Kullanmamanız Gereken Programlar

Silicone Android Uygulaması
Kimi programlar vardır, daha iyi alternatifleri olduğu için kullanmamanız gerekir, kimi spyware’dir, kimi ise işini yanlış yaparak sisteme zarar verir. Şimdi bu programlardan bazılarını tanıyalım.

A)IObit Ailesi

- Bunları direkt aile olarak alacağım, IObit Unlocker gibi zararsız (yani şikayet edeni duymadım) bir programı olsa da onun da alternatifleri var.
- Yanlış sürücü kuranını mı dersin, HDD’yi pert edeni mi.

Bonus :IObit Malware Fighter:

- Kötü bir yazılım olmasının yanı sıra zamanında Malwarebytes veri tabanını çalmaya çalışmış bir programdır.

B)Avast Ailesi

- Bunları da beraber alacağım. Geçmişleri rezalet, ürünleri ise en iyileri sayılmaz.
- Mesela burada Avast’ın yaptıklarını görebiliriz:

- CCleaner da bu aileye mensup, insan aileye çeker derler ya hani.

C)uTorrent

-Şimdi öncelikle izninizle bağırarak şunu söylemek istiyorum: BU PROGRAM VİRÜS DEĞİL!
- Virüs değil sadece bloat ve reklam dolu, kim Dlive istedi senden acaba sorabilir miyim sayın uTorrent?
- Onun yerine size kalbim kadar temiz bir qBittorrent önereceğim, açık kaynak ve güvenilir. En güzeli reklam yok.

D)Opera

-Yavaş, kaynak manyağı ve takip amaçlı kod içeren bir yazılım, gizliliğinizi az da olsun seviyorsanız yapmayın etmeyin kullanmayın.

E)Chrome

-Yavaş olmasa da Google elinden çıkmasıyla gizlilik dostu insanları uzak tutmaya yetiyor. unGoogled Chromium gibi bir nimet varken yaklaşmayın.

F)Groove Music

-Gördüğüm en rezil müzik oynatıcılarından biri. Sürükle bırak ile şarkı açılmıyor ne demek ya! Tamam temel özellikleri var ama hiç yeterli değil. Onun yerine her fırsatta önerdiğim AIMP’i öneriyorum. Plug-in desteği olsun, temaları olsun çok konforlu bir yazılım.

Ğ)(tarayıcı eklentisi) Adblock Plus
1633949216639.jpeg

-Evet başlığı özellikle Ğ yaptım, bu yazılım reklam şirketleriyle anlaşmalar yapıyor.

-uBlock Origin hem açık kaynak hem de daha güçlü. Kendisini bir reklam engelleyici yerine, genel amaçlı engelleyici olarak tanımlıyor, hem takip araçlarını hem de reklamları engelliyor.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@bpt uyesi ?

Ekli dosyalar

• 1633949241823.jpeg
    1633949241823.jpeg
    19,3 KB · Görüntülenme: 138
Son düzenleme:

İsmimBayaBayaCool

Gold Sample
İfade skoru
1.715
@insanimsi, Gizliliğe neden bu kadar takintili oldugunuzu anlamiyorum buna guldum.
Gizliliğe takıntı değil yalnız bu. : D

Siz daha asıl gizliliğe takıntısı olanları görmemişsiniz.

Reddit'in gizlilik için olan subredditlerini gezin biraz neler göreceksiniz neler abovv.

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
uTorrent yüklü belki silerim. Opera'dan başka denedim sarmadı öbürleri o yüzden devam.
Silin hocam bende WebHelper diye bir şey ekliyordu ve ses karıştırıcısında gözüküyordu. Ne olduğu belli değil. qBittorrent adamdır.

Silecekseniz yalnız Revo Uninstaller Pro kullanın.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
@insanimsi, Gizliliğe neden bu kadar takintili oldugunuzu anlamiyorum buna guldum.

Gizliliği "takıntı" haline getirmediğine göre internette kimliğini, kredi kartının fotoğrafını, ikamet ettiğin yeri koordinatları ile beraber söylersen bir şey olmaz diye düşünüyorum.
Bu arada yanlış anlaşılmasın, örnekleme yaptım.

İfade skoru
358
Yanlış bilgilendirme: FDM, 3.9.7 sürümünden sonra kapalı kaynak olarak geliştirilmiştir. Günümüzdeki sürümleri açık kaynak olmadığı için kesin bir biçimde "açık kaynak" diye belirtilemez.
Torrent olarak FDM'de kullanabilirsiniz ayrıca bir Download Manager kendisi ve açık kaynaktır.

Chloe Price

Silver Sample
İfade skoru
4.116
JDownloader 2 kullanıyorum IDM yerine ve işimi görüyor. CCleaner yerine BleachBit kullanıyorum. Çok işime yarıyorlar.

Son düzenleme:

NotEfi

Rütbesiz
İfade skoru
49
IObit yazılımları tamamen fiyasko, işe yaramayan ve sisteme zarar veren yazılımlar. Aynı çekilde CCleaner da kullanıcı işlemi takip odaklı. "Gereksiz dosya" başlığı altında sistem için lazım olan dosyaları silebilecek bir yazılım. Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.

KS
G

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
uTorrent yüklü belki silerim. Opera'dan başka denedim sarmadı öbürleri o yüzden devam.
Vivaldi için Opera teması var. Atayım mı özelden?

Silin hocam bende WebHelper diye bir şey ekliyordu ve ses karıştırıcısında gözüküyordu. Ne olduğu belli değil. qBittorrent adamdır.
Onda bi sıkıntı yok ama bloat, Defender bile uTorrent'i silmeye çalışıyor (PUS sebebiyle).
FDM ya da qBittorrent. Linux iseniz tercihe göre Transmission da işe yarar.

O kadar da değil yahu :D.
Bilgisayarım kapalı kaynak yazılım dolu ama daha iyisi varken hem de veri toplamayanı neden olmasın?

Yalnız Kedi

Bronze Sample
İfade skoru
233
μTorrent

-Şimdi öncelikle izninizle bağırarak şunu söylemek istiyorum: BU PROGRAM VİRÜS DEĞİL!
- Virüs değil, sadece bloat ve reklam dolu, kim Dlive istedi senden acaba sorabilir miyim sayın uTorrent?
- Onun yerine size kalbim kadar temiz bir qBittorrent önereceğim, açık kaynak ve güvenilir. En güzeli reklam yok.

Torrent yazılımı olarak Deluge'ü kullanıyorum, açık kaynaklı olduğundan beğenimi kazanmıştı. Genelde Deluge ile Raspberry Pi 4 dağıtımlarını indiriyordum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube