Hitler'in Örnek Subayı U boat'u ile 37 Gemi batıran Joachim Schepke

Silicone Android Uygulaması

Karl Dönitz

Bronze Sample
İfade skoru
253
be67b3fb-dad1-4766-ae8a-fa73f952ffcc.jpg

Joachim Schepke Kimdir?

Joachim Schepke (Soy ismi Şepke diye okunuyor) sayılı U-Boot komutanlarından biridir. Denizaltıcılık kariyerinde 37 tane sayısı doğrulanmış gemi batırmıştır. Bazı kaynaklarda 40 tane gemi batırdığı geçiyor ama doğrulanmış sayısı 37'dir. Batırılan gemi sayısında üçüncü olmuştur. Kendisi aryan ırkı tanımına uzun boyu, sarı saçı ve mavi gözleri ile tamamen uyduğu için Alman propagandalarında fazlasıyla yer almıştır. Propagandalarda sürekli yer aldığı için Kendisine ''Hitlerin Örnek Subayı'' lakabı verilmiştir.

Kapitänleutnant JOACHIM SCHEPKE - German Navy | Gallery

Joachim Schepke'nin yer aldığı bir Alman Propagandası

Hayatı ve Denizcilik Kariyeri
Joachim Schepke denizcilik kariyerine nisan 1930'da başladı. Bir başka Ünlü U-Boot Kaptanı Günther Prien'in de yaptığı gibi, Ekim 1935'te U-Boat kuvvetlerine transfer oldu. U-Boot kaptanlarının uzun bir eğitim sürecinden geçmesinden dolayı Schepke sadece 18 ay boyunca torpido atış eğitimi aldı. Uzun eğitim sürecinden sonra ilk defa 1938 yılında eğitim için kullanılan U-3 deniz altısıyla 3 devriyede 24 günlük sürede denizde kaldı ve 1 gemi batırdı.

indir.jpg

Daha sonra 1940'ın ocak ayında U-19'un komutasını devraldı ve aktif olarak göreve başladı. U-19 daha sonra Hubert Verpoorten tarafından Türkiye karasularında batırılmıştır. U-19 ile 66 günde 5 devriyeye çıkmıştır ve 15.715 tonluk dokuz gemiyi batırdı. Bu başarılarından sonra şövalye haçı kazandı.

U-19 ile elde ettiği başarılardan sonra daha büyük olan U-100 denizaltısının kaptanı oldu. U-100 ile 112 günlük görev süresinde 6 devriyede 30 gemi batırdı. Aslında bu sayıları topladığımızda batmış 40 gemi çıkıyor. Çoğu tarihçi bu sayıları abartı ve propaganda olarak görüyor ama Alman kaynakları dışında başkan düzgün bir kaynak olmadığı için çoğu yerde bu iki sayıda doğru kabul ediliyor.

schepke3.jpg

Schepke halkın arasında

U-100 ile Schepke 29 ağustos 1940 günü 5 gemi ve 23 kasım 1940'da rekoru olan 24.601 tonluk 7 gemi'yi batırmıştır. Kısa bir süre sonra meşe yapraklı şövalye haçını kazanmıştır.

108px-RK_EK_gold-2.png

1940'ta U-Boot Fahrer Von Heute (U-Boot Erkekleri) kitabını yayınladı. bir U-boot üzerindeki hayatı basit bir şekilde anlatmıştır ve Bu kitap kendi resimleriyle resimlenmiştir. Şubat 1941'de ölümünden 6 hafta önce Berlin Sportpalast'ta binlerce genç Almandan oluşan bir dinleyici kitlesine U-boot'lar hakkında konuştu.

schepke4.jpg

Ortadan Kayboluşu
Joachim Schepke, U-100, İngiliz muhripleri HMS Walker ve HMS Vanoc (Niestlé, 1998) ile çarpıştıktan sonra, 17 Mart 1941 GD İzlanda'da saat 0318'de yaklaşık 61K, 12W konumunda battığında öldü. Vanoc, yoğun siste erken radarıyla U-100'ü buldu ve teması takip etti. Tekne çarptığında Schepke'nin köprüde yakalandığı söyleniyor. Altı adam hayatta kaldı ve 38 kişi kayboldu. Bu gün Schepke'nin ölüm ünü olarak kabul edilir.

Yazım Bu kadardı okuduğunuz için teşekkürler.

Yüksek RPM

Gold Sample
İfade skoru
946
Yazı(lar)nız güzel ancak metnin sonuna kaynak bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

Eh, diyeceksiniz ki isteyen kendi gidip araştırır. Haklı bir tepki ama yine de bilgi verme amacı varsa kaynak da verilmeli.

KS
K

Karl Dönitz

Bronze Sample
İfade skoru
253
Yazı(lar)nız güzel ancak metnin sonuna kaynak bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

Eh, diyeceksiniz ki isteyen kendi gidip araştırır. Haklı bir tepki ama yine de bilgi verme amacı varsa kaynak da verilmeli.
İsteyenlere özelden atıyorum zaten. Uzun yazıların kaynaklarıda baya uzun oluyor. Şuana kadar 10 civarı kişiye attım özelden. Örneğin Karl Dönitz yazımın (bazı) kaynakları burada:

Zillmer, Eric A. (1995). Nazi Kişilik Arayışı: Nazi Savaş Suçlularının Psikolojik Bir Soruşturması
Zabecki, David T. (2007). Dönitz: Bir Savunma
Wiggins, Melanie (1995). Körfezdeki Torpidolar: Galveston ve U-Boats
Williamson Gordon (2007). U-Boats vs Destroyer Eskortları
Vego, Milano (2003). Dar Denizlerde Denizcilik Stratejisi ve Operasyonları
Thomas, Charles (1990). Nazi Çağında Almanya Donanması
Tucker, Robert W. (1957). Denizde Savaş ve Tarafsızlık Hukuku

Paterson, Lawrence (2007). Akdeniz'de denizaltılar
Paterson, Lawrence (2001). İlk U-bot Filosu
Paterson, Lawrence (2003). İkinci U-bot Filosu
Neitzel, Sönke (2003). "Kriegsmarine ve Luftwaffe İngiltere'ye Karşı Savaşta İşbirliği"
Beevor Antony (2002). Berlin - Düşüş 1945
Blair, Clay (1998). Hitler'in U-boat Savaşı
Buckley, John (1995). RAF ve Ticaret Savunması
Syrett, David (1994). Alman U-botlarının Yenilgisi
Stern, Robert (2003). Dalgaların Altında Savaş: Savaşta U-tekneler

Shirer William (1983). Üçüncü Reich'in Yükselişi ve Düşüşü
Sprecher, Drexel (1999). Nürnberg Davasının İçinde: Bir Savcının Kapsamlı Hesabı
Scherzer, Veit (2007). Die Ritterkreuzträger 1939-1945 Die Inhaber des Ritterkreuzes des eisernen Kreuzes 1939 von Heer, Luftwaffe, Kriegsmarine, Waffen-SS, Volkssturm sowie mit Deutschland verbündeter Streitkräfte nach den Unterlagen des Bundesarchives

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube