır. DDR, veri akış hızını belirtir. DDR özelliği ekran kartlarında GPU VRAM'inde de bulunur. DDR RAM saat döngüsü başına iki aktarımını gerçekleşmesi anlamını taşır. Bundan ötürü bazı yazılımlarda frekans değerini iki ile çarpmak gerekebilir.

Alt gecikme değerleri önemli midir?

RAM alırken sadece ana gecikme değerine bakarsanız, çok kötü modeller alabilirsiniz. Ondan alt gecikme değerlerine bakmalı, mümkünse çipini araştırmalısınız.

RAM alırken nelere dikkat edilmeli?

En basitinden anakart uyumluluğu. Hayır kastettiğim şey milattan önce kalan destek listeleri değil. DDR4 anakartta DDR3 RAM takılmaması kastım.

Bir diğeri ise çip araştırması. Çipin neden önemli olduğu sonraki maddede yazıyor.

Başka önemli nokta ise çip-işlemci uyumu. Bu gerçekten önemli, çünkü bazı işlemciler ile RAM'ler birbiri ile iyi anlaşamıyor ve düşük frekanslarda kalabiliyorsunuz.

Micron_Technology_logo.svg.png

RAM çipleri neden önemli? Bildiğin popüler çip üreticileri nelerdir?

Çipe ben genel olarak karakteristik özellik demeyi tercih ediyorum, tam manası ile o çünkü.

Çip, belleklerinizin hız aşırtma ve genel performans konusunda oldukça büyük rol oynar. Ancak sizin standart ayarlarıyla kullanmak gibi hedefleriniz varsa, bunun sizin için çok da önemli olmadığını söyleyebilirim.

Aslında çip üretimi zor olduğu için bu alanda çok firma yok. Tabii mobil tarafı için ismini bilmediğim firmalar var. Buradakiler sadece bildiğim DDR4 bellek üreticileri.

1. Samsung
  2. SK Hynix
  3. Micron
  4. Nanya
  5. Elpida

Die Density nedir?

Açıkçası uzun, derin ve benim de pek bilginin olmadığı bir konu. Kısaca özetlemek gerekirse tek başına önemsiz, marka ile beraber iyi mi kötü mü olduğuna kanaat getirebileceğimiz bir şey.

images - 2021-05-23T234747.857.jpeg

RAM Hız Aşırtma yapmanın sırları nelerdir?

İyi çip ve anakart seçimi. Deneyim, işlemci-çip uyumu ve en önemlisi de cesaret. Belki de yaparken bu sefer patladık mı acaba diye onlarca kez ter dökeceksin ama sonuç seni çoğunlukla memnun edecek. Tabii yaptıktan sonra uzunca test etmeyi unutma. :)

Önerdiğin RAM test yazılımları nelerdir?

Karhu Memtest, Memtest86, Memtest64, TM5 veya HCI Memtest. Amacınıza bağlı ama bu işe tutkuluysanız hepsini deneyip size uygun olanı sevmenizi öneririm.

ECC RAM nedir?
Açılımı Error Correction Code Memory olan bu bellek türü genelde veri merkezlerinde kullanılır. Amacı ise bozunuma uğramış verileri düzeltmek, düzeltemediği taktirde de raporlamaktır.

Önerdiğin bellek modelleri var mı?

Evet, çok güzel modeller var ama Türkiye'de ya çok pahalılar ya da yoklar. Ancak genel olarak gerçek Samsung B-Die kullanan bir RAM yakalarsanız alabilirsiniz

Onun dışında, Crucial Ballistix sizi yarı yolda bırakmaz.

Peki madem bu ürünler hafıza amaçlı, neden SSD'ler kullanılmıyor?

Çünkü en hızlı SSD bile şu an DDR2 bellek hızına zar zor erişiyor ve bu hesaplamaların yapılabilmesi için bu tarz depolama birimlerine nazaran çok çok daha hızlı veri işlemeye ihtiyacı var. Tabii hız arttıkça GB başına maliyet de artıyor. Önümüzdeki 10-15 yılda faaliyete geçebilecek evrensel bellek denilen bir şey de var.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
gerçek Samsung B-Die
Hepsi gerçek. Piyasadaki tüm B-Die'lar Samsung standartlarını karşılıyor. Samsung tüm çipleri JEDEC standartlarına göre üretir yani 1.2V'da çalışmak üzere.

RAM çipi çoğu kullanıcı için önemli değildir. Sadece hız aşırtma yapacak bilinçli kullanıcılar için önemlidir.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Çip, belleklerinizin hız aşırtma ve genel performans konusunda oldukça büyük rol oynar. Ancak sizin standart ayarlarıyla kullanmak gibi hedefleriniz varsa, bunun sizin için çok da önemli olmadığını söyleyebilirim.
RAM çipi çoğu kullanıcı için önemli değildir. Sadece hız aşırtma yapacak bilinçli kullanıcılar için önemlidir.

Hepsi gerçek. Piyasadaki tüm B-Die'lar Samsung standartlarını karşılıyor. Samsung tüm çipleri JEDEC standartlarına göre üretir yani 1.2V'da çalışmak üzere.

Biliyorum fakat adlandırma konusunda bir sıkıntı var bence bu konuda.

ShimadaSensei

Gold Sample
İfade skoru
1.421
Biliyorum fakat adlandırma konusunda bir sıkıntı var bence bu konuda.
Hayır yok. Samsung'a göre piyasadaki tüm B-Die'lar başarılı. O çipleri satın alan Corsair gibi markalara göre o "başarılı" değişiyor. Silikon piyangosu yani. Ellerine gelen çiplerin en iyilerini üst düzey modellerde kullanıyorlar, silikon piyangosundan şanssız çıkmış çipler ucuz modellerde kullanılıyor. Vengeance LPX kronik sorunlu diyenlerden değildiniz siz değil mi?

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Vengeance LPX kronik sorunlu diyenlerden değildiniz siz değil mi?
Aksine bu konuya çok tepki gösteririm, LPX diye genelleme yapmak saçma bir kere. Çünkü çok iyi modelleri var. Ben sadece hız aşırtma yapmayı sevdiğim için tercih etmem.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Evet, çok güzel modeller var ama Türkiye'de ya çok pahalılar ya da yoklar. Ancak genel olarak gerçek Samsung B-Die kullanan bir RAM yakalarsanız alabilirsiniz

Onun dışında, Crucial Ballistix sizi yarı yolda bırakmaz.
Bazı RAM'lere B-Die dense bile Hynix A çip çıkanları var. Bazı RAM'ler kesin o çip olmuyor. Üretim zamanına veya yapan kişilerin keyfine göre başka çıkabiliyor. Crucial Ballistix bu konuda sizi üzmez. Micron= Crucial olduğu için E-Die'niz garanti oluyor.

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Vay be, rehber hızlı gelmiş :D @MisakiTaro :müqo:

Amazon.com'da görüyordum hep, Türkiye'ye de gelmiş sanırım. Bu nasıldır? RB şakasına mı dedi bilmiyorum ama daha önce duymadığını söyledi. Gaming Gecesinden sonra alabilirim belki. Stokta 10 tane var sanırım :confused:

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Vay be, rehber hızlı gelmiş :D @MisakiTaro :müqo:

Amazon.com'da görüyordum hep, Türkiye'ye de gelmiş sanırım. Bu nasıldır? RB şakasına mı dedi bilmiyorum ama daha önce duymadığını söyledi. Gaming Gecesinden sonra alabilirim belki. Stokta 10 tane var sanırım :confused:
Ben de hiç duymadım. Hız aşırtma yapmayı düşünmüyorsan kolay kolay memnun kalmadığın bellek olmaz zaten.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube