Freestyle Rap

Silicone Android Uygulaması

1451

Rütbesiz
İfade skoru
34
Freestyle Rap, Hip Hop kültürüne ait olan Rap'in alt dallarından birisidir. İki MC basit bir altyapı eşliğinde veya acapella olarak doğaçlama battle rap yapar, birbirlerine karşı yeteneklerini sergiler. Asıl amaç beat ile daha iyi uyum sağlayarak rhyme yapmak olsa da lirikler oldukça önemlidir. Dinleyici kalabalığı etkilemek için doğrudan veya üstü kapalı şekilde karşıdaki kişiyi yerecek sözler söylenir; MC, kalabalığa karşıdaki kişiden daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışır.

Ülkemizde özellikle geçmişte oldukça önem verilen bir tür olan Freestyle, birçok MC'nin kariyerinin şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. İlk başlarda underground olarak yapılan bu tür zamanla resmi turnuvalar ile yerüstüne taşınmıştır. Hiphoplife Freestyle King ve Devrap bu tür organizasyonlar arasında en çok ses getirenlerdir.

Işık

Gold Sample
İfade skoru
2.612
Bir tek bana mı garip geldi bilmiyorum ama ilk videonun başında ''küfrü değil rapi alkışlayın" tarzı bir cümle söylendi. Ardından yaklaşık 10dk boyunca küfürlerin havada uçuştuğu bir kavga yaşandı.

Sonrasında başlayan freestyle'da da iki rapçi birbirine laf attı, küfür etti. Seyirciler de neredeyse sadece küfürlere ses çıkarttı. Garip, bi' tık saçma geldi bana.

KS
1

1451

Rütbesiz
İfade skoru
34
Bir tek bana mı garip geldi bilmiyorum ama ilk videonun başında ''küfrü değil rapi alkışlayın" tarzı bir cümle söylendi. Ardından yaklaşık 10dk boyunca küfürlerin havada uçuştuğu bir kavga yaşandı.

Sonrasında başlayan freestyle'da da iki rapçi birbirine laf attı, küfür etti. Seyirciler de neredeyse sadece küfürlere ses çıkarttı. Garip, bi' tık saçma geldi bana.
Haklısınız, Devrap etkinliğindeki kitle kültürün henüz farkına varamamış gençlerden oluşuyordu. Sonralardan birçok dinleyici ve MC tarafından da bu durum belirtildi hatta.

Allame ve Joker'in Freestyle yaptığı sırada dinleyicilerin tavırları da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Oradaki birçok kişi bu ikiliyi son defa yan yana gördüğünün farkında değildi ve bu tarz bir etkinlik yeni yeni yapılmaya başlandığından kültür tam olarak oturmamıştı.

MC'lerin agresifliğine gelirsek programın kurgusunda daha önceden sorun yaşamış MC'lerin karşı karşıya gelmesi amaçlandı. Bu yüzden olması gerekenden daha bel altı ve agresif sözler kullanıldı, bu da yine kültürün tam olarak oturmaması ve Freestyle'ın yeni yeni tanınmaya başlanması ile alakalı.

Mustafa

Bronze Sample
İfade skoru
498

Sadece küfür alkışlanıyordu freelerde.
Joker-Allame gibi bir ikilinin freesinde bile sadece Alleme'nin küfürlü bel altı punchlari alkislanmis, Joker'in punchlari yuhlanmistir.
Fakat Critick (Doğru yazmisimdir umarım), Ais Ezhel, Ceza, Dc. Fuchs'un freelerini bakarsanız küfrü alkislama durumu daha azdır.
Freeler yeryüzüne çıktıkça küfür sevdası çıktı desek, yanlış olmaz. Hatta günümüz rapinde bile küfür sevdası var.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube