Rehber MUX Switch nedir?

Silicone Android Uygulaması
Merhaba sevgili kullanıcılar bugün sizlere laptoplarla ilgili olan ve çoğu kişinin klavye ile ilgili olduğu MUX Switch'i anlatacağım.
-MUX Switch Nedir?
En basit tabirle performans artışı sağlayan bir görüntü sistemidir.
Dolayısıyla, bir MUX yongası, iGPU ve dGPU'nun dahili ekrana nasıl yönlendirildiğini, dGPU'nun her zaman HDMI ve DisplayPort gibi harici çıkışlara bağlanmasını sağlayan bir çoklayıcıdır. Bu, gerçek MacBook'ların grafik geçişleri için sahip oldukları şeydir.
So a MUX chip is a multiplexer which handles how the iGPU and dGPU are routed to the internal display, with the dGPU always being hooked up-to the external outputs like HDMI and DisplayPort. This is what real MacBooks have for their graphics switching.
-Çalışma Prensibi Nasıldır?
Herkesin bildiği gibi bir cihazdan görüntü almamız için dahili veya harici fark etmeden bir grafik yongasına sahip olmamız lazım, Masaüstülerde bu yongayı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Yani çııkış yapmak istediğiniz yongayı kendiniz seçebilirsiniz ama laptoplarda eğer MUX yoksa işlenecek gösüntü ilk olarak harici olan -Örn; 1650, 5500M vb.- yongaya gelir ve burada işlendikten sonra dahili olan -Örn; HD Geafik, Vega vb.- yongaya giderek burada bir daha işlenir ve sonuç olarak güçlü bir işlemden sonra daha güçsüz bir yongaya geçen görüntü değer kaybeder ve bu da bizlere performans düşüşü olarak yansır.
1621840876327.png

Yukarıdaki resme bakarak görsel zekamızı kullanalım. İlk ve ikinci resim arasındaki en bariz fark Discrete GPU yani Harici GPU'dan çıkan kabloların gittiği yönler. Baktığımızda ikinci resimde kablo PCI-E ile Dahili grafik yongasına gittiğini görüyoruz, ilk resimde ise Dahili Grafik yongasına bağlı kalmaksızın direkt olarak görüntü işlenerek ekrana gidiyor. Bu sayede PCI-E bandında ve Dahili Grafik yongası tarafından oluşabilecek performans düşüşünün önüne geçiliyor. Çoğu kişi ne kadar bir etki olacağını soracaktır; cevap modelden modele değişmektedir ama genel olarak %8 bir performans kaybı olmaktadır.
-Performans Neden Düşer/ En Aza İndirmek İçin Ne Yapılmalı?
Performans düşüşü en genel tabiriyle darboğaz diyebiliriz, düz mantık olarak düşündüğümüzde;
Yukarıdaki video aslında çoğu şeyi açıklıyor bile. Gördüğünüz üzere AMD'nin APU'su ile 1650 arasındaki fark küçümsenmeyecek derecede. Tabii bu masaüstü için ama aradaki fark en az %14 olmakta. Bu özellikle yüksek FPS'lerde daha çok etkisini hissettirir. Bir de daha teknik olan PCI-E kablosu var, bu kablo taşınacak render veya işlenecek görüntünün büyüklüğüne göre daralır ve belli bir andan sonra her teknolojik cihaz gibi yavaşlar.

Performansı en aza indirmek için yapmanız gerekenler darboğaz için yapılması gerekenlerle aynı; genelde grafik ayarlarını en üst olan "Hıgh"'a çekmek, çift kanal RAM yoksa RAM eklemek ve Monitör almaktır. Bunların haricinde yapılabilecek genel detaylar işlemci macunu değiştirmek, genel bakım ve toz temizliği yapmak olabilir.

Hiç Kötü Yanı Yok Mu?
Aslında var, her güzel şeyin kötü yanları olduğu gibi ama bunlar da göz ardı edilebilir özellikler.
  • Batarya: MUX ekstra bir güç istediği gibi bataryaya da ekstra yük oluyor ve bu da bataryanın hızlı bitmesine olanak sağlıyor. Gerçi MUX genelde Gaming Laptop gibi şarjı az giden modellerde olmasından mütevellit bence çok fazla sıkıntı yaratmayacaktır.
  • Fiyat: MUX çoğu düşük segment laptopta bulunmaz, bunun nedenlerinden en önemlisi ise fiyattır. Yer yer ucuz bir laptop parasına mal olan bu teknolojiyi görmek için; kalitesiz modeller ki Monster ve Casper'ın bazı zor bulunan modelleri için 12K'yı, adam gibi laptoplar için 14K'yı gözden çıkarmak gerekebilir.
Sonuç:
Burada sonuç kısmı eklememim en büyük olayı fiyatını hak ediyor mu, 9K laptop alacağım ama biraz daha arttırıp MUX almak mantıklı mı?
Öncelikle bütçenizi çok ama çok zorlayacak ise gerek yok, 9K laptop almak varken 14K'ya çıkmak her babayiğidin harcı değil, ama bütçeniz 13K ise tabii ki çıkın ve 22.1 gibi kaliteli bir model alın açıkçası.

Bir rehberin daha sonuna geldik. Umarım beğenirsiniz, iyi okumalar.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Hızlısın :D

Genel olarak güzel, doğru yazı ama daha fazla geliştirilmesi daha güzel olur. Ayrıca şu örnek yanlış olmuş sanırım:

AMD ekran kartında MUX'a neden ihtiyaç olsun?
Usta o harici grafik kartına örnek, MUX'la alakası yok. AMD'nin de ekran kartı var demeye çalıştım Evilol
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hızlısın :D

Genel olarak güzel, doğru yazı ama daha fazla geliştirilmesi daha güzel olur. Ayrıca şu örnek yanlış olmuş sanırım:

AMD ekran kartında MUX'a neden ihtiyaç olsun?
Usta ya hız, ya da detay diyeceğim ama detaya girmek istemedim. Sonra burada ne anlatmaya çalıştın'a dönüyor olay.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

Ramazan Ö

Platinum Sample
İfade skoru
5.083
Usta o harici grafik kartına örnek, MUX'la alakası yok. AMD'nin de ekran kartı var demeye çalıştım Evilol
@Radeon RX 5500M yan çar, o da olabildiğince AMD ekran kartından bahsediyor :deliaşık:

Usta ya hız, ya da detay diyeceğim ama detaya girmek istemedim. Sonra burada ne anlatmaya çalıştın'a dönüyor olay.
Doğru, o zaman kısaca ben ekleyeyim:

AAA olan, ekran kartını çok kullanabilecek olan oyunları oynayacaksanız pek de gerek yok ama CS:GO gibi işlemci tabanlı oyunları oynayacaksanız "über süper" RTX bilmem kaçınız olsa bile komik FPS değerleriyle karşılaşabilirsiniz.

KS
Wolerm

Wolerm

Gold Sample
İfade skoru
6.005
Beyaz tema da siyah görünüyor yazılar otomatik olarak. :)
H-Hocam keşke erken deseydiniz yav O.O2
@AhmetHaMzA1232 neyi beğenmedin? Keşke onu da yazsan.
@Radeon RX 5500M yan çar, o da olabildiğince AMD ekran kartından bahsediyor :deliaşık:

Doğru, o zaman kısaca ben ekleyeyim:

AAA olan, ekran kartını çok kullanabilecek olan oyunları oynayacaksanız pek de gerek yok ama CS:GO gibi işlemci tabanlı oyunları oynayacaksanız "über süper" RTX bilmem kaçınız olsa bile komik FPS değerleriyle karşılaşabilirsiniz.
Mantıken değer ne kadar büyük olursa kayıp da o kadar çok olur.
-Matematik.

LaMorte

Gold Sample
İfade skoru
2.297
Ek bilgi: MUX Switch yoksa nVİDİA Denetim Masasında doygunluğu arttıramazsınız. Kendisinden çok çektim:zaxd2:.

AhmetHaMzA1232

Silver Sample
İfade skoru
449
@AhmetHaMzA1232 neyi beğenmedin? Keşke onu da yazsan.
1621849790221.png

Karanlık tema kullandığım için yazılar böyle gözüküyor, onu beğenmedim. Bence diğer rehberinize yazıları renkli yapmayın.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube