MONSTER ABRA A5 V6.1 macOS Monterey (Detaylı Anlatım)

Silicone Android Uygulaması
BÖLÜM 1: SİSTEM ÖZELLİKLERİ
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum bu başarılı kurulumu, bu site dahil, toplam üç forumda paylaştım lakin burada paylaşacağım EFi ile açtığım konu en detaylı ve en güncel olanıdır. Ön hatırlatmamızı yaptığımıza göre bilgisayara bir göz atalım.
m_monster-abra-a5-v6-1-6.jpeg

Bilgisayarın özelliklerinden bahsetmek gerekirse:
1-
GTX950M Nvdia harici ekran kartı
2- İntel i7 6700HQ bir işlemci ve SKYLAKE bir işlemcidir kendisi.
3- ALC269 bir ses kartı
4- Chicony USB 2.0 Yerleşik laptop kamerası
5- İntel marka bir WİFİ kartı
6- RTL 8411B PCI Gigabit Ethernet Kartı
7- Realtek 8411B kart okuyucu (Apple tarafında YERLEŞİK kart okuyucu olarak tanıtılmıştır.)
9- SMBUS destekli bir touchpad (Multitouch özellikleri çok güzel bir şekilde çalışıyor.)
10- N550RC Bat-3 ORİJİNAL Monster pili
11- İntel marka bir bluetooth kartı
1693386667967.png

KİOXİA 480GB macOS KURULABİLİR SATA SSD
Gayet hızlı olarak çalışan macOS kurulabilir bir SATA SSD. SSD alacaksanız ve macOS kuracaksanız kullanmanızı tavsiye ederim.

BÖLÜM 2: DONANIM TANITMA

Donanımlarımızı ve kurulan diski anlattığımıza göre bilgisayardaki sistemleri nasıl tanıttığıma gelelim. Burada osxinfo.net forumunda bulunan EFİ'yi kullandım.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.18.07.png

Ekran Resmi 2023-08-30 12.18.47.png

Üstteki hazır gelen EFİ içeriği iken allta bulunan benim eklemeler yaptığım EFİ içeriğidir. Sistemi kurar kurmaz yapacağım ilk şey ekran kartı yaması oldu. Hackintooldan sistemim için uygun olan yamayı seçtim ve ayarlamalarımı yaptım.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.21.53.png

Ve resimden de görülebileceği üzere MacbookPro13,1'i kullanıyorum. Peki neden? MacbookPro 13,3'ü seçtim ve sistemi boot ettim. Ancak ne kadar Bus İd ve Platform İd denersem deneyeyim HDMİ çalışmadı. İnternette ufak bir araştırma sonucu bunun Fake İd den yani MacbookPro13,3 seçilmesinden kaynaklı olduğunu öğrendim. MacbookPro13,1 daha stabil çalışıyormuş diye bir kanıya vardım ve id değerimi 13,3 den 13,1 e çektim ve HDMİ çalıştı. Böylelikle ekran kartı yamasını halletmiş oldum. Daha sonra yapılabilecek hatalardan birini yaptım ve WİFİ yi önce tanıttıp etherneti daha sonra tanıttım. Dolayısıyla WİFİ en0, ethernet en1 olarak ayarlanmış oldu. Daha sonra yaptığım hatanın farkına vardım ve eski EFİ den boot edip önce ethernet kextini sonra WİFİ kextini işledim. Böylece ethernet en0 oldu ve İMessage, İCloud, Facetime gibi Apple hizmetleri de aktif duruma geldi. Ardından donanımların PCİ sekmesinde gözükmesi için Donanımları tanıttım.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.30.33.png
Ekran Resmi 2023-08-30 12.31.15.png

Artık donanımlar PCİ sekmesinde gözükür oldu. Böylelikle hangi sürücünün yüklü olup olmadığını artık görebiliyordum.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.33.09.png

Gelgelelim bilgisayarda halen SES sekmsesi gözükmüyordu. Bilgisayar sesi tanıyor fakat macOS üzerinde ses FN tuşları çalışmıyor ve bilgisayardan ses gelmiyordu. İnternette ALC269 Ses kartı için gereken değerin 29 olduğunu öğrendim ve bunu Hackintool'a ve Opencore'a işledim.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.37.54.png

Ekran Resmi 2023-08-30 12.37.07.png

Ses artık çalışıyordu. Mikrofon ve bilgisayar hoparlörü ayrıca kulaklık mikrofonu gayet stabildi. Ardından işlemcime ait güç yönetimi için CpuFriend kextini ve ayarlanan güç yönetimini de aktif etmek için de CpuFriendDataProvider kextini kullandım. Böylelikle bilgisayarda aktif bir güç yönetimi olmuş oldu.
Ekran Resmi 2023-08-30 12.41.54.png

USB port yamalarını yaptım ve 3.0 ile 2.0 portları sıkıntısız çalışıyor. Bilgisayar USB port yaması yapılmadan USB 3.0 yuvalarını görmüyordu. Yamayla beraber USB portları tanınır oldu ve kısmen de olsa uyku sorunu çözülür oldu. İnternette de aynı durumu yaşayan insanlar olduğunu gördüm ve Osxinfo dan aldığım DSDT ve DSDT patchlerini EFİ'ye işledim böylece sistem uyuyor ve uykudan uyandıktan sonra tekrar uyuyabiliyor ayrıca fan vs gibi sistemler de uykudayken çalışmıyor. Harici Ekran kartı olan GTX950m'i deaktif edince bilgisayar macOS de daha sessiz çalışıyor. Bu da aklınızda bir not olarak dursun.
Gelgelelim Touchpad tıkalama çalışıyor ama multitouch özellikler çalışmıyor bunun yanında da zaten touchpad SMBUS touchpad olduğu için uygun kextleri alt alta dizerek multitoch özellikleri de çalıştırmış oldum. Sıralama ise şöyle olmalıdır:
Ekran Resmi 2023-08-30 13.13.37.png

Ekran Resmi 2023-08-30 13.14.33.png

NOT: Batarya olmadan da izleme dikdörtgeninizi (touchpad) kullanabilirsiniz ama izleme dikdörtgeni menüsü boş olarak çıkacak ve ayarlama yapamayacaksınız.
Ve evet benim en zorlandığım kısım olan bataryaya geldik nihayetinde. Batarya için SMC Battery Manager, EC Enabler kextlerini bir arada kullandım. Batarya simgesi gözüktü lakin bir sorun daha ortaya çıktı. Bilgisayar güç adaptörüne bağlı da olsa şarjda da olsa gösterge hep şarjda olarak gözüküyordu. Bunun tek bir çözümümünün olduğunu fark ettim. ACPİ sistem yaması. Böyle durumlarda yama uygulamak en kesin çözüm olabiliyor. Araştırmalarımı yaptım lakin Monster bilgisayara yama yapan hiç kimseye rastlamadım. Bir kişi hariç. Batarya yaması için bu bağlantıyı kullandım. DSDT leri aldım DSDT patchlerini Opencore Bootloader'e ekledim ve sonuç şu oldu:
Ekran Resmi 2023-08-30 13.20.43.png

Görüldüğü üzere batarya da güzel bir şekilde çalışıyor ve göstergesi de doğru. Her ne kadar batarya ölü olsa da. Bilgisayara MAC adresi ve Seri Numaralarını da ayarladıktan sonra, ve maalesef siz bu seri numaralarına EFİ de de erişemeyeceksiniz çünkü EFİ seri numarasını değiştirdim, son adımlara doğru yaklaştım. Bluetooth, Kort okuyucu için gereken kextleri de yükledim ve aklıma ufak bir detay daha geldi. Normal şartlarda Telefonunuzun internetini kablo yoluyla paylaşabiliyorsunuz. MacOS de ise bunu Hordnis adlı kext yapıyor. Kextin en güncel sürümünü indirdim ve işledim. Böylece telefonun internetini de kablo yoluyla paylaşabilir oldum.
Ekran Resmi 2023-08-30 13.27.11.png

Kart okuyucu için gereken sürücüleri kurdum ve kart okuyucunun Apple sisteminde yerel bir okuyucu olarak tanıttım. Kaldı opencore update ve kext güncellemeleri. Opencore bootloaderı nasıl güncelleyeceğiniz zaten internette mevcut. Config güncellemek ise opencore bootloaderi güncellemekten, bana göre, daha kolay.
Opencore sürümü 0.92 idi ben bunu 0.93'e güncelledim. Kextler de ayrıca günceldir:
Ekran Resmi 2023-08-30 13.32.37.png

Parlaklığı FN tuşlarıyla kontrol etmek için Brightess.kext sürücüsünü de indirip kurdum ve artık parlaklık FN tuşlarıyla kontrol edilebilir hale geldi. Gereksiz kextleri sildim. Gereksiz ve kullanmadığım yamaları kaldırdım. En son olarak sade opencore temasını da değiştirmek istedim ve daha modern bir tema yükledim. İsmi AmiTech olarak geçiyor ayrıca da TongFang Utilityde de çok kullanılan modern bir tema. EFİ açınca zaten görürsünüz temayı. Orjinal tema da içindedir. İsteyen değiştirebilir.
Ekran Resmi 2023-08-30 13.37.31.png

BÖLÜM 3: ÇALIŞANLAR VE ÇALIŞMAYAN DONANIMLAR
Ve bu kadar yazının sonunda gelelim çalışan ve çalışmayan donanımlara:
ÇALIŞANLAR
1-
İntel HD530 grafik kartı ve grafik hızlandırma devrede.
2- HDMİ ses ve görüntü çalışıyor. Ses taktığınız cihazdan geliyor merak etmeyin.
3- Ethernet ve intel WİFİ kartı
4- Kamera
5- F1, F7, F11 sırasıyla touchpadi açıp kapatma, windowsta ekran paylaşım tuşu macOS de bir özelliği yok ve Uçak modu FN tuşları hariç BÜTÜN FN tuşları çalışmaktadır. Parlaklık ayarlama tuşları da çalışmaktadır.
6- UYKU yukarıda yeterince bahsettiğimden detaya fazla girmiyorum. Ekranı kapatınca biraz bekledikten sonra (30sn civarı) otomatik uykuya girer.
7- Batarya göstergesi
8- Klavye parlaklık ayarlama
9- SMBUS touchpad (multitouch hareketleri çalışmaktadır.)
10- Realtek Kart okuyucu (Sistem tarafından yerleşik kart okuyucu olarak tanıtılmıştır.)
11- Mikrofon ve ses göstergeleri (APPLE ALC kexti ile sorunsuz bir şekilde tanıtılmıştır. Loyout İD=29)
12- USB portları yamalanmıştır. Güzel bir şekilde çalışmaktadır.
13- İntel Power Gadget yapılmıştır Yani işlemci güç yönetimi. Ara ara 60 ı geçsede genelde 50 ve 45 lerde gezinmektedir.
14- Ekran yansıtma ve Apple iCloud gibi sistemler çalışmaktadır. Orijinalini aratmıyor resmen.
16- Bluetooth ve dosya transferi. Kulaklığınızı, Airpodsunuzu, telefonunuzu bağlayabilir ve veri aktarabilirsiniz.
KEXTLER GÜNCELDİR. (Opencore Versiyon 0.93) Daha üst versiyonları çıktı isteyen güncelleyebilir ama ben 0.93 versiyonda olan EFİ yi kullanıyorum. Paylaşacağım EFİ de 0.93 Sürümüdür. EFİ boyutu: 43MB.

ÇALIŞMAYANLAR:
1-
GTX950M (Optimus macOS bilmez ve tanımaz. Devre dışı bırakılmıştır.)
2- F1, F7, F11 fonksiyon tuşları. (Pek de önemli olduğunu sanmıyorum ama yine de belirtmek istedim.)
Ekran Resmi 2023-08-30 13.47.55.png

EFİ için buraya tıklayınız. İyi forumlar.

Son düzenleme:
KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HACKİNTOSH Monterey sorunsuz bir şekilde en son sürüm olan 12.6.8 sürümüne güncellenebiliyor.
Ekran Resmi 2023-08-31 12.46.08.png

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
KÜÇÜK BİR GÜNCELLEME: Öncelikle bilgisayara Big Sur, Monterey, Kaby Lake Yamasıyla da Ventura kurulabilir lakin ben Big Sur veya Monterey kurmanızdan yanayım. Yamasız bir şekilde (Kaby Lake yaması) bilgisayar ekran kartını tanıyacaktır. Verilen monterey EFİ sini Big sur için kullanmanın yolu çok kolay. Airport itlwm dosyasını internetten big sur için olanla değiştirip Opencore'a işlemeniz yeterlidir. Daha sonra big sur imajının EFi bölümüne yeni oluşturduğunuz EFİ'yi atıp kuruluma başlayabilirsiniz. Bunun yanında sistem güncelleme alacaktır ve sorunsuz bir şekilde güncelleyebileceksiniz.
Ekran Resmi 2023-09-01 13.39.48.png

Bu kısımda Signal Processing Controller Sürücüsünün yüklü olmadığı görülmekte. Ancak bu kartın görevini VirtualSMC zaten yapmakta ve aktif olarak bu kartın sürücüsüne de rastlamadım. O yüzden hayır ibaresini kafanıza takmayın ve rahat bir biçimde kurulumu yapın. Kurulumdan sonra İdlerinizi değiştirmeyi ve kendinize özel İd oluşturmayı da unutmayın. İyi forumlar.

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OPENCORE 0.93 DEN 0.94'E GÜNCELLEME VİDEOLU REHBER
Bildiğiniz gibi birkaç hafta önce 0.94 Opencore sürümü çıkmıştı. Bu rehberde attığım configi hatasız bir şekilde nasıl Opencore 0.94 sürümüne güncelleyebileceğimizi anlatacağım. Siz de bu şekilde kendi Efinizin sürümünü yükseltebilir ve doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Özellikle Opencore güncellerken hata alanlar (0.93 den 0.94 e geçişte) için güzel bir anlatım olduğunu düşünüyorum. İyi seyirler.

i7-10510u

Gold Sample
İfade skoru
282
Hocam hicbisey anlamadim ama elinize sağlık.

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
Hocam hicbisey anlamadim ama elinize sağlık.
Öncelikle anlaman için bu konuda birazcık bilgi sahibi olman gerekiyor. İlk bakışta anlaşılacak bir rehber değildir. Onu söyleyeyim. Eğer birazcık bilgi sahibi olup araştırırsan bu konuyu daha kolay anlayabileceğini düşünüyorum. Onun dışında nereyi anlayamadığını söylemekten asla çekinme ve sorunu sor. Bir sıkıntı çıkmazsa inşallah yardımcı olurum. İyi günler:)

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HACKİNTOSH BİLGİSAYAR SORUNSUZ 12.6.9 SÜRÜMÜNE GÜNCELLENMEKTEDİR. SIKINTISIZ GÜNCELLEYİN.

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HACKİNTOSH BAŞARILI BİR ŞEKİLDE 12.7 SÜRÜMÜNE GÜNCELLENİYOR AHA DA GÖRSEL
Ekran Resmi 2023-09-22 22.45.17.png

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Şu an itibariyle 12.7.2 sürümüne başarılı bir şekilde güncellemiş bulunmaktayım.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ekran Resmi 2023-12-16 19.06.42.png

KS
M

Monster51

Rütbesiz
İfade skoru
13
@yigit Ventura için kabylake spoof edilerek kullanılabilir ancak ben spoof yaptığım zaman siyah ekran verdi. Benzer donanıma sahip diğer kişilerde sorun yokken monster laptoplarda sıkıntı olabiliyor. Hatta aynı bilgisayarlardan biri spoof etmiş ve venturayı kurmuş lakin diğer pc o efi ile siyah ekran almış kısacası spoof meselesi bir tık şans işi. Şu ana kadar bilgisayarın native olarak desteklediği en son sürüm Monterey. Eğer kext geliştiricileri skylake işlemciyi spoof etmeden tanıtmayı sağlayacak bir sürücü geliştirirlerse o zaman geçmeyi denerim. Şimdilik hoşçakalın
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bunun yanında verdiğim efiyi gönül rahatlığıyla opencore ve kextlerini güncelleyebilirsiniz. Ne olur ne olmaz diye de yedek ve nvram reset unutmayın

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube