Başarılı Kurulum macOS High Sierra 10.13.6 | Clover v2.4 | Q9400 - GT 1030

Silicone Android Uygulaması

Şu konumda Core 2 Duo işlemci yüzünden El Capitan üstünü kuramadım demiştim.
Q9400 işlemci ve GT 1030 alınca High Sierra kurabildim. Kaç kere tekrar tekrar kurdum bilmiyorum.
Çok garip durumlar ile karşılaştım.

Sistemim:
Q9400
ASUS Phoneix GT 1030 GDDR5 2 GB
4 GB 1333 MHz DDR3 RAM
G41M Combo
160 GB eski Seagate HDD
Atheros AR8151 (WIFI kartı yok)

Kurulum için iki tane imaj denedim.

İlk bunu denedim fakat şöyle bir sorun vardı, USB'nin içindeki OpenCore EFI'sı çalışmıyordu.
Eğer EFI'yi HDD'ye atmazsam EFI çalışmıyor.
Ben de bu imajı kullandım.
Bu imaj çalıştı. Planım şu idi, Clover ile imajı kurup OpenCore'a geçmek.
Fakat bundan sonra da ekran kartı sorun çıkardı. Neyse kurulum sıkıntısız geçti.
Kurulumdan sonra kullanmak için bu EFI'yi kullanmaya karar verdim.
Sistem neredeyse aynıydı tek bir ekran kartı farklı idi.
Tek yapmam gereken 9600 GT yamasını kaldırıp arkama yaslanarak hiç kext enjekte etmeden rahatça kullanmak idi.
(@The Executioner sayesinde yamayı kaldırdık). Peki çalıştı mı? Hayır.
Kaldırdıktan sonra EFI'yi manuel olarak mount edip EFI'yi kopyaladım ve yeniden başlattım. Boot etti.
Fakat High Sierra hiçbir tepki vermiyordu, ben de tekrar kurmak zorunda kaldım. Şunu da belirteyim, bunu yapmaya çalıştığımda
GT 1030 elimde değildi. HD 4650 ile kurmaya çalışıyordum. Kaç kere tekrar kurdum bilmiyorum ama şimdilik ara vermeye karar verdim.
GT 1030 2 gün önce elime geçti ben de dün kurdum. Bu sefer tek bir kod girip kartı tanıtabilecektim.
Az önce bahsettiğim 9600 GT yamalı EFI'yi kullandım. Tek yapmamız gereken yamayı silmek değil config dosyasından yamayı devre dışı bırakmakmış.
Ben de bıraktım. Terminale bu konudaki kodu girdim ama neden bilmiyorum ama github'dan webdriver kaldırılmış.
Kodu girdiğimde hata aldım. Ben de biraz araştırma yaptım ve High Sierra için 2019-002 güvenlik güncellemesini kurup 387.10.10.10.40.124
sürümünü kullanmak çözüyormuş sorunu. Ben de boot argümanlarına "nvda_drv=1" ekleyerek kurdum. Çalışmadı. Finder'da Nvidia sembolü vardı
ama çözünürlükl düşüktü ve 1 MB gözüküyordu. Finder'daki Nvidia simgesine tıkladım ve Web Driver yerine High Sierra'nın Native olarak desteklediği sürücüleri kullandığını gördüm. Web Driver kullanmak zorunda idim ben de Web Driver'ı seçtim. Sistem yeniden başlatmamı söyledi ben de öyle yaptım.
Yeniden başladıktan sonra hata olduğunu gördüm. Web Driver seçili değildi. Ben de güncellemeyi seçtim ve Web Driver güncellendi.
Fakat yine aynı hata. Ben de Clover'a geçmeye karar verdim. Daha uğraştırıcı olduğunu biliyordum ama yine de geçtim. Biraz araştırma yaptım
boot argümanlarının AMBböyle olması gerektiğini gördüm: "dart=0 slide=0 kext-dev-mode=0 rootless=0 nvda_drv=1"
Grafikler ayarlarında Inject ATI, Inject Intel, LoadVBios, Inject Nvidia ve NvidiaSingle ayarlarları kapalı olup PatchVBios açık ve VideoPorts'a 3 yazdım.
Bir de Sistem Parametrelerinde şu 3 ayar açık: "InjectKexts, InjectSystemID, NvidiaWeb"
Ayarlar böyle olup yeniden başlatınca Nvidia kart tanındı.
Ethernet için 2 tane kext mevcut. AtherosL1CEthernet.kext ve ALXEthernet.kext.
Ben şahsen ALXEthernet'i kullanmayı tercih ediyorum.
Ses için AppleALC çalışmıyor o yüzden VoodooHDA kullandım. Seste de şöyle küçük bir sorun çıktı.
G41M Combo'nun UEFI desteği yok ama sanki UEFI imiş gibi davranabiliyor. Yani GPT diskleri kullanmakta ve boot etmekte hiçbir sorun yok.
Normalde eski BIOS sistemlerde GPT USB ile boot etmeye çalışırsanız boot etmez ama G41M-Combo'da bu yok.
Windows 10 kurarken GPT USB kullandım ve şu an Windows 10 UEFI sanıyor sistemi. macOS'ta garip bir durum var.
macOS'a kurduğum HDD GPT. VoodooHDA kurulumunda ise size Classic, Eski BIOS ve UEFI gibi 3 seçenek sunuyor.
Ben de UEFI modu seçmiştim ama ses yok. Ben de Eski BIOS ile tekrar kurdum ve çalıştı.
Sorun şu. "UEFI" bir sistemde ve GPT olan bir HDD'ye kurulmuş bir işletim sisteminde eski bir mimari kullanmak uyumsuzluk yaşatmaz mı diye düşünmeden de edemedim. Şu an sorun yok, sorun çıkarmayacağını da umuyorum.

Önceki konumda SMBIOS için MacPro5,1 seçmiştim ama iMac13,1 seçince daha iyi çalıştığını gördüm.
Ben de iMac10,1 seçerek devam ettim.

Ekran görüntüsünü bırakayım:
mac14,3-min(1).png

neofetch3131.png

Kullandığım EFI (not: Bu EFI iMac13,1 SMBIOS'una sahip ve iCloud çalışmaz.):

Şimdiki kullandığım EFI (Bu EFI'de ise iMac14,3 SMBIOS'u var ve iCloud çalışır.):

iCloud'un çalışması için bir iki küçük ayar daha yapmam gerekti. İlk olarak şu komutu girdim.
Bash:
sudo rm -rf /Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist ; sudo rm -rf /Library/Preferences/SystemConfiguration/preferences.plist
Sonra root olup (olmak için sudo -s yazın) şunu yazdım:
Bash:
sudo rm -rf ~/Library/Caches/com.apple.iCloudHelper* \
            ~/Library/Caches/com.apple.Messages* \
            ~/Library/Caches/com.apple.imfoundation.IMRemoteURLConnectionAgent* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.iChat* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.icloud* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.imagent* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.imessage* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.imservice* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.ids.service* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.madrid.plist* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.imessage.bag.plist* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.identityserviced* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.ids.service* \
            ~/Library/Preferences/com.apple.security* \
            ~/Library/Messages

Sonra EmuVariableUefi-64.efi dosyasını EFI'deki CLOVER\Drivers64UEFI lokasyonuna kopyaladım.
SMBIOS'ta iMac14,3'ü seçip yeni bir Serial Number oluşturup simpleMLB.sh dosyasını çalıştırıp çıkan kodu Board Serial Number yerine yapıştırıp sistemi yeniden başlattım. Bu adımlardan sonra iCloud çalıştı.

Son düzenleme:
KS
H

[[HYPERLINK BLOCKED]]

Gold Sample
İfade skoru
1.392
Bu arada bir ara yeni seri numarası üretsen iyi olur GenSMBIOS ile, bazı servislerin çalışması için şart.
iMac13,1 deneyeceğim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Edit: iMac13,1 sorunsuz çalıştı, EFI ve ekran görüntüsünü güncelledim.

Son düzenleme:

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
El İhtiyar'dan kurtuldunuz sonunda hocam. :evilol: Güle güle kullanın. Şu frekans olayını çözsem ben de kullanacağım ama çözemiyorum. Kaldık Windows'a.

KS
H

[[HYPERLINK BLOCKED]]

Gold Sample
İfade skoru
1.392
El İhtiyar'dan kurtuldunuz sonunda hocam. :evilol: Güle güle kullanın. Şu frekans olayını çözsem ben de kullanacağım ama çözemiyorum. Kaldık Windows'a.
Aynen hocam, El Capitan ile High Sierra arasında gerçekten iri bir fark var. İyi ki işlemciyi almışım diyorum. macOS'un arayüzünü gördükten sonra Windows'a bakmak rahatsız ediyor. macOS'un arayüzü Windows gibi bitmemiş, ham değil. Çok güzel duruyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube