Ram MHz artırınca PC çöküyor

Silicone Android Uygulaması

Quake

Rütbesiz
İfade skoru
0
Merhaba benim bir sorunum var da yardımcı olursanız sevinirim.

Yazı biraz fazla uzun oldu ama sorunumun tam anlaşılması için uzun yazdım vakit ayırıp yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler :)

Bilgisayarım ryzen 5 3400g gigabyte b450m h 8+8 Corsair vengeance 3200 MHz ram den oluşuyor.
Bu bilgisayarı ilk topladığım zaman bir sıkıntı olmuyordu ryzen master dan oc deneyip biraz bozmuştum tabi sıfırlayınca normalde döndü.
Hava ısındıkça yaz aylarına gelindikçe PC de çökmeler olmaya başladı.
Aniden yeşil ekran veriyor kasa çalışmaya devam ediyor fakat görüntü kesiliyordu.
Veya mavi ekran veriyordu.
Isınmadan kaynaklı olduğunu düşünerek kasanın camını açtım ve çökmeler durdu.
Hava ısınmaya devam ettikçe PC de çökmeler de yeniden başladı.
GTA 5'e girerken çökmemesi için discord gibi yan uygulamaları bile kapatmaya başlamıştım.
İşlemci soğutucu aldım fakat çökmeler durmadı.
Bios ayarlarını sıfırladığımda ise çökmeler bitti.
Ram MHz'i 2133 normal ayara dönmüştü 3200 hızına çektiğim de ise çökmeler yeniden başladı.
Bu çökme sebebini tam olarak anlayamadım.
Isınmadan kaynaklı mı, ram'ler mi sorunlu, PSU mu yetmiyor anlamadım.

Bu arada bios sürümüm F61 sitesinde ki (gigabyte) en yüksek sürüm.
Bios'ta ise ram ayarları kısmına geliyorum manuel moda alıyorum ama gecikme değerleri, voltaj değeri, ara MHz değerlerine erişemiyorum xmp kısmı sadece profil 1 ve disabled diye geçiyor.

Bios ayarlarından pek anlamayan birisiyim yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

2147483647

Gold Sample
İfade skoru
2.953
Sanırım XMP açtığınız için yeni RAM frekansına işlemci yetmeye çalışıyor ve daha çok ısınıyor. Bundan emin değilim. Sıcaklıkları paylaşmanız da önem arz ediyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube