Rehber GNOME eklentilerini manuel olarak kurmak

Silicone Android Uygulaması

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Merhaba. Biliyorsunuz Linux'un öne çıkan bir özelliği özelleştirelebilirlik. Bu yüzden çeşitli eklentiler var. https://extensions.gnome.org/ Çoğumuz eklentileri bu siteden temin ederiz.

Ama benim daha önce konusunu açtığım gibi bir hata ile karşılabilirsiniz.

İlk olarak Siteye gidip eklentiyi manuel olarak indirin.
İndirmek istediğiniz eklentiye tıklayıp kabuk sürümünü ve eklenti sürümünü seçin. Seçtikten sonra indirme otomatik başlar.

İndirdiğimiz klasörü açıyoruz ve metadate.json dosyasını açıyoruz.

uuid yazan kısmın karşısındaki tırnak içine alınmış kısmı kopyalıyoruz.

Kod:
{
  "_generated": "Generated by SweetTooth, do not edit",
  "description": "A dock for the Gnome Shell. This extension moves the dash out of the overview transforming it in a dock for an easier launching of applications and a faster switching between windows and desktops. Side and bottom placement options are available.",
  "gettext-domain": "dashtodock",
  "name": "Dash to Dock",
  "original-author": "[email protected]",
  "shell-version": [
    "3.36",
    "3.38"
  ],
  "url": "https://micheleg.github.io/dash-to-dock/",
  "uuid": "[email protected]",
  "version": 69
}

Örneğin buradaki eklenti dash-to-dock eklentisi. Bu eklentiyi kurmak istersek [email protected] yazan kısmı kopyalıyoruz.

İndirdiğimiz klasöre sağ tıklayıp yeniden adlandır diyoruz ve kopyaladığımız cümleyi yapıştırıyoruz ve enter'a basıyoruz.

Şimdi ise
Kod:
mkdir -p .local/share/gnome-shell/extensions

kodunu terminal'e giriyoruz.

Sonra dosya gezginini açıyoruz ve sağ üstteki 3 çizgiye tıklayıp "Gizli dosyaları göster" kısmının tiki kapalı ise açıyoruz.

Son adım olarak indirdiğimiz klasörü Ev>.local>share>gnome-shell>extensions kısmına kopyalıyoruz.

Ve sistemi yeniden başlatıyoruz.

Not: Artık Gnome Tweaks:İnce ayarlar uygulamasındaki Extensions kısmı kaldırıldı.

Uzantılar uygulamasını kurmanız gerekli.

Not 2: Dash to Dock eklentisi bir istisna olup bu şekilde GNOME 40 için yüklenemez. Çünkü resmi olarak çıkmadı. Dİğer eklentiler gayet güzel çalışıyor.

Galiba @ensar Technopatta bu konu ile alakalı bir rehberi vardı.

İyi Silikonlar!

Sehrail

Silver Sample
İfade skoru
2.317
Merhaba. Biliyorsunuz Linux'un öne çıkan bir özelliği özelleştirelebilirlik. Bu yüzden çeşitli eklentiler var. https://extensions.gnome.org/ Çoğumuz eklentileri bu siteden temin ederiz.
Burada patladım, O eklentiler GNOME masaüstü ortamına özel Linux'a özel değil. KDE veya xfce kullanan birisi bu eklentileri kullanamaz. Ek olarak yaptığınız yöntem her dağıtımda yapılabilecek bir şey. Sadece Arch Linux'a özel olarak tanıtmanız yanlış

KS
Shaw4543

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471
Burada patladım, O eklentiler GNOME masaüstü ortamına özel Linux'a özel değil. KDE veya xfce kullanan birisi bu eklentileri kullanamaz. Ek olarak yaptığınız yöntem her dağıtımda yapılabilecek bir şey. Sadece Arch Linux'a özel olarak tanıtmanız yanlış
Hatamı belirttiğiniz için teşekkürler. Çok deneyimli bir kullanıcı sayılmam.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bu arada Arch'ta denediğim için arch yazmıştım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube