Rehber Dolphin ile Wii ve GameCube oyunlarını bilgisayarda oynayın

Silicone Android Uygulaması

Philophrosyne

Rütbesiz
İfade skoru
10
Öncelikle bu rehberi @Chloe Price zaten yapmış eline sağlık hocam, fakat yaptığı rehberde eksikler gördüm çok daha detaylı bir şekilde.
hazırlamak istedim şahsen ben Dolphin'i ilk kullanmaya başladığımda çok fazla problem yaşamıştım FPS vesayre olsun o yüzden söylediğim.
gibi detaylı bir şekilde bende yapmak istedim.
Tarihlere filan aldırmayın konuyu önceden başka bir foruma hazırlamıştım o konudaki fotoğrafları kullanıyorum,
fakat o konuda çok eksiğim vardı şimdi düzeltip güncelleyip yenileyeceğim.

Dolphin emulatörünü telefonunuzda kullanabilirsiniz son zamanlarda optimizasyonda büyük gelişmeler yaşandı fakat
bunun için ayrı bir konu daha hazırlayacağım çünkü çok daha farklı ayarları var mimariden dolayı.

Öncelikle Wii'den başlayacağım biraz aşağıya inip GameCube ayarlarına bakabilirsiniz.

Sistem Gereksinimlerinden başlayalım:
Bahsediceğim sistem gereksinimleri minimumdur ve basit oyunlar için geçerlidir.
Örneğin:Super Mario Bros
İşletim Sistemi
32,64 bit farketmez fakat farklı sürümler kullanmalısınız altta yazdım.
Windows 7, 8, 8.1, 10, 11 ( XP ve Vista da kullanabilirsiniz fakat eski sürümle kullanmalısınız onu rehbere
eklemicem fakat konuya yazarsanız atabilirim.)
Mac OS X yeterli fakat M1 işlemci ile kullanmakda sorun yaşarsınız intel maclerle sorunsuz oynarsınız.

Linux tarafında Ubuntu 13.04 üstünde çalışır(çok bilgim olmadığı için denemenizde fayda var alt sürümlerde veya farklı linux versiyonlarında.)
Ram
4 GB, 800 Mhz bile yeterli gelecektir.
Ekran Kartı
İntel tarafında HD 4500 ve üstü
Nvidia tarafında GTX 260, 270, 9800 GTX, 9800 GT
Amd/Ati tarafında HD 3870,4850,5770
HardDisk
40 GB boş yer
İşlemci
İntel tarafında 77 pin Xeon ve Quad serisi işlemciler, i3 i5 i7 1.nesil bile yeterli.
Amd tarafında Athlon II X4, Pheom II X4, X6, FX 4100, 4350, 6300, Ryzen 3 4 5 1. nesil bile yeterli.

İndirmeniz gerekenler:
Dolphin Emulator(Eğer sisteminiz 32 bit veya Windows Xp, Vista ise burdan indirip eski sürüm kullanmalısınız ayarlar biraz farklı olabilir fakat hemen hemen aynıdır.)
Visual C++(Eğerki sisteminize Visual C++ kurmakta problem yaşanıyorsa burdan indirip eski sürümünü kullanabilirsiniz bu sürüm Visual C++ gerektirmez.)

Kurulum:
Önce Visual C++ yı açıp kuralım, sonrasında Dolphini indirelim.
Dolphini indirdikten sonra RAR'daki klasörü istediginiz yere koyun ve içindeki Dolphin.exe yi çalıştırın.

Grafik Ayarları:
Öncelikle Dolphini açarsanız böyle bir ekran çıkacak resimlerde gösterdiklerimi uygulayın.
Grafikleri açma.png

Açılan Sekmeden Çözücüyü DIRECT3D11 yapıyoruz hepsini denedim ve bende en yüksek performansı bu verdi.
Ekran Kartını eğer çift ekran kartlı PC kullanıyorsanız (örneğin: Intel HD Graphics + 1050 Ti) yüksek performans vereni seçin.
Diğer ayarları bendeki gibi yapın.
(Ve de Fotoğraflarda Gamecube oyunu olmasına aldırmayın bu emulator hem Wii hem Gamecube emulatorudur.)
(Sekme)
Grafikler1.png

Bundan sonra geliştirmelere girip bilgisayarınızın ne kadar iyi olduguna göre Çözünürlük, Kenar Yumuşatma, Anizotropik Filtre'yi ayarlayacağız.
Onun dışındakileri bendeki gibi yapın.
Benim Fotoğrafları çektiğimde kullandığım sistem:
Core 2 Quad Q9400
GTX 750 Ti 2 GB
4 GB DDR3 1333MHz RAM
Bu sistemden yola çıkarak bir ayar yapabilirsiniz. Kendinize göre ayar yapın, deneye deneye en iyisini bulun.
(Sekme)
Grafikler2.png

Bundan sonra Hileler'e girin ve bendekilerin aynısını yapın.
(Sekme)
Grafikler3.png

Bundan sonrada buradaki son işimiz olan Gelişmiş sekmesine gireceğiz ve bendeki ayarları kendinizde uyguluyacaksınız.
(Sekme)
Grafikler4.png

Bundan sonra buradan çıkın ve fotoğrafdaki yere girin.
(Fotoğraf)
Kontrollere girme.png

Bir şey söylemem gerekiyor Wii de bazı oyunlar (Örneğin: Zelda Skyward Sword) Wii kollarının özelliğini kullanıyor kolu sallayarak vurma gibi bu oyunları oynamanız zor o yüzden uğraşmayın derim Lakin Mario kart gibi oyunlar için diyeceklerimi yapın.
Kontrollere wii1.png

Buraya girdikten sonra cihaz kısmından klavye mouse veya kolunuz varsa kolunuzu seçin.
Profil kısmına Wii CC yazın.
Genel ve Seçeneklerdeki Uzantı kısmından Classic Controllerı seçin.
Eğer kolla oynuyorsanız DualShock DualSense veya PS3 Xbox kolu gibi Wii Classic Controller a bakıp kolunuza göre ayarlayın.
Klavye ile oynuyorsanız Genel Seçeneklerdeki tuşları klavyede rahat ulaşabileceğiniz
tuşlara koyun kolsuz oynuyorsanız WASD gibi ana oyun tuşlarına koymayın çünkü onlara ihtiyacınız var.
Uzantı Sekmesine gelin ve Kolunuza, Klavye mouseunuza göre ayarlayın.
Kendinize göre ayarladıktan sonra Profilin Sağındaki Kaydet butonuna basın ve Yükle deyin.
Bundan sonra burada işimiz kalmadı kapata basın ve çıkın.
Kontrollere wii2.png

Kontrollere wii3.png

Wii'deki son olay ROM'ları nasıl atacağınız yani oyunları nasıl yükleyeceğiniz Dolphindeki ilk yere gelin yani ana menüye, sol üstteki dosya tuşuna basın ve indirdiğiniz ROM'u seçin. Bendeki gibi oyunları liste haline nasıl getirildiğini inanın unuttum, konuya sonradan ekleyeceğim.
Dostlar Wii oyunlarını nereden bulabilirim diye sormayın oyun rom larını paylaşmam muhtemelen yasak değilse zaten eklerim.
Ama siz aradığınız oyunun yanına "(X) oyunu Wii Rom Download" yazarak bulabilirsiniz Redditteki iso listelerine bakmanızı öneririm.
Kontrollere wii4.png

Bundan sonra Wii oyunlarınızı oynayabilirsiniz eğer bir problem yaşarsanız konuya yazın yardımcı olurum.

Gamecube:

Grafik ayarları:

Dostlar Wii de yaptığım grafik ayarları GameCube oyunları içinde aynıdır o nedenle farklı bir şey yapmanıza gerek yok.

Kontroller:
Bu wiideki gibi değil daha farklı hemen anlatayım.
Cihaz kısmından kolunuzu veya klavyenizi seçin.
Denetleyici ayarlarına girdikten sonra fotoğraf daki yapılandır yerine basıyoruz.
Ve kendi ayarlarınızı yapıyorsunuz kendi kolunuza, klavye mouse unuza göre.
Ayarları yaptıktan sonra profil kısmına GC yazıp kaydete basıp yükle deyin ve kapatın.
Kontrollere2.png

Kontrollere gc1.png

Kontrollere gc2.png

Oyunlara Girme:
Gamecubedeki son olay ROM'ları nasıl atacağınız yani oyunları nasıl yükleyeceğiniz Dolphindeki ilk yere gelin yani ana menüye
Sol üstteki dosya tuşuna basın ve indirdiğiniz ROM'u seçin bendeki gibi oyunları liste haline nasıl getirildiğini inanın unuttum, konuya sonradan ekleyeceğim.
Dostlar GameCube oyunlarını nereden bulabilirim diye sormayın oyun rom larını paylaşmam muhtemelen yasak değilse zaten eklerim.
Ama siz aradığınız oyunun yanına "(X) oyunu GameCube Rom Download" yazarak bulabilirsiniz Redditteki iso listelerine bakmanızı öneririm.
Kontrollere gc3.png

Dostlar bildiklerim bu kadar bir problem yaşarsanız söylemenizle yardımcı olurum.
Unutmayın Wii U ile Wii aynı konsol değildir, karıştırmayın.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube