Rehber NVIDIA'nin GPU çiplerindeki numaraların anlamı!

Silicone Android Uygulaması

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
NVIDIA, bildiğiniz üzere kartlarında ''GXXX'' gibi çip model isimleri kullanmakta. Bugün sizlerle, bir NVIDIA GPU'daki çip model ismini nasıl anlarız, onu açıklayacağım.

Şimdi, örnek olarak GTX 750 Ti gibi kartların çip model ismi olan, GM107 ile başlayalım.

GxxXX
Buradaki G harfi, GeForce anlamına gelmektedir. Biliyorum, basit. Ama öyle.

GMxXX
Buradaki M harfi, Maxwell anlamına gelmektedir. Yani, kartın mimarisini bize söyler. NVIDIA'nın en uzun süre kullandığı mimarilerden 3'ü, Tesla, Fermi ve Kepler'dir. Mimarileri görmek isteyen varsa, bakabilir.

GM1XX
Buradaki 1, mimarinin neslini belirtiyor genelde. Örneğin burada 1, zira Maxwell 1.0. GM206'ı -950/960- ele alırsak, burada 2. Zira Maxwell 2.0'ıdır, yani 2. jenerasyon Maxwell idir.

GM10X
Buradaki sıfır, genelde aynı mimari yenilendiyse ve daha üst kart varsa, 1 yapılıyor. Örneğin GTX 580. Kendisi Fermi 2.0 karttır, halefi GTX 480 ise ilk jenerasyon Fermi'dir. İkisi de üst seviye GPU olduğundan GTX 580 GF110 kod adına sahiptir. GTX 480'de bu kod adı GF100.

GM107
Sondaki sayı, kartın mevkisini belirtir. Ne kadar düşükse o kadar iyi, ne kadar yüksekse o kadar o kadar kötüdür. Burada 7, zira giriş-orta seviye bir karttır 750 Ti. En üst kartlarda her zaman sıfırdır, eğer TITAN kart varsa 2 olabilir. GTX 680 ise buna istisnadır, zira GK104 silikonunu kullanır. Tam GK110 silikonu, yine Kepler kart olan GTX 780'de kullanılır. NVIDIA, ilerideki yıllarda daha iyi kart çıkarabilmek için tam silikonu saklamış yüksek ihtimal yani.

Şimdi ise birkaç not ve örnek vereyim.

Öncelikle, GA100 niye yok olayını bir açıklayayım. Aynı şey, GTX 680 gibi kartlarda da olmuştur. Yüksek ihtimal TITAN Ampere jenerasyonundan bir kart geleceği için, 3090'da GA102 silikonu mevcut. GA102'yi de açıklayayım, GeForce Ampere 102.

GM206 silikonu, hem GTX 950, hem de GTX 960'da kullanılır. 950'de kırpılmış sürümü mevcuttur.

Çoğunlukla 7'den aşağı silikon üretilmemekte. GT kartlarda bazen istisna olabiliyor.

GTX 780 Ti gibi kartlarda aynı zamanda çipte B takısı mevcut, bunun ne olduğunu bilmiyorum ancak yüksek ihtimal Kepler jenerasyonunda geç çıkmış demek olabilir.

9000 serisi kartlar genelde düz G kullanmaktalar. 200 serisi ile GT silikonları çıkmaya başladı. Örneğin, 9800GT'nin silikonu G92. Zira 9800GT, Tesla mimarisinin en iyi kartı değildir. :)

Konuyu okuduğunuz için teşekkürler, umarım yardımım dokunmuştur. Kaynak hatırlamıyorum maalesef, kendim zamanla çözmüştüm zaten. :eytancugarakeyf:

Son düzenleme:

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Bende de GF108 çekirdeği var. Eski DX10 GF100 çekirdeği üzerine kurulu ama daha optimize edilmiş ve DX11 desteği kazanmış hali. Geforce Fermi 108 kısaca açılımı sanırım. :)

Gökkayahan

Gold Sample
İfade skoru
3.680
Güzel yazı. Bu arada benim Hz. İsa'dan hediye aldığım erkan kartımın sonundaki Turbo takısı, yalnızca üzerindeki 128 MB'ı değil, gererkirse RAM'i de kendine ayırabilen bir sistemmiş. Bir normal Geforce 6200 var bir de 6200 TurboCache. RAM'i de kendi onboardındaki hafızalar gibi kullanabiliyor bu kart.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
KS
Samotne3030

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
Yazdıklarım tahminim bu arada arkadaşlar, ama kuvvetli bir tahmin. NVIDIA'nın tam olarak bu tür şeyleri açıklamadığını biliyorum ve çok istisnalar var (Turing serisi en iyi örnek). İstisnalar kaideyi bozmaz yine de. :)

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube