Düz dünyacıların argümanları nelerdir?

Silicone Android Uygulaması

Yüksek RPM

Gold Sample
İfade skoru
946
Hem sosyal medya hem de çevremde düz dünyacı tipler görüyorum. Ama şimdiye kadar kimsenin geçerli bir argüman sunduğunu göremedim, araştırmaya başladım.

Araştırmalarım dışında, forumda bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar vardır diye konu açmak istedim.

Evet, nedir bu "düz dünya" mevzusu? Bunu savunan kişilerin argümanları nelerdir?

KS
Yüksek RPM

Yüksek RPM

Gold Sample
İfade skoru
946
Verdikleri argüman ufuk çizgisi oluyor.

Yani, teleskop ile gözlem yapılıyor, ay küre gibi bir biçimde, diğer yıldızlar ve gezegenler de aynı şekilde. Ama Dünya düz öyle mi? Aklım almıyor. Benim sunduğum argüman da pek mantıklı değil gerçi, ama anlayamıyorum yani.

İnternet üzerinde hep "Dünya düz değilse bana uzaydan çekilmiş bir video göster. Ay'a gidilmedi. NASA sizi kandırıyor..." diye giden, aslında kendisinin de bilmediği, bildiğini zannettiği bir tartışmaya çıkıyor olay. En azından benim rastladıklarım böyle. Kendilerinin de kanıtı yok ama safsatalar üreterek Dünya'nın düz olduğuna inandırmışlar kendilerini.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
@Yüksek RPM, Maddenin sıkıştığı nokta vardır. Zaten bunu rüzgarda oluşan bir tozdan bile anlayabiliriz. Derler "Dünya önceden yoktu toz ve taştan oluşuyordu" diye. Sonradan sıkıştı madde tabii ki de bu şekle girecek. Bahsettikleri yer çekimini reddetmek gibi bir şey. Bazı yerlerde de uçuşlar gerekenden yüksekte yapılır. Oradan bile belli olur. Bunlara zaten inananlar genelde sıyırmış oluyor. Hani en cahilce yorumun bile ustası çıkıyor. Manipüle etmeye çalışıyor ama bu konuda hiç birini bulamazsın ortaokullu kardeşim bile çürütür tüm argümanlarını :D

KS
Yüksek RPM

Yüksek RPM

Gold Sample
İfade skoru
946
Bunlara zaten inananlar genelde sıyırmış oluyor. Hani en cahilce yorumun bile ustası çıkıyor.

Konuyu açma amacım da bu, bunun mantıklı bir açıklaması var mı diye düşündüm. Çünkü şimdiye kadar gördüğüm hiçbir düz dünyacı bilimsel kanıtlar sunmadı.

Yani hocam, sanırım bu milletin cahilliğini fazla hafife alıyorum.

Mighty Eagle

Silver Sample
İfade skoru
2.294
Bir düz dünyacı bana ''Eğer dünya düz değilse neden dünyanın öbür ucundaki birisi uzaya düşmüyor?" demişti. 🤦‍♂️

Bu videoda Barış abi düz dünyacıların neden öyle düşündüklerini anlatıyordu diye hatırlıyorum. Bir bakabilirsin bence.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube