Dambıl seçimi neye göre yapılmalı?

Silicone Android Uygulaması

Mansion

Silver Sample
İfade skoru
921
@Hamza Ensar Sağlam,

Az yani 1-2KG gibi başla ama çok fazla yapman lazım. 100-150 kere gibi aralıksız. İlk çok yorduracan kendini. Sonra yavaş yavaş ağır dambıllara geçersin. Şuda uyarım olsun ben zamanında çok kas yaptım 1-2 sene önce boyum kısa kaldı :D 1.74 kaldım.

Kendini motive etmek adına karşına bunu koy :D
1642172664949.png

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
@Hamza Ensar Sağlam,

Az yani 1-2KG gibi başla ama çok fazla yapman lazım. 100-150 kere gibi aralıksız. İlk çok yorduracan kendini. Sonra yavaş yavaş ağır dambıllara geçersin. Şuda uyarım olsun ben zamanında çok kas yaptım 1-2 sene önce boyum kısa kaldı :D 1.74 kaldım.

Kendini motive etmek adına karşına bunu koy :D 69183 numaralı eki görüntüle

2 kilo dambıl var elimde. 100 tane çekiyorum yormuyor:) Bu arada beni çok iyi tanıyorsun kardeş:cool:

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
Aynı hareketi 100 200 kere yapmanın anlamı yok. Dambılların olduğu bir yerde rahat 15 tekrar çıkarabildiğin ağırlık neyse onu al. Sonradan Biceps ve Triceps için eğitim videoları var onlardan 3 tanesini koy bir setine toplam 15+15+15 tekrar olan bir set oluştur kendine. Aralarında 2 dakika molalar koyarak o 3 seti tamamla yani toplam 45+45+45 ile bitireceksin. Kuvvet arttıkça dambıl ağırlığını arttır. Tekrarın kaç olursa olsun bir şey ifade etmez o tür ağırlıklarda.

7777

Gold Sample
İfade skoru
2.379
@7777,

İlk alıştırma lazım ama. Direkt 5KG den başlanmaz ki. En azından bana zamanında öyle önerdiler.
Başlanır alıştırmaya gerek yok zaten yukarı aşağı yapıyorsun, çok bir olayı yok. Sadece triceps zorlar triceps için düşük ağırlık alabilir. 5KG'den daha yüksek bir kilo ile başlayabilir muhtemelen 5KG-7.5KG arası alman iyi olur.

KS
Hamza Ensar Sağlam

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
Aynı hareketi 100 200 kere yapmanın anlamı yok. Dambılların olduğu bir yerde rahat 15 tekrar çıkarabildiğin ağırlık neyse onu al. Sonradan Biceps ve Triceps için eğitim videoları var onlardan 3 tanesini koy bir setine toplam 15+15+15 tekrar olan bir set oluştur kendine. Aralarında 2 dakika molalar koyarak o 3 seti tamamla yani toplam 45+45+45 ile bitireceksin. Kuvvet arttıkça dambıl ağırlığını arttır. Tekrarın kaç olursa olsun bir şey ifade etmez o tür ağırlıklarda.

Bunlar gündelik yapılıyor değil mi?

FatihY

Gold Sample
İfade skoru
2.727
İyi forumlar. Kol kası yapmaya başlayacağım. Kaç kg dambıl ile başlamalıyım? Boy 1.82 kilo 85.
Hocam kol kası belli bir kilo ile yapılmaz zamanla artan kilolar ile ilk olarak 4-5 kilo yeter
Biceps için
(Biceps 3 kas grubundan oluşur bunların hepsi için farklı hareketler yapmak gerekir.)
3 X 12 Biceps curl (short head)
3 X 12 Hammer curl (lateral head)
3 X 12 cross body biceps curl (long head)

Triceps ve Omuz için de yine siz araştırma yapabilirsiniz. Yeni başladığınız için 3x10-12 ve ya 4x8-10 halinde yapmanızı öneririm.
Uygun agirligi bulmak için ise o setin son tekrarlarında gerçekten çok zorluyor ise sizi doğru agirliktasiniz demektir ama kaldırmıyor iseniz çok ağır, rahat kaldırabiliyor iseniz çok hafif demektir.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam kol kası belli bir kilo ile yapılmaz zamanla artan kilolar ile ilk olarak 4-5 kilo yeter
Biceps için
(Biceps 3 kas grubundan oluşur bunların hepsi için farklı hareketler yapmak gerekir.)
3 X 12 Biceps curl (short head)
3 X 12 Hammer curl (lateral head)
3 X 12 cross body biceps curl (long head)

Triceps ve Omuz için de yine siz araştırma yapabilirsiniz. Yeni başladığınız için 3x10-12 ve ya 4x8-10 halinde yapmanızı öneririm.
Uygun agirligi bulmak için ise o setin son tekrarlarında gerçekten çok zorluyor ise sizi doğru agirliktasiniz demektir ama kaldırmıyor iseniz çok ağır, rahat kaldırabiliyor iseniz çok hafif demektir.
Ek olarak haftada en az 3 gün en fazla 5 gün yapin. Beslenmenize dikkat edin bolca protein ve testeron arttirici besinler tüketin. Başlamadan önce ısınmaya dikkat edin. Bu arada sadece böyle yaparak arnold gibi kollara sahip olmanız pek kolay, görünüş için yapacaksanız önermem, görünüş için tüm vücut öneririm ama kuvvet için yapacaksanız olur.

7mick7

Rütbesiz
İfade skoru
9
180 boy 80 kiloyla herhalde 5 kg ile başlayabilirsin. Her hareketi set başı 12 olacak şekilde 3 set yap. Set başı 18-20 lere çıkabildiğin durumda 7,5 kiloya geç. Bunu tekrar ederek ağırlığı ve set başına olan sayıyı arttır.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube