Microsoft Windows'u eleştirelim

Silicone Android Uygulaması

Mea Software

Rütbesiz
İfade skoru
96
Selamlar! Sizden bir istekte bulunacağım. Çok abartmadan Windows'un eksik gördüğünüz yanlarını (gerek 10 gerekse 11 olsun fark etmez) yazabilir misiniz? Mesela eklenmesini istediğiniz özellik var mıdır? Yapıcı eleştiri yapabilir misiniz? Birbirimizi kırmadan güzel güzel tartışalım/eleştirelim. Teşekkürler, iyi akşamlar.

AhmetRyzen

Silver Sample
İfade skoru
785
Selamlar! Sizden bir istekte bulunacağım. Çok abartmadan Windows'un eksik gördüğünüz yanlarını (gerek 10 gerekse 11 olsun fark etmez) yazabilir misiniz? Mesela eklenmesini istediğiniz özellik var mıdır? Yapıcı eleştiri yapabilir misiniz? Birbirimizi kırmadan güzel güzel tartışalım/eleştirelim. Teşekkürler, iyi akşamlar.
Bütün Windows'ların tek eksik yanı Linux'taki gibi masaüstü ortamının olmaması.

Örn: Windows 11 XFCE (XFCE'nin Windows hali)
Windows 11 GNOME

Bilgisayarın performansına göre masaüstü ortamı seçebiliriz.

KS
M

Mea Software

Rütbesiz
İfade skoru
96
Bütün Windows'ların tek eksik yanı Linux'taki gibi masaüstü ortamının olmaması.

Örn: Windows 11 XFCE (XFCE'nşn Windows hali)
Windows 11 GNOME

UNIX-like masaüstü ortamlarını Windows'a uyarlamayı denemek tuhaf olurdu ama fikrinize saygım var. Ama evet keşke DWM.exe harici bir seçeneğimiz olsaydı Windows için.

alpethz

Silver Sample
İfade skoru
715
Güncelleme getireceğim diye 1001 gereksiz özelliği yenilik diye sunup hantallaştırıyorlar.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Gereksiz RAM diyor yiyorsun, o zaman Lite sürüm kullan ve çoğu şeyi kapat.

NTFS SSD diye bir şey yok. NTFS dediğin Windows'un temel dosya sistemidir zaten. Windows'un kurulduğu disklerin kullandığı formattır.

Eleştiriyorsunuz da kendiniz ne dediğinizin farkında değilsiniz.
NTFS "SSD"'ler için iyi değil dedim. Yanlış anladınız. Neden Lite sürüm kullanayım? Bunu Microsoft'un yapması gerekmez mi? Hem Lite sürümler ne kadar güvenli?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
NTFS "SSD"'ler için iyi değil dedim. Yanlış anladınız. Neden Lite sürüm kullanayım? Bunu Microsoft'un yapması gerekmez mi? Hem Lite sürümler ne kadar güvenli?
İnternetten hazır alınmış sürüm kullamana gerek yok ki. Kendin de kısabilirsin. Bunu Microsoft'un yapması gerekmez mi derken adamlar sistem gereksinimine 8GB veya 16GB RAM yazıyor sen fazla yiyor diyorsun. 4GB varsa kısmadan kullanamassın bunu senin bilmen gerek.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
İnternetten hazır alınmış sürüm kullamana gerek yok ki. Kendin de kısabilirsin. Bunu Microsoft'un yapması gerekmez mi derken adamlar sistem gereksinimine 8GB veya 16GB RAM yazıyor sen fazla yiyor diyorsun. 4GB varsa kısmadan kullanamassın bunu senin bilmen gerek.
8 GB RAM ile kullanıyor-dum zaten. Neden trilyon tane hiçbir işime yaramayacak uygulama yüklü geliyor. Boşta Yaklaşık 1 Gb yiyor Windows. Bakın, En az Windows kadar RAM yiyen masaüstü ortamları var Linux'ta, ancak bunu değiştirebilirsiniz. Sisteminiz GNOME kaldırmıyorsa XFCE kullanırsınız. Windows'ta böyle bir alternatif yok.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

NTFS ve NT kısmına ne diyeceksiniz?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
8 GB RAM ile kullanıyor-dum zaten. Neden trilyon tane hiçbir işime yaramayacak uygulama yüklü geliyor. Boşta Yaklaşık 1 Gb yiyor Windows. Bakın, En az Windows kadar RAM yiyen masaüstü ortamları var Linux'ta, ancak bunu değiştirebilirsiniz. Sisteminiz GNOME kaldırmıyorsa XFCE kullanırsınız. Windows'ta böyle bir alternatif yok.
Gereksiz RAM yediğini farzedelim. Dediğin Linuxler ile boşta 1GB alıyorsan Windows ile 3GB alacaksın. 8GB RAM'in varsa zaten bu durum senin umrunda olmaz. Oyun vs oynamıyorsan ki Linux kullanıyorsan oyunla pek işin olmadığını tahmin ediyorum. O uygulamalar yüklü geliyor çünkü millet kullanıyor. "Senin işine" yaramıyor zaten.

NTFS ve NT kısmına ne diyeceksiniz?
Oraya bir şey diyemeyeceğim ben yanlış anlamışım. Ben NTFS SSD türü dediniz sandım.

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Gereksiz RAM yediğini farzedelim. Dediğin Linuxler ile boşta 1GB alıyorsan Windows ile 3GB alacaksın. 8GB RAM'in varsa zaten bu durum senin umrunda olmaz. Oyun vs oynamıyorsan ki Linux kullanıyorsan oyunla pek işin olmadığını tahmin ediyorum. O uygulamalar yüklü geliyor çünkü millet kullanıyor. "Senin işine" yaramıyor zaten.
Çoğu kişinin kullanmadığına eminim yüklü gelen uygulamaları, keşke böyle bir anket yapılsa. Şahsen Linux'ta Windows'ta ki kadar olmasa Proton ve Lutris gibi araçlarla gayet güzel oynanıyor. Ben sistemim kötü olduğu için oynayamıyorum oyun. Yüklü gelen uygulamalar bana göre dayatmadır.

Son düzenleme:

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Cortana örneğin. Türkçe desteği yok bile ama yüklü geliyor. Alarmlar ve Saati kullanıyor musunuz? Veya haritalar. Xbox, kişiler, Solitaire? Allah aşkına bunları kullanan var mı? Windows kullanan kişiye saygı duyarım, herkes istediğini kullanabilir.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Cortana örneğin. Türkçe desteği yok bile ama yüklü geliyor. Alarmlar ve Saati kullanıyor musunuz? Veya haritalar? Xbox, kişiler, Solitaire? Allah aşkına bunları kullanan var mı? Windows kullanan kişiye saygı duyarım, herkes istediğini kullanabilir.
Xbox'ı kullanıyorum evet.

Ek olarak Cortana ve Kişiler bende yüklü değil.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube