Galaxy A53'ün hayal kırıklığı olması

Silicone Android Uygulaması

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
1650055366086.png

Öncelikle konuya, hakkında konuşacağım telefonun Samsung Galaxy A53 olduğunu, daha da rezalet olan Oppo A53 olmadığını belirteyim.

Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere birkaç hafta önce Galaxy A33, A53 ve A73 duyuruldu. O üçlü arasında bugün asıl odak noktam A53 olacak, ama sıkmayacağım çok fazla merak etmeyin. Galaxy A serisi artık açıkçası pek umurumda olmadığı ve beğenmediğim için çok sıkamam da. 😁

Şimdi, Galaxy A53, A52s ile aynı ekran boyutunu ve ekran tazeleme hızını koruyor. Ekran gövde oranı %85.4'e çıkmış. Hala koruma tarafında Gorilla Glass 5 mevcut. SoC tarafında ise değişiklik var, Exynos 1280 kullanılmış. Bu yeni bir 5nm çipset. 2 adet 2.4GHz hızında Cortex A78 ve 6 adet 2GHz hızında Cortex A55 kullanmakta. GPU tarafı ise Mali G68. Kameralar A52s ile tamamen aynı, sensörler bile. 3.5mm jak kaldırılmış. Barometre eklenmiş ve pil kapasitesi 500 mAh artarak 5000 mAh olmuş.

Şimdi geleyim eleştiri noktama. Öncelikle bu telefon neredeyse A33 ile kopyala-yapıştır gibi. Tek farkları ufak tefek ekran ve kamera farkları, onun dışında tıpatıp aynı. Kamerada da megapiksel farkları dışında aynı sensör var gibi zaten. Asıl üzücü nokta ise A53'ün çipseti. A52s'e göre downgrade basbayağı bu çipset. 2022 yılında hala 2x6 düzeninde SoC yapmak, büyük saçmalık. Evet, orta düzey telefonlarda bazen iyi oluyor ama bu sefer olmamış. Hele Mali G68 ise birleşince daha da olmamış. GSMArena'nın incelemesinde sunucunun Asphalt 9 oynayışını izlerken kör oldum resmen.
Bir diğer konu ise 3.5mm jakın gidişi. A serisinde 3.5mm jak hala korunan bir kale iken, artık Samsung bunu bozmuş gibi. Her ne kadar artık herkes TWS kullansa da, audiophile arkadaşları üzecektir yüksek ihtimal. Wi-Fi 6'nın çıkarılması da anlam veremediğim başka bir nokta.

Başka komik noktalardan biri, pil kapasitesi yükselmesine rağmen endurance rating'i aynı. Exynos yine tam tıkırında sanırım. İnternette sörf ve video izleme süreleri bir tık artmış, 3G konuşma süresi düşmüş. Bu SoC'nin modeminin verimliliğinde bi' sıkıntı var gibi.
1650055867210.png

1650055882002.png

Onun dışında benchmark skorları tabii ki düşmüş. AnTuTu V8 ve V9 düşmüş, GFXBench 19FPS'e düşmüş A52s'teki 28FPS'ten, v.s v.s.

Fiyat konusunda ise Amazon.com'da A53'ün 128/6 sürümü 369$ gözüküyor. A52s'in 128/6 sürümü 340$ ve A52 4G'nin 128/6 sürümü 287$ gözüküyor. A52 4G alırsanız bu arada -ki almayın-, tek kaybınız 5G, 120Hz ve *belki* daha güçlü çipsetler olacak. Kamera dizilimi 2 jenerasyondur aynı. A73 5G bence A53 5G'nin yeri için daha uygun olurdu, A52s'in yenilenmişi gibi bir telefon olmuş A73 5G. Yani A73'ü A53'ün yerine kaydırmak, A53'ü A33'ün yerine kaydırmak ve A33'ü de A13'ün yerine kaydırmak süper olurdu. Tabii Samsung o zaman *çok mükemmel* bir fiyata *çok mükemmel* bir cihaz olan A13'ü satamazdı. O da ayrı konu.

Düşüncelerinizi merak ediyorum, okuduğunuz için teşekkürler. :zaxdf:

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
A serisi biraz daha günlük kullanıcılara hitap edeyim telefonu olmuş. -zaten en başından beri öyleydi. Fakat bu sefer biraz daha farklı- Özellikle bu nesilde tasarıma, ekrana ve arayüze odaklanmışlar ki mağazada inceleme fırsatı bulduğumda gerçekten verdiği hissi beğenmiştim. Fakat bu hissiyat bir şeylerden kayıp anlamına gelmiş.

Yine de Samsung'un beklentilerini karşılayacak kadar satacağını düşünüyorum. Fakat Exynos olayı gerçekten zorlama olmaya başladı. Bu aralıkta Dimensity serisi daha iyi olmaz mıydı?

Mehmet A.

Gold Sample
İfade skoru
1.637
Her markada bence çok saçma bir işlemci düşüşü var. Artık Android telefonlar iki yıllık felan oluyor. Hatta o kadar bile zorlayabilir. Bende Redmi Note 8 vardı, kasmasından vs telefonu daha kullanamıyordum, mecbur değiştim. Artık yeni telefonlarda eski telefondakinden daha düşük işlemcileri bile kullanmaya başladılar.

Yeni telefon Galaxy M52. İncelemesi de yapılabilir aslında, eğer isterseniz inceleme yapabilirim, müsait bir zaman.

Yalnız Kedi

Bronze Sample
İfade skoru
233
Bir diğer konu ise 3.5mm jakın gidişi. A serisinde 3.5mm jak hala korunan bir kale iken, artık Samsung bunu bozmuş gibi. Her ne kadar artık herkes TWS kullansa da, audiophile arkadaşları üzecektir yüksek ihtimal.
Bir de bildiğim kadarıyla OneUI'da aptX HD ve Adaptive gibi 24 bit destekli codec desteğini koymamışlar. Yani Hi-Fi müzikler için LDAC ya da Scalable Codec şeyini kullanmak zorunda mıyım bunun için? Bende KZ'nin aptX HD adaptörü var, zamanında geleceğe yönelik aldım ama şu Samsung sadece eski aptX'i koymuş. aptX HD, Adaptive kullanıcıları için kabus.

Son düzenleme:

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Bir de bildiğim kadarıyla OneUI'da aptX HD ve Adaptive gibi 24 bit destekli codec desteğini koymamışlar. Yani Hi-Fi müzikler için LDAC ya da Scalable Codec şeyini kullanmak zorunda mıyım bunun için? Bende KZ aptX HD adaptör var, zamanında geleceğe yönelik aldım ama şu Samsung sadece eski aptX'i koymuş. aptX HD, Adaptive kullanıcıları için kabus.

Hocam keşke Türkçe mealinde söyleseydiniz😅
Kz aptx HD ne hocam? Eski aptx ne? Bende poco x3 GT var bunda ne oluyor? Yada oluyor mu? Hi-fi müzikler ne oluyor? Kafamı karıştırdınız hocam. Güzel güzel vize çalışıyordum ben yahu 😞

Yalnız Kedi

Bronze Sample
İfade skoru
233
Hocam keşke Türkçe mealinde söyleseydiniz😅
Kz aptx HD ne hocam? Eski aptx ne? Bende poco x3 GT var bunda ne oluyor? Yada oluyor mu? Hi-fi müzikler ne oluyor? Kafamı karıştırdınız hocam. Güzel güzel vize çalışıyordum ben yahu 😞
Konu dağılacak biraz ama daha anlaşılır dille söyleyeyim o zaman. KZ bir kulaklık markası bildiğin, KZ aptX HD de Bluetooth 5.0 kullanan bir kablosuz kulaklık modülü. aptX, aptX-HD, aptX-Adaptive ise Qualcomm'un sunmuş olduğu ses kodlayıcı şeyleri. Gecikme konusunda artıları mevcut. Ses kalitesinde ise LDAC en iyisi. Hi-Fi (High Fidelity) ise yüksek ses doğruluğu anlamına gelir, yani ses kalitesi falanla ilişkildir. Onları daha detaylıca araştırabilirsin daha sağlam bilgi edinebilmek için. Hak da veriyorum bu arada kafa karışmasına, sanırım Türkiye'de bunlara pek dikkat eden kimse yok.

Poco X3 GT'de durum çok daha iyi codecler (kodlayıcılar) konusunda. Yani aptX HD, Adaptive gibi şeyler mevcut. Babamın X3 Pro'sundan bir alıntı ekleyeyim.

IMG-20220417-WA0005.jpg

Bu da şu anda kullandığım S20 FE:

Screenshot_20220417-140907_Settings.jpg

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube