İkonik Elektro Gitar Kasaları 1 /Stratocaster

Silicone Android Uygulaması

FatihY

Gold Sample
İfade skoru
2.727
0e360dc2f8869c0f54e3435c27363827.jpg
Kisaca Strat olarak da bilinen Stratocaster Leo Fender, Bill Carson, George Fullerton ve Freddie Traves tarafından 1952'den 1954'e kadar tasarlanmış ve ilk defa 1954'de kullanılmıştır ve günümüzde hala çoğu Blues, Caz, Rock hatta Metal gitaristinin favorisidir.

cf037d4c903e4c7152bdb9e26baa2de6.jpgc5dc6acea94e1ff90daf4d820b7df4ce.jpg

İlk defa Fender markası tarafından üretilmiştir.

Bir firma öbür firmanın dizaynıni kopyalayamaz, en fazla ona çok yakın bir dizayn yapar. (Bkz. Gibson Les Paul vs ESP Les Paul) Stratocaster ve ona benzemesi amacı ile yapılan gitarlara ST-Type ve ya S-Type gitar denir.

5009c477aea76e05aa6da75aef838f8f.jpg

En belirgin özelliği ustteki daha uzun olan iki yumuşatilmiş eğik uç ve 3 Single-Coil manyetige sahip olmasıdır, (Humbuckerlı versiyonuna Superstrat denir.) bu sayede gayet yumuşak tonlar alabiliriz ama yumuşak tonlar dediğime bakmayın unutmayın Yngwie Johann Malmsteen,Iron Maiden de bir Stratocaster kullanıyor.😏

Yapısı:
-Sıklıkla Akcaagac (maple) ile yapılır.
-Solid Body yani içi dolu bir kasadır.
-Ölçeği 647.7 mm'dir
-Sıklıkla tremolo köprüsü vardır. (Ben tremolosuz Strat hiç duymadım ama belki benim hiç görmediğim bir istisnası olabilir.)

316db733bc44a306c0d74d489f3d41d5.jpg

Su an dünya üzerinde bir çok firma Stratocaster üretiyor, bunlardan en bilinenleri:
-Fender
-Squier (Fender'in alt markası.)
-Schecter
-Harley Benton
-PRS
-SX

FB_IMG_1619021376098.jpg

Kullanan Ünlü Gitaristler:
-Yngwie Johann Malmsteen
-Kirk Hammett (Metallica - Kill 'em All dönemi)
-David Gilmour (Pink Floyd)
-Ritchie Blackmore (Deep Purple)
-Dave Murray (Iron Maiden)
-Jimi Hendrix
-Stevie Ray Vaughan
-Eric Clapton (Cream)
(Şimdilik aklıma gelen bu kadar.)

b5201a7a9a7a8ecf5f69f7aa046db5e1.jpg
( Not: Sadece kendi bildiklerimi yazdım, bir kaç şeyi de Wikipedia'dan çevirdim eğer yanlış bir bilgi var ise affola.)
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@insanimsi @AsLegolas @Emre nasıl olmuş?

Son düzenleme:

John Marston

Gold Sample
İfade skoru
2.804
Ben elektro gitarlardan pek anlamıyorum. Shecter Synyster Gates gitarları ne tip? Kaliteli midir? Yurt dışına çıkınca alırız artık. :D

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
9210 numaralı eki görüntüle
Kisaca Strat olarak da bilinen Stratocaster Leo Fender, Bill Carson, George Fullerton ve Freddie Traves tarafından 1952'den 1954'e kadar tasarlanmış ve ilk defa 1954'de kullanılmıştır ve günümüzde hala çoğu Blues, Caz, Rock hatta Metal gitaristinin favorisidir.

9208 numaralı eki görüntüle9209 numaralı eki görüntüle

İlk defa Fender markası tarafından üretilmiştir.

Bir firma öbür firmanın dizaynıni kopyalayamaz, en fazla ona çok yakın bir dizayn yapar. (Bkz. Gibson Les Paul vs ESP Les Paul) Stratocaster ve ona benzemesi amacı ile yapılan gitarlara ST-Type ve ya S-Type gitar denir.

9204 numaralı eki görüntüle

En belirgin özelliği ustteki daha uzun olan iki yumuşatilmiş eğik uç ve 3 Single-Coil manyetige sahip olmasıdır, (Humbuckerlı versiyonuna Superstrat denir.) bu sayede gayet yumuşak tonlar alabiliriz ama yumuşak tonlar dediğime bakmayın unutmayın Yngwie Johann Malmsteen,Iron Maiden de bir Stratocaster kullanıyor.😏

Yapısı:
-Sıklıkla Akcaagac (maple) ile yapılır.
-Solid Body yani içi dolu bir kasadır.
-Ölçeği 647.7 mm'dir
-Sıklıkla tremolo köprüsü vardır. (Ben tremolosuz Strat hiç duymadım ama belki benim hiç görmediğim bir istisnası olabilir.)

9207 numaralı eki görüntüle

Su an dünya üzerinde bir çok firma Stratocaster üretiyor, bunlardan en bilinenleri:
-Fender
-Squier (Fender'in alt markası.)
-Schecter
-Harley Benton
-PRS
-SX

9203 numaralı eki görüntüle

Kullanan Ünlü Gitaristler:
-Yngwie Johann Malmsteen
-Kirk Hammett (Metallica - Kill 'em All dönemi)
-David Gilmour (Pink Floyd)
-Ritchie Blackmore (Deep Purple)
-Dave Murray (Iron Maiden)
-Jimi Hendrix
-Stevie Ray Vaughan
-Eric Clapton (Cream)
(Şimdilik aklıma gelen bu kadar.)

9199 numaralı eki görüntüle
( Not: Sadece kendi bildiklerimi yazdım, bir kaç şeyi de Wikipedia'dan çevirdim eğer yanlış bir bilgi var ise affola.)

@insanimsi @AsLegolas @Emre nasıl olmuş?
Knk güzel fakat dünyadaki en pahalı gitarının bir stratocaster olduğunu geçmeyi unutmuşsun, David babanın açık arttırmada satılan gitarı. Bu adam kral.

KS
FatihY

FatihY

Gold Sample
İfade skoru
2.727
Knk güzel fakat dünyadaki en pahalı gitarının bir stratocaster olduğunu geçmeyi unutmuşsun, David babanın açık arttırmada satılan gitarı. Bu adam kral.
Aga Kurt Cobain'in akustik gitarı daha pahaliydi bu arada.

Ben elektro gitarlardan pek anlamıyorum. Shecter Synyster Gates gitarları ne tip? Kaliteli midir? Yurt dışına çıkınca alırız artık. :D

Belli bir tipi yok, signature tasarım. Jazzmaster ile Superstrat karışımı birşey.

KS
FatihY

FatihY

Gold Sample
İfade skoru
2.727

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube