Bunlar bizim oyunlarımızdı...

Silicone Android Uygulaması

illedelinux

Silver Sample
İfade skoru
4.646
Misket (gülle) oyunu, erkek çocuklar hatta büyüklerde en çok rağbet gören oyunlardan biriydi. Baş parmağınla fırlatarak belirli mesafedeki gülleyi vuran alırdı.

misket.jpg

Topaç, namı diğer fırıldak. Üzerine ip sarılarak yere fırlatılır ve uzun bir süre dönmesi seyredilirdi. Ayrıca fırıldaklar üzerine vurarak rakibinden neyine oynamışsan onu kazanırdın.

topaç.jpeg

topaç-çevirmece.jpg

Yağ satarım oyunu, oturanların etrafında dönerek elindeki mendili kimin arkasına bırakırsan bu defa onun dönmesi gerekirdi.

yag-satarim-.jpg

Sek sek oyunu. Bu da bir hayli zirvedeydi, bu oyunu kızlar oynardı, kızların gözdesi bir oyundu.

sek-sek-oyunu-200x300.jpg

Birdirbir oyunu. Bu oyunu hem çocuklar hem büyükler oynardı, resimdeki gibi birinin üzerinden atlayacaksın, atlayamayan onun yerine geçerdi, oldukça zor bir oyundu.

birdir-bir.jpg

Saklambaç oyunu, oldukça güzel bir oyundur, bir kişi gözünü kapatacak diğerleri saklanacak, birini bulduğunda bulduğu kişi onun yerine geçerdi.

saklambac.jpg

Bu oyunun adını unuttum. Çivilerle çakılı tahta üzerine demir para konur, karşılıklı sırayla paraya vurulur, bu şekilde gol atmaya çalışır. Ben buna beş kuruşluk futbol derdim, çünkü genelde beş kuruşluk demir para ile oynardık.

futbol.jpg

Beş taş oyunu, kızların en sevdiği oyunlardan biriydi. Beş taşı önce birer sonra ikişer-üçer iki parmağının arasından geçireceksin, zor bir oyundu ama eğlenceliydi.

bestas.png

Bu oyunlar ve daha fazlası doğal oyunlardı, çocukların yakınlaşmasını ve gelişimini sağlıyordu. Aynı zamanda bizim kültürümüzün parçasıydılar.
Şimdiki oyunlar ise uzaktan uzağa elmalı dağlardan ibaret.

Mustafa

Bronze Sample
İfade skoru
498
Misket (gülle) oyunu, erkek çocuklar hatta büyüklerde en çok rağbet gören oyunlardan biriydi. Baş parmağınla fırlatarak belirli mesafedeki gülleyi vuran alırdı.

25427 numaralı eki görüntüle

Topaç, namı diğer fırıldak. Üzerine ip sarılarak yere fırlatılır ve uzun bir süre dönmesi seyredilirdi. Ayrıca fırıldaklar üzerine vurarak rakibinden neyine oynamışsan onu kazanırdın.

25434 numaralı eki görüntüle
25435 numaralı eki görüntüle

Yağ satarım oyunu, oturanların etrafında dönerek elindeki mendili kimin arkasına bırakırsan bu defa onun dönmesi gerekirdi.

25437 numaralı eki görüntüle

Sek sek oyunu. Bu da bir hayli zirvedeydi, bu oyunu kızlar oynardı, kızların gözdesi bir oyundu.

25439 numaralı eki görüntüle

Birdirbir oyunu. Bu oyunu hem çocuklar hem büyükler oynardı, resimdeki gibi birinin üzerinden atlayacaksın, atlayamayan onun yerine geçerdi, oldukça zor bir oyundu.

25441 numaralı eki görüntüle

Saklambaç oyunu, oldukça güzel bir oyundur, bir kişi gözünü kapatacak diğerleri saklanacak, birini bulduğunda bulduğu kişi onun yerine geçerdi.

25442 numaralı eki görüntüle

Bu oyunun adını unuttum. Çivilerle çakılı tahta üzerine demir para konur, karşılıklı sırayla paraya vurulur, bu şekilde gol atmaya çalışır. Ben buna beş kuruşluk futbol derdim, çünkü genelde beş kuruşluk demir para ile oynardık.

25446 numaralı eki görüntüle

Beş taş oyunu, kızların en sevdiği oyunlardan biriydi. Beş taşı önce birer sonra ikişer-üçer iki parmağının arasından geçireceksin, zor bir oyundu ama eğlenceliydi.

25451 numaralı eki görüntüle

Bu oyunlar ve daha fazlası doğal oyunlardı, çocukların yakınlaşmasını ve gelişimini sağlıyordu. Aynı zamanda bizim kültürümüzün parçasıydılar.
Şimdiki oyunlar ise uzaktan uzağa elmalı dağlardan ibaret.
Ben ara sıra sokağa bakıyorum. Sabah öğlen zamanlsri 4-5 çocuk bir birine söverek oynuyor, akşam zamanları daha büyükleri çıkıyorz maça baslayip yarım saat sonra kavga ediyorlar.

Tansu Çiller

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Çok güzel günlerdi, 11 yaşıma kadar oynardım sonra eskiler gitti.

AhmetRyzen

Silver Sample
İfade skoru
785
Hırsız-Polis vardı. Polis, hırsızı okul bahçesinde kovalıyordu. Yakaladığında da gardiyanların eline veriyordu.

299

Silver Sample
İfade skoru
3.075

saklambac.jpg
İlkokulda beni kandıran ve hep beni ebe seçen arkadaş grubuma selam olsun :D.

Çok oynardık okul bahçesinde...

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube