Rehber Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Silicone Android Uygulaması
1. İlginizi çeken bir dil seçin.
X dili çok popülermiş, Python geleceğin diliymiş gibi şeylere aldırmadan sizi en çok çeken dili öğrenin. Her dilin kendine göre ayrıcalıkları vardır ve hepsi öğrenmenize değer.
2. Kısa sürede çok dil öğrenmeye çalışmayın, dilden dile atlamayın.
Nasıl bir insan Türkçe'yi, İngilizce'yi 1 ayda öğrenemiyorsa bir yazılım dilini de 1 ayda öğrenemez. Baştan bir dil seçin ve öğrenene kadar onunla devam edin.
3. Sıkça pratik yapın.
Aklınıza gelen tüm projeleri yapmaya çalışın. Öğrendim bitti demeyin. Kodlama, asıl program yazarken yeni şeylere ihtiyaç duyduğunuz vakit öğrenilir.

Öğrendikten sonra:
1. Tekrarlı kodlardan kaçının.
Eğer aynı kodları tekrar tekrar yazıyorsanız hata yapıyorsunuzdur.
2. Sadece kodlama dillerini değil, Visual Studio'yu da öğrenin.
Visual Studio'nun bir sürü nimeti var ve çoğu kişi bunları bilmiyor. Öğrenmesi de oldukça basit.
3. Dilin kendine özgü yapılarını tanımaya çalışın.
4. Function, Class, Enum kullanmaya alışın.
Üstte "tekrarlı kod kullanmayın"dan kastım buydu. İlk başta zor gelebilir ancak sonradan hayatınızı çok kolaylaştıracağına emin olabilirsiniz.
5. Kodları if/else yerine try/catch ile yazmaya çalışın.
Evet, her yerde size if/else öğretecekler ama yayınladığınız bir yazılımda kullanıcının başına her türlü şey gelebilir. Ondan try/catch kullanmaya alışmalısınız.
6. Yeni bir sürüm yayınlarken kodları baştan sona okuyun.
Gözünüze çarpan hatalar olacaktır.
7. Programınızı kendiniz kullanın.
8. Öğrendiğiniz dil ile başka FrameWork'ler kullanmayı deneyin.
FrameWork'ler işinizi kolaylaştıracaktır.
9. Yapamadım demeyin.
Bir laf vardır "Ben hiç kaybetmedim. Ya kazandım ya öğrendim." diye. Yapamadığınız programın yanında, bir programı yazarken elde ettiğiniz deneyimler paha biçilemezdir.
10. Bir ekip kurun ve GIT kullanmaya alışın.

TeknocuYusuf

Silver Sample
İfade skoru
1.219
1. İlginizi çeken bir dil seçin.
X dili çok popülermiş, Python geleceğin diliymiş gibi şeylere aldırmadan sizi en çok çeken dili öğrenin. Her dilin kendine göre ayrıcalıkları vardır ve hepsi öğrenmenize değer.
2. Kısa sürede çok dil öğrenmeye çalışmayın, dilden dile atlamayın.
Nasıl bir insan Türkçe'yi, İngilizce'yi 1 ayda öğrenemiyorsa bir yazılım dilini de 1 ayda öğrenemez. Baştan bir dil seçin ve öğrenene kadar onunla devam edin.
3. Sıkça pratik yapın.
Aklınıza gelen tüm projeleri yapmaya çalışın. Öğrendim bitti demeyin. Kodlama, asıl program yazarken yeni şeylere ihtiyaç duyduğunuz vakit öğrenilir.

Öğrendikten sonra:
1. Tekrarlı kodlardan kaçının.
Eğer aynı kodları tekrar tekrar yazıyorsanız hata yapıyorsunuzdur.
2. Sadece kodlama dillerini değil, Visual Studio'yu da öğrenin.
Visual Studio'nun bir sürü nimeti var ve çoğu kişi bunları bilmiyor. Öğrenmesi de oldukça basit.
3. Dilin kendine özgü yapılarını tanımaya çalışın.
4. Function, Class, Enum kullanmaya alışın.
Üstte "tekrarlı kod kullanmayın"dan kastım buydu. İlk başta zor gelebilir ancak sonradan hayatınızı çok kolaylaştıracağına emin olabilirsiniz.
5. Kodları if/else yerine try/catch ile yazmaya çalışın.
Evet, her yerde size if/else öğretecekler ama yayınladığınız bir yazılımda kullanıcının başına her türlü şey gelebilir. Ondan try/catch kullanmaya alışmalısınız.
6. Yeni bir sürüm yayınlarken kodları baştan sona okuyun.
Gözünüze çarpan hatalar olacaktır.
7. Programınızı kendiniz kullanın.
8. Öğrendiğiniz dil ile başka FrameWork'ler kullanmayı deneyin.
FrameWork'ler işinizi kolaylaştıracaktır.
9. Yapamadım demeyin.
Bir laf vardır "Ben hiç kaybetmedim. Ya kazandım ya öğrendim." diye. Yapamadığınız programın yanında, bir programı yazarken elde ettiğiniz deneyimler paha biçilemezdir.
10. Bir ekip kurun ve GIT kullanmaya alışın.
Güzel anlatım olmuş hocam bu arada 10.madde ile ilgili forumun böyle bir ekip kurup yazılım üstünde çalışmak gibi bir hedefi var mıdır?

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Güzel anlatım olmuş hocam bu arada 10.madde ile ilgili forumun böyle bir ekip kurup yazılım üstünde çalışmak gibi bir hedefi var mıdır?
Güzel fikir aslında. Çoğu oyun yapmak için ekip arıyor ama. Benim o kadar aram yok oyunla. :D Bakalım, ileride olabilir belki.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549

Arch or Not

Rütbesiz
İfade skoru
29
Hocam benim gibi yeni başlayan acemi kişiler için gayet yararlı bir rehber. Burada dediğiniz gibi Visual Studio ve Visual Studio Code kendi içlerinde birçok kolaylık sağlıyor özellikle Web programlamada VSC de çok güzel uzantılar var, en basitinden "Live Server" bile yeri geldi mi hayat kurtarıyor.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube