Rehber Gigabyte Aorus RGB SSD İncelemesi

Silicone Android Uygulaması
NOT: SSD'yi tanıtma amaçlı böyle bir rehber paylaşmak istedim.
NOT: Malzeme kalitesi ve servis hakkında bilgi bulamadım eğer almak isterseniz bu iki detayı göz önünde bulundurarak tercih ediniz.
NOT: Alıp almamak size kalmış. Bu bir öneri değil, tanıtımdır. Böyle bir ürün var, böyle böyle özellikleri var haberiniz olsun şeklinde okuyunuz.

Merhaba arkadaşlar, uzun bir sürenin ardından SSD incelemelerine devam ediyorum. Bu konuda Gigabyte Aorus RGB Series SSD'yi inceleyeceğim. İsterseniz lafı uzatmadan başlayalım.​

Kutu​

1625563989885.png

Ürün böyle şık bir kutuda geliyor. Oldukça beğendim.​

Ürün görseli​

1625564016632.png

Ürünün kendisi de oldukça şık bir tasarıma sahip. Ortada Aorus logosunu belirgin bir şekilde görmekteyiz. Ayrıca SSD üzerindeki kalın metal plaka sıcaklıklara da iyi yönde etki edecektir diye düşünüyorum.​

Kapasite​

Sadece 256 ve 512 GB'lık 2 kapasitesi var, bu konuda seçenekler oldukça sınırlı maalesef.​

Kontrolcü​

1625564100616.png

Klasik bir Phison E12, Gigabyte SSD üzerinde herhangi bir oynama yapmamış. Phison E12 hakkında konuşacak olursak, PCI Express 3.0 kanadında en güçlü kontrolcülerden biri, gayet iyi yani.​

NAND Yongalar ve PCB​

1625564173113.png
1625564301384.png

Ürünün PCB'si siyah ve Double-Sided bir yapıya sahip, ön yüzünde 2, arka yüzünde 2 NAND yongası var. Gayet iyi. NAND yongalar ise klasik Phison E12'nin NAND yongası, Toshiba TLC 64 katmanlı. Ayrıca SSD'nin üzerindeki metal plakaya sıcaklığı dengelemek için termal pad yerleştirilmiş, çok iyi.​

DRAM​

1625564369541.png

SK Hynix marka LPDDR4 512 MB bir DRAM var 512 GB'lık modelinde. 256 GB modelinde kaç MB olduğu hakkında herhangi bir bilgi bulamadım.​

Sıralı okuma yazma hızları​

hızz.jpg

Phison E12 kullanan bir model için yeterli, normal hızlar.
1625565493981.png

1625565506402.png
Vadedilen hızları verdiğini söyleyebiliriz.

IOPS​

iops.jpg

256 GB modelinin hızları düşük biraz, onun dışında olması gerektiği gibi olduğunu söyleyebilirim.​

TBW​

tbw.jpg

Vadedilen değerler inandırıcı gibi, CS3030'da olduğu gibi gerçeklikten uzak değerler değil. Tutarlı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca 5 yıl garanti kapsamı da gayet yeterli.​

Yazılım​

1625565699435.png

Gigabyte SSD Toolbox. Açıkçası pek bir esprisi yok, Phison SSD Toolbox'ın Windows XP tasarımının değiştirilmiş hali diyebiliriz.​

Fiyat​

256 GB: 577₺
512 GB: 1119₺

Değerlendirme​

Bana kalırsa fiyat olarak pahalı. SSD fena olmasa da fiyatını hak etmediğini söyleyebilirim. Yazılım olarak sınıfta kalıyor, ama Gigabyte'ın ürünü sunumu ve tasarımı çok iyi. Ayrıca garanti konusunda da ürünün arkasında gibi gözüküyor. RGB aydınlatmasını beğendiyseniz veya ekosistem yapma düşünceniz varsa tercih edilebilir ama başka türlü önermiyorum. Yerine CS3030, Crucial P5 vb. modeller tercih edilebilir. Aynı hatta daha iyi performansa sahipler ve fiyat olarak çok daha uygunlar.
Yani burada mevzu RGB'ye para verip vermemek. Ben RGB'yi çok severim, ama yine de almam yani bu ürünü.
Konum bu kadardı, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Görüşmek üzere ✋
:sörf: @berkayz :sörf:

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
Bu incemelerde kutu bir tek bana mi gereksiz geliyor? Icindeki onemli olan.

(Yanlis anlamayi)

KS
hüseyin aktepe

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
İçinden yeterince bahsediyorum zaten, kutuyu koymanın ne gibi bir gereksizliği var?
Size demedim. Genel olarak.

Özelliğinden çok kutusundan bahsedenler de var.

Özellikleri kötü olan bir şeye kutusu güzel kutusu güzel diyorlar, kutu senin ne işine yarayacak?

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube