Monster Tulpar T7 V22.1.1 vs Asus ROG Strix G513QM-HN081

Silicone Android Uygulaması

Turkish Kebab

Silver Sample
İfade skoru
870
@Dark Lord of the Sith bu forumda tekrar ün yapmamız gerekecek :) Asus'ta MUX var mı bilmiyorum. Asus malzeme kalitesi olarak önde fakat Monster Ekran ve eğer Asusta MUX yoksa MUX kısmında da üstün. V22.1 iyidir.

KS
D

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
Hocam ASUS'u kafadan eleyin eğer ekstra monitör takmayı düşünmüyorsanız.

Paneli berbat, 62.5 SRGB değeri ile topraktan kablo çekseniz daha iyi görüntü alırsınız.
Hocam arada 3 bin lira fiyat var. Bu 3 bin lira ile monitör alınabilir diye düşündüm ama emin değilim.
Belki kızacaklar fakat v22 daha iyi. ROG'da hem MUX yok hem de ekranı berbat.
MUX ne oluyor?

KS
D

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025

Ek01000

Silver Sample
İfade skoru
546
MUX'lı laptoplarda işlemci ve ekran kartı hem aralarında bağlılar hemde ekrana bağlılar ama MUX'sız laptoplarda ekran kartının monitör ile herhangi bir bağlantısı yok. Bu durum rekabetçi oyunlarda ciddi FPS farkına yol açıyor. Tabii AAA oyunlar oynuyorsanız aradaki farki hissetmezsiniz bile.

Laptopu monitöre bağlarsanız MUX'lı işlevi görüyor çünkü ekrana değilde monitöre iletilmiş oluyor görüntü.

@Dark Lord of the Sith hocam yanlışım varsa düzeltir beni.
1619032012796.png

Turkish Kebab

Silver Sample
İfade skoru
870
Hocam arada 3 bin lira fiyat var. Bu 3 bin lira ile monitör alınabilir diye düşündüm ama emin değilim.

MUX ne oluyor?
MUX'un ne olduğunu daha önce attığım mesajlar ile anlatmıştım. Şimdi ise biraz daha derine ineceğim ve değerler ile anlatacağım.

Başlamadan önce bilmemiz gereken bazı kelimeler var.
iGPU: İşlemcinin üzerinde bulunan ekran kartı.
dGPU: Laptopun içinde bulunan harici ekran kartı.
Optimus/MSHybrid: Gerektiğinde iGPU'yu gerektiğinde dGPU'yu kullanmaya sağlayan teknoloji.
Sürprizbozan: Optimus/MSHybrid Teknolojisinin Amacı
Fotoğrafta da görüldüğü gibi teknolojinin ana amacı batarya performansını en yüksekte tutarken performanstan ödün vermemek.
Sürprizbozan: Çalışma Şekli
iGPU her zaman çalışırken dGPU sadece komut verildiği zaman çalışıyor. İnternette gezerken, Word ile uğraşırken dGPU çalışmadığı için batarya süresi daha uzun gidiyor.

Ancak Optimus'un bir eksisi var. iGPU'yu her zaman çalıştırdığı için dGPU'nun tam gücünü çoğu zaman göremiyoruz.

MUX ise görüntünün hangi karttan geleceğini değiştiriyor.
Sürprizbozan: Görsel
MUXless olan laptopta üstte dediğim gibi görüntü iGPU üzerinden geliyor. Ancak MUXed olana baktığımızda görüntünün hangi ekran kartı tarafından geleceğini seçebiliyoruz. Görüntüyü direkt olarak dGPU üzerinden aldığımız için laptopumunuz içindeki ekran kartından tam performans alıyoruz.

iGPU üzerinden görüntü aldığımız zaman neden performans düşüklüğü yaşıyoruz?
Bunun iki sebebi var.
-iGPU CPU'nun gücünden kullandığı için CPU tam performansını gösteremiyor. Zaten CPU ağırlıklı olan oyunlarda bu darboğaz maksimum hale çıkıyor.
-FPS arttıkça kullanılan PCIE hattından geçen veri sayısı artar. dGPU FPS'i iGPU üzerinden gönderdiği için bundan dGPU kalan PCIE hattına daha az bant genişliği kalır.

MUX'un faydaları ve zararları
MUX'un tek bir zararı var, batarya performansını düşürmesi.
Artılarından bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz.
-Performans artışı.
-NVidia görüntü ayarlarına erişebilme.
-Shadow Play üzerinden masaüstünü kayıt altına alabilme.

KS
D

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
@KemalY, basitçe ifade edersem dahili ekran kartınızı İntel grafik üzerinden görüntü almıyor da direk görüntüyü kendisi veriyor. Bu da Valorant CS GO tarzı oyunlarda FPS artışı sağlıyor
Anladım. Teşekkür ederim. Isınma sorunu falan var mı?
Mesajlar otomatik birleştirildi:

MUX'un ne olduğunu daha önce attığım mesajlar ile anlatmıştım. Şimdi ise biraz daha derine ineceğim ve değerler ile anlatacağım.

Başlamadan önce bilmemiz gereken bazı kelimeler var.
iGPU: İşlemcinin üzerinde bulunan ekran kartı.
dGPU: Laptopun içinde bulunan harici ekran kartı.
Optimus/MSHybrid: Gerektiğinde iGPU'yu gerektiğinde dGPU'yu kullanmaya sağlayan teknoloji.
Sürprizbozan: Optimus/MSHybrid Teknolojisinin Amacı
Fotoğrafta da görüldüğü gibi teknolojinin ana amacı batarya performansını en yüksekte tutarken performanstan ödün vermemek.
Sürprizbozan: Çalışma Şekli
iGPU her zaman çalışırken dGPU sadece komut verildiği zaman çalışıyor. İnternette gezerken, Word ile uğraşırken dGPU çalışmadığı için batarya süresi daha uzun gidiyor.

Ancak Optimus'un bir eksisi var. iGPU'yu her zaman çalıştırdığı için dGPU'nun tam gücünü çoğu zaman göremiyoruz.

MUX ise görüntünün hangi karttan geleceğini değiştiriyor.
Sürprizbozan: Görsel
MUXless olan laptopta üstte dediğim gibi görüntü iGPU üzerinden geliyor. Ancak MUXed olana baktığımızda görüntünün hangi ekran kartı tarafından geleceğini seçebiliyoruz. Görüntüyü direkt olarak dGPU üzerinden aldığımız için laptopumunuz içindeki ekran kartından tam performans alıyoruz.

iGPU üzerinden görüntü aldığımız zaman neden performans düşüklüğü yaşıyoruz?
Bunun iki sebebi var.
-iGPU CPU'nun gücünden kullandığı için CPU tam performansını gösteremiyor. Zaten CPU ağırlıklı olan oyunlarda bu darboğaz maksimum hale çıkıyor.
-FPS arttıkça kullanılan PCIE hattından geçen veri sayısı artar. dGPU FPS'i iGPU üzerinden gönderdiği için bundan dGPU kalan PCIE hattına daha az bant genişliği kalır.

MUX'un faydaları ve zararları
MUX'un tek bir zararı var, batarya performansını düşürmesi.
Artılarından bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz.
-Performans artışı.
-NVidia görüntü ayarlarına erişebilme.
-Shadow Play üzerinden masaüstünü kayıt altına alabilme.
Teşekkür ederim, açıklayıcı oldu. Bu Monster olanın eksi yönü var mıdır?

Turkish Kebab

Silver Sample
İfade skoru
870

mirsady

Rütbesiz
İfade skoru
192
@Dark Lord of the Sith V22.1 almayı düşünüyor. Bilinen bir ısınma sorunu yok ama yukarıda belirttiğim gibi malzemesi orta düzey.
Alüminyum kasa fakat ne düzeyde iyi bilemem. Ben v21 kullanıyorum mesela o magnezyum + alüminyum o daha iyi. Ama bu da fena değildir. Performans olarak alternatifi olmadığından bunlar es geçilebilir.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube