GNOME Diskler Değerlendirmesi: ''Disk Yakında Bozulabilir''

Silicone Android Uygulaması

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Bugün GNOME Diskler'den "Diskinizde problemler var" şeklinde bir bildirim geldi ve üzerinde tıkladım. Daha sonra karşıma böyle bir şey geldi. Bu ne anlama geliyor?

Ekran görüntüsü 2022-07-02 06-35-58.png

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
CrystalDiskInfo'nun özellikleri bunda da var galiba. Diskin verilerini inceleyip sağlığını falan gösteriyordu bu da öyle gösteriyor.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Bugün GNOME Diskler'den "Diskinizde problemler var" şeklinde bir bildirim geldi ve üzerinde tıkladım. Daha sonra karşıma böyle bir şey geldi. Bu ne anlama geliyor?

75803 numaralı eki görüntüle
1047 yazıyorsa durum bayağı sakat. Bir diskte o kadar yedek sektor de yoktur.
Veri kayıpları yaşatabilir bir yerden sonra. Low Level Tool denenebilir.

KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Low Level Tool denenebilir.
Ne tür yazılımlar bunlar? Yazılımda az çok bilgim var ama donanım bilgim sıfır. Eğer diske sıfır yazmayı kastediyorsanız canlı sistemden aşağıdaki komut ile yapabilirim. Ayrıca o tabloda düzeltilemiyen sektör sayısı 0 gösteriyor, yani şansımı deneyebilirim.
Kod:
dd of=/dev/zero if=/dev/sda bs=1024
Veri kayıpları yaşatabilir bir yerden sonra.
Bir ara Chrome OS Flex kurdum bir süre sonra tuttu kendini sıfırladı. 🤪

Son düzenleme:
KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
İnternette araştırdım. Daha sonra hdparm ile tam sıfırlamaydı, secure erasedi bilmem neydi falan disk kilitlendi. Disk şifresini açmadan BIOS'a bile girmiyordu. Sıfırlamak için koyduğum geçici şifreyi de kabul etmeyince diski çıkardım bilgisayardan. PureOS Live Moddan kullanıyorum bilgisayarı. Denediğim yöntem;
🤦‍♂️
Bunu yapmayı unuttum.
WARNING: If the SECURITY ERASE fails, use --disable-security to set your drive back to normal. Do not set the password to an empty string or NULL. The Lenovo BIOS at least will not allow you to change the password if it's blank. It also freezes the drive so that you can't change the password later, after booting into an OS. I'm now stuck with three drives that are passworded and I cannot unpassword. I finally found a board with a Phoenix TrustedCore BIOS which does allow clearing an empty password - Chris.

Son düzenleme:
KS
afacanc38

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
Disk artık bozuldu, kurtarmanın bir yolu yok çünkü elimde diskini değiştirebileceğim başka bir bilgisayar yok. Diski taktığım vakit şifrelemeyi açmadan InsideH20 BIOS'u ayarlara (yahut başlatma seçeneklerine) girmeme izin vermiyor. Yine de yardımlarınız için teşekkürler, bu konularda artık daha dikkatli olacağım ve artık mümkünse BIOS'u anlattığım durumda sorun teşkil etmeyecek bir bilgisayar bulmaya çalışacağım.

Modeli merak edenlere; Lenovo IdeaPad Z500 kullanıyorum.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube