En iyi 10 Heavy Metal Albümü

Silicone Android Uygulaması
Öncelikle fikir sahibi @11tkisi 'ye bu konuyu açma onurunu bana bahşettiği için teşekkür ederim. 😁

10 - Mötley Crüe - Shout at the Devil

Shout, Shout, Shout! Shout at the Devil!
1983 çıkışlı Mötley Crüe'nun en çok satan albümü. Glam ve Hair Metal'e ilham kaynağı olmuştur. Beni metal ve rock dinlemeye başlatan parça albümle aynı adı taşıyan Shout at the Devil parçasıdır. Mick Mars'in en sağlam riffleri bu albumdedir, ayni zamanda Tommy Lee'nin performansı da hayranlık vericidir benim gözümde. Mötley Crüe'nun en sert albümüdür. Özellikle God Bless the Children of the Beast adlı Enstrümantel ve Danger balladı çok güzeldir bence. Ek olarak Too Young To Fall in Love parçası glam metalin ilk örneklerinden biri sayılabilir yani Proto-Glam bir nevi. Albümdeki Helter Skelter parçası ise bir the Beatles coverıdır. Red Hot parçası da speed metal kategorisine girebilir.

En iyi parçalar: Shout at the Devil, Looks that kill, Red Hot, God Bless the Children of the Beast, Too Young To Fall in Love, Knock 'em Dead Kid, Danger, Helter Skelter.

9 - Diamondhead - Lightning to the Nations (the White Album)
1975 çıkışlı New Wave of British Heavy Metalin öncü albümlerinden birisidir, Metallica'ya tarzını oluşturma konusunda çok büyük yardımı dokunmuştur hatta Metallica'nin ünlü Am I Evil parçası aslında bu albümdeki Am I Evil'in bir coverıdır. Aslinda en başta grubun istegi beyaz bir album kapağı ile the White album adı ile sunmaktır ama aynısını daha önce the Beatles yaptığı için yapamadilar. Onun yerine plak şirketinin tüm israrlarina rağmen simsiyah bir ambalaj ile paketlediler albümleri. Bu album çok zor şartlar altında kaydedilmiştir ve kaydedilirken sonra da yine çok zor şeyler yaşamıştır. Örneğin plak şirketi 1000e yakın kopyayı habersizce satmıştır ve parasını gruba vermemiştir. Özellikle albümdeki vokal ve gitar tonu çok hoşuma gidiyor
En iyi parçalar: Am I Evil, Lightning to the Nations, Sweet and Innocent

8 - Motörhead - Ace Of Spades

1980 cikisli speed ve Thrash metalin öncüsü bir New Wave of British Heavy Metal albümüdür. Yine Metallica tarzının oluşmasında çok büyük bir katkısı vardır.
En iyi parçalar: Jailbait, Ace Of Spades, love me like a reptile

7- Ozzy Osbourne - Blizzard of Ozz
Aslında @11tkisi bana diary of madman ı koymami söyledi ama ben ona hakim olmadığım için Blizzard of Ozz koyuyorum ki zaten çoğu kişide buna katılacaktır. Randy Rhoads'un en iyi sololarinin bulunduğu albümdür. 1980 çıkışlıdır.

En iyi parçalar: Mr.crowley, Crazy Train

6 - Metallica - Metallica/the Black Album
Hakkında fazla konuşmaya gerek yok zaten. Çoğu insanı metal dinlemeye başlatan albümdür. Özellikle değinmek istediğim konu albümün prodüksiyonudur. Prodüksiyon açısından çok kaliteli bir albumdur Bob Rock sağolsun :rock2: . Aynı zamanda albümde çok yaratıcı Enstrümanlar kullanılmıştır sadece Wherever I may roam girişinde 5-6 farkli Enstrüman kullanılmıştır hatta the God that Failed parçasında Tufek kullanılmıştır.

En iyi parçalar: Enter Sandman, Sad but True, Wherever I May Roam, Unforgiven

5 - Rainbow - Rainbow Rising

Ritchie Blackmore ve Dio desek yeter bile bu albümü açıklamaya. Album 1976 çıkışlıdır. Malmsteen gibi bir çok sanatçıya ilham olmuştur. Stargazer parçası Ritchie Blackmore'un Jimmy Page'in Kashmir parçasını kıskanıp onun gibi bir parça yapmak istemesi ile olmuştur. Kashmir gibi bu parçada Doğu Ezgileri barındırır. Stargazer parçası Folk ve Power metalin ilk örneklerinden biri sayılabilir.

en iyi parçalar: knk album zaten 6 parca bi musade git de dinle hani bozma sinirimi :D

4 - Judas Priest - British Steel

New Wave of British Heavy Metal tarihinin en önemli albümü olabilecek bir albümdür. Metalin Blues'dan kurtulması ve Hard Rock ile yakınlaşması konusunda önemli bir adımdır kanımca. Living after midnight gibi çok keyifli bir parçaya ev sahipliği yapar ve Breaking the Law ise Heavy Metalin gerçek felsefesini çok iyi anlatan bir parçadır.

en iyi parçalar: Breaking the Law, Living after Midnight, Grinder, Red, White and Blue

3 - Iron Maiden - Powerslave

Aces high ile efsane bir giriş yapan new wave of British Heavy Metal albumu içinde 2 minutes to midnight gibi ikonik parçaları da barındırır. Rime of the Ancient Mariner ise aynı adlı bir şiirden uyarlanmistir, 13 dakika boyunca susmayan Steve Harris'ın bassi da çok ayrı bir hava katmıştır parçaya.

en iyi parçalar: Aces High, Rime of the Ancient Mariner, 2 minutes to the midnight, the Duellists

2 -
Dio - Holy Diver
Heavy Metal'in sesi Ronnie James Dio'nun şaheser albümü hakkında konuşmaya gerek yok git ve dinle.

1 - Black Sabbath - Paranoid
Bu albüm hakkında konuşmak benim haddime bile değildir bana göre o yüzden benim sözlerim yerine Ben Ozzy(I am Ozzy) kitabından Ozzy Osbourne'un album hakkındaki görüşlerini koyacağım.

Screenshot_20210720-103953_Gallery.jpg
Screenshot_20210720-103944_Gallery.jpg
Screenshot_20210720-103930_Gallery.jpgScreenshot_20210720-103939_Gallery.jpg

Son düzenleme:
KS
FatihY

FatihY

Gold Sample
İfade skoru
2.727

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale