Başarılı Kurulum macOS High Sierra 10.13.6 | OpenCore 0.6.8 | Ryzen 5 1600 AF - GTX 750 Ti

Silicone Android Uygulaması
Kurulumu yaklaşık 1.5 ay önce yaptım ama kusursuz hale getirene kadar konu açmak istemedim. :)

Önceklikle kurulum yaptığım sistem:

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF
Anakart: MSI B450 Gaming Plus MAX
Kurulum Diski: Samsung 860 EVO 500 GB
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB(8x2) CL16
Ekran Kartı: ASUS GeForce GTX 750 Ti

Kullandığım imaj​

Ben OSX İnfo imajı kullanmıştım ancak bu imaj normal şartlarda AMD işlemcileri desteklemiyor kernel yaması yapmanız gerek ya da içindeki EFI’yi değiştirmeniz lazım. Tavsiyem yama ile uğraşmak yerine güncel AMD imajı kullanmanız.

Kernel yaması için:

Kurulum süreci​

İmajı Win32Diskİmager ile yazdırdım, ardından işlemcimin tanınması için gerekli kernel yamamı uyguladım. Bunun ardından sistemi USB’den boot için gerekli BIOS ayarlarını yaptım:

Secure Boot: Other OS
IOMMU: Disabled
XHCI Hand-off: Enabled
Legacy USB Support: Enabled
SATA Mode: AHCI

Bu ayarları uyguladıktan sonra sistemi USB’den boot ettim.

İlk boot sırasında sistem açılmadı ve reset attı. Ekran kartı ile ilgili bir sorun olduğunu düşündüğüm için boot argümanlarına nv_disable=1 komutunu ekledim ve tekrar boot ettim. Ve kurulum ekranına ulaştım, diskimi Apple HFS biçiminde zaten formatlamıştım o yüzden ekstra bir şey yapmadım ve diskimi seçip kuruluma devam ettim.

Ancak kurulumun 2.aşamasına ulaşmakta zorluk yaşadım sebebi ise işlemci için yaptığım yamadan kaynaklıydı bunun için baştaki kurulum kısmına geri döndüm ve İzlenceler>Terminal kısmına girip şu komutu girdim:

Kod:
preinstall

Ancak fayda etmedi, ben de Clover ile denemelerimi sonlandırıp OpenCore EFI’si aramaya başladım.

Birkaç araştırma sonrası bu EFI ile kurulum yapanların çoğu olumlu sonuç aldığını gördüm ve bu EFI’yi USB’me kopyaladım. Tabii önceki boot etme aşamalarında kullandığım boot argümanlarını da buradaki config dosyasına işledim.

Tekrar boot ettiğimde sıkıntısız bir şekilde açıldı diskimi tekrar formatlayıp kurulumu tekrar yaptım, ardından sıkıntısız bir şekilde 2.aşamaya geçip ayarlarımı yaptım ve masaüstüne ulaştım.

Çalışan ve çalışmayan bileşenler​

Çalışmayan bileşenim yoktu, LAN yongası EFI’de önceden tanımlı olduğu için herhangi bir kext kurmadım.

Çalışmayan özellikler​

Airdrop ile Handoff’un çalıştığından emin değilim çünkü sistemimde herhangi bir Wi-Fi ya da Bluetooth yongası yok bu yüzden test edemedim.

Donanımları tanıtma​

İlk olarak ekran kartımı tanıtmak için gerekli NVIDIA Web Driver’ı kurdum.

Kurmak için Terminal’i açıp şu komutu girdim:

Kod:
bash <(curl -s https://raw.githubusercontent.com/Benjamin-Dobell/nvidia-update/master/nvidia-update.sh)

Bunu yazmadan önce OC Configurator ile config dosyasındaki nv_disable=1 komutunu sildim zira bu komut aktif iken sistem kartı tanımayacaktır.

Ardından sıra sesi tanıtmaya geldi, EFI’de alcid değeri 3 olarak girilmişti ancak bu değerde harici mikrofonum çalışmadı, Hackintool’u açıp ses yongamı kontrol ettim ve Realtek ALC892 olduğunu tekrar teyit ettim ardından uyumlu Layout ID’lere bakmaya başladım.

İlk olarak 4 değerini denedim bu sefer de hoparlörler çalışmadı ama mikrofon çalıştı sıra sıra denemeye devam ettim ve benzer durumlar yaşadım, 12 değerinde ikisini de çalıştırmayı başardım ancak ses bir seviyeden sonra hiç yükselmedi denemeye devam ettim ve 18 değerinde olumlu sonuç almayı başardım.

İzlenimlerim​

macOS, ekran kartını tanıttıktan sonra oldukça hızlı ve tepkisel çalışmaya başladı zaten bazı sentetik test sonuçlarında da değerler gayet iyiydi.

Hackintosh maceram böyle idi, okuduğunuz için teşekkürler. :)

Son düzenleme:

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ben bugün Catalina denemeleri yapmaya başladım. Tam açılacakken "In Memory Panick Stackshot" hatası yedik. :( Ama deneyeceğim bakalım, umarım kurabilirim. :)

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Ben lanetliyim galiba. Ya Kernel panic ya da Boot etmiyor.
Hocam EFI'den ACPI kısmından Patched klasörüne girin bir. Orada SSDT-USBX gibi bir şey olması lazım. Onu silip tekrar deneyin.

alywave

Rütbesiz
İfade skoru
5
Hocam merhaba, ayni anakarta Ryzen 5 3600 islemciye sahibim yani sistemler bayağı benzer. Dun kurulumu yaptim fakat Nvidia Web Driver ile ilgili problem yasiyorum. Rica etsem efi dosyanizi paylasabilir misiniz? Bir denemek istiyorum.

P0WeR

Silver Sample
İfade skoru
2.283
Hocam merhaba, ayni anakarta Ryzen 5 3600 islemciye sahibim yani sistemler bayağı benzer. Dun kurulumu yaptim fakat Nvidia Web Driver ile ilgili problem yasiyorum. Rica etsem efi dosyanizi paylasabilir misiniz? Bir denemek istiyorum.
Bence siz sistem bilgilerinizle yeni bir konu açın.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Ne tür bir hata alıyorsunuz?

EFI’yi paylaşmak isterdim ama artık daha üst bir sürüm kullanıyorum bu sistemde.

alywave

Rütbesiz
İfade skoru
5
Bence siz sistem bilgilerinizle yeni bir konu açın.
Önce araştırayım dedim ama hala bulamadım müsait olduğum ilk an açacağım.
Ne tür bir hata alıyorsunuz?
Aslında başarılı bir kurulum yaptım ethernet, ses kartı gibi donanımları tanıttım fakat Nvidia Web Driver'ı kurduktan sonra açılışta ''gIOScreenLockState 3, hs0, bs0, sm0x0'' yazısında kalıyor.

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Aslında başarılı bir kurulum yaptım ethernet, ses kartı gibi donanımları tanıttım fakat Nvidia Web Driver'ı kurduktan sonra açılışta ''gIOScreenLockState 3, hs0, bs0, sm0x0'' yazısında kalıyor.
Kurulum öncesinde nv_disable=1 kodunu config’e eklemiş miydiniz? Eklediyseniz kaldırıp Reset NVRAM yaptığınızda sorunun çözülmesi lazım.

Ek olarak yapı numaranız neydi?

alywave

Rütbesiz
İfade skoru
5
Kurulum öncesinde nv_disable=1 kodunu config’e eklemiş miydiniz? Eklediyseniz kaldırıp Reset NVRAM yaptığınızda sorunun çözülmesi lazım.
Yok eklememiştim.
Ek olarak yapı numaranız neydi?
Tekrar sıfırdan kurulum yaptım şuan 17G65 yüklü olması lazım. App Store'dan hiç güncelleme yapmadım henüz. Önce Nvidia Web Driver'ı mı kurmamı önerirsiniz yoksa App Store'dan en güncel sürüme geçtikten sonra mı driver'ı kurayım?

KS
yigit

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
Tekrar sıfırdan kurulum yaptım şuan 17G65 yüklü olması lazım. App Store'dan hiç güncelleme yapmadım henüz. Önce Nvidia Web Driver'ı mı kurmamı önerirsiniz yoksa App Store'dan en güncel sürüme geçtikten sonra mı driver'ı kurayım?
Eğer önceki kurulumda sürücüyü buradan indirdiyseniz sizin yapınız ile uyumlu değildi haberiniz olsun.

Sistemi son sürüme geçip sürücü kurmak daha mantıklı bir seçim olur.

alywave

Rütbesiz
İfade skoru
5
Eğer önceki kurulumda sürücüyü buradan indirdiyseniz sizin yapınız ile uyumlu değildi haberiniz olsun.
Önceki kurulumda da son sürüme geçip öyle kurmuştum driver'ı aslında. Baya bir efi dosyası denemiştim, şimdi tekrardan deniyorum umarım düzelir.
Şu an kullandığım efi burada;
Configde mi bir sıkıntı var acaba.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

17G14042 yapı numarasına güncelleyip driverı öyle yükledim. Sonuç değişmedi, ''gIOScreenLockState 3, hs0, bs0, sm0x0'' yazısında kalıyor.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube