İnceleme Bloody MP-50RS Mousepad İncelemesi: Pavyon Gibi

Silicone Android Uygulaması
Bloody MP-50RS İnceleme Kapak Fotoğrafı.png

- Bloody MP-50RS Mousepad İncelemesi -
- Pavyon Gibi -

Hepinize selamlar sayın Silicone halkı, bugün kısa bir aranın ardından yine bir inceleme ile karşınızdayım. Bugün inceleyeceğimiz şey bir mousepad olacak "efenim". Başlıktan da anlayacağınız üzere Bloody'nin MP-50RS adında ki RGB özelliğe sahip bir mousepad'i konuğumuz olacak. Öncelikle kendisini bu hafta Perşembe sipariş ettim ve Cumartesi günü elime ulaştı. Amazon'dan 170 TL gibi bir meblağa satın aldım. AGT Kurye hızlıca getirdi. O yüzden AGT ve Amazon'a kocaman bir alkış! :tebriklerzaxd: Neyse fazla konuşmadan biz esas işimize bakalım, yani incelemeye.:eytancugarakeyf:

| Mousepad'in Kutusu |
IMG_7061.JPG

Kutumuzun ön tarafı ile incelemeye başlayalım. Kutu tasarımı klasik Bloody metalik tasarımı. Yine de hoş duruyor. Masada falan böyle resim sergisi gibi kutu sergisi yapıyorsanız sırıtmayacaktır. Ön tarafta model adı, ne olduğu ve başlıca özellikleri yer alıyor. Bana gelen "Cloth Edition" yani kumaş versiyon oldu. Yani kumaş bir yüzeye sahip. Bunun bir de silikon tabanlısı var. RGB olduğu, 16 milyon renk olduğu, hafızası bulunduğu ve suya dayanıklı olduğu yazıyor bir de.

IMG_7062.JPG

Kutunun arka tarafında ise bizi yine birkaç özellik ve ne olduğu yazan bir kısım karşılıyor. Mousepad resminin üzerinde sayılar var ve o sayıların açıklamaları yazıyor. Ve yazılımının bulunduğu, bu yazılımda yaptığınız efektleri paylaşabileceğiniz yazıyor. Sistem gereksinimleri kısmında ise Windows XP'de bile çalışabildiğini vurgulayarak bizim ihtiyar tayfayı sevindiriyor Bloody beyciğim.

IMG_7070.JPG

Kutunun içerisini açtığımız da mousepad çıkmıyor. Evet dolandırıldık! Şaka şaka. Evilol Mousepad'i çıkarttığım için kutudan şu an yok kendisi. Kutu geniş. İçerisinde belki kağıt falan saklanabilir. Ayrıca siyah olması da iyi şu taban kısmının.

IMG_7071.JPG

Kutudan bir tane kimsenin okumadığı veya okumaya tenezzül etmediği bir kullanım kılavuzu çıkıyor. Tabii kullanım kılavuzunun içerisinde ayrıca garanti belgemiz de var. O yüzden atmayınız bu kağıdı efendiler!

| Teknik Özellikler |
1621769139349.png

Mousepad üzerinde 160K dahili bellek bulunuyor. Yani kaydettiğiniz efekt ve profilleri bu hafızanın içerisinde tutacak kendisi. Böylece yazılıma gerek kalmadan her yerde istediğiniz profil ve ayarları kullanabileceksiniz. Ya da yazılım kurmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca suya dayanıklı bir yüzeye sahip olduğu yazıyor. Bunu ise çift kumaş katmanına borçlu. Suya karşı dayanıklı olması iyi. Böylece su falan döküldüğünde tedirgin olmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca 10 tane ışık efekti barındırıyor varsayılan olarak. Bunları yazılımdan değiştirebiliyorsunuz.

1621769359045.png

Mousepad hız ve kontrol için özel olarak optimize edilmiş. Yani siz nasıl kullanırsanız öyle bir kayma hissiyatı sağlıyor. Ben yeri geldiğinde hızlı yeri geldiğinde fareyi kontrol ederek kullanan birisi olarak bu durumu sevdim. Mousepad kayganlığı çok iyi. Takılma tarzı bir durum yaşatmıyor. Farem Bloody olduğu için metal skatez kullanıyor. Haliyle metal skatez ve bu mousepad çok uyumlu şekilde çalışıyorlar. Sadece hız odaklı bir mousepad istiyorsanız yine de size göre değil, onu belirteyim. Sadece hız odaklı mousepad'ler daha iyi kayacaklardır diye düşünüyorum. Ama ben hem kontrol hem de hız istiyorum derseniz sizin için biçilmiş kaftan bu özellik.

1621769560996.png

Boyutlara gelecek olursak, 25.6cm yükseklik ve 35.8cm genişliğe sahip bu mousepad tam 7mm'de kalınlığa sahip. Mousepad ne büyük ne de küçük. Tam orta boyutlarda bir mousepad. Benim masamda alan kısıtlı olduğu için bu tür orta boy bir mousepad gerekiyordu bana. Masama da cuk diye oturdu diyebilirim kendisi. Klavye olmadığı için uzun bir mousepad alma ihtiyacı hissetmedim.

1621769682406.png

Kısaca 16.8M Renk, 10 tane RGB LED Komponent, 160K bellek, kumaş yüzey ve XP'den 10'a kadar tüm Windows sürümlerini desteklemesi gibi özellikleri ile fiyatına göre çok şey vadediyor. Şimdi ise mousepad'e daha yakından göz atalım. Evilol

| Mousepad ile yakından bakışalım, tanışalım |
IMG_7072.jpg

Mousepad'in üst kısmına bakalım. Gayet şık ve sade bir tasarım izlenmiş. Sadece yukarıda bir tane Bloody logosu var. Gerisi ise simsiyah. Sade olması benim için bir artı çünkü böyle üzerinde garip garip desenler olan mousepad'leri pek sevmiyorum.

Yazının başlarında dediğim gibi mousepad kumaş bir yüzeye sahip. Ve öyle kalitesiz ve dandirik bir kumaş değil kesinlikle. 170 TL'ye çok iyi bir kumaş kullanmış Bloody. İşçilik anlamında iyi iş çıkartmışlar. Işıklarına da değinelim; şu an öğlen saatlerindeyiz. Ve hava biraz bulutlu, yani karanlık bir hava var. Ama o kadar da karanlık değil tabii. Yine de çok kuvvetli ışıkları var. Gece ışığı yakmama gerek kalmadan odam içerisinde gezebiliyorum yani. Evilol Işık konusunda 10/10 diyebilirim. Ankara pavyonlarına döndü odam sayesinde. Evilol

Ve ayrıca belirteyim maalesef mousepad kıvrılmıyor. Düz taban yani. Bir yere taşıma gibi bir fikriniz yoksa sorun değil ama taşıyacaksanız gözünüzün önünde bulunsun bu durum.

IMG_7073.jpg

Mousepad'in tam tamına 7mm kalınlığı var. Yani ince bir mousepad arıyorsanız pek size uygun değil. İnce olmaması eksi midir artı mıdır orası size kalmış. Bana göre ne eksi ne de artı. Beni ilgilendiren kalınlığı da değil zaten. Burada şeffaf bir malzeme kullanılmış. RGB Led ışıklarımız buralarda döşeli.

IMG_7076.JPG

Alt kısımda kaydırmaz tabanımız var. Masaya çok kuvvetli bir şekilde tutunduğunu belirteyim. Oyun oynarken falan kesinlikle ileri geri gitmeyecektir mousepad. Ki bu zaten olması gereken bir şey. Çok dandik olmadığı sürece her mousepad kaymaz tahta tabanlarda.

IMG_7075.JPG

En önemli kısma gelelim, yani kabloya. Evilol Kablomuz örgü arkadaşlar. Öyle kıvrılan veya bükülen cinsten bir kablo değil. Örgü olması ayrı bir sağlamlık katmış. Lakin kablo çıkmıyor. Yani gömülü. Bunun bir üstü MP-60R'de kablo çıkabiliyor. Eleştirilecek iki noktası var yine de bu kablonun. Birincisi biraz taş gibi bir kablo. Yani bükmek zor kabloyu. Biraz daha kolay bükülebilen ve kıvrılabilen yapıda olsaymış keşke. Paracord kablolar gibi olabilirdi yani. Gerçi mousepad için bu önemli mi orası ayrı bir konu. İkincisi ise kablonun üst taraf da bulunması. Mouse kablonuz ile mousepad kablonuzun çakışması gibi bir durum yaşatabiliyor nadiren de olsa. Ben bunu mousepad kablosunu uzaklaştırarak çözdüm. Yakından kullanacaksanız sıkıntı olabilir.

IMG_7074.JPG

Gelelim ışık tuşuna. Bloody burada bize küçük ve göze batmayan bir düğme sunmuş. Bu düğmeye basarak yazılım üzerinden ayarladığınız 10 tane mod arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

| Yazılımı ve Işıkları İnceleyelim |
1621766389261.png

Gelelim yazılım mevzusuna. Mousepad'in çok geniş kapsamlı bir yazılımı var arkadaşlar. Yazılım en son 2017 yılında güncelleme almış. Güncellenmesine pek gerek yok çünkü işini yapıyor ve herhangi bir hata barındırmıyor yazılım. Ama güncellenip yeni özellikler ve modern bir arayüz kazanabilirdi. Windows XP dönemlerini anımsattı bana bu tasarım. Yazılım üç kısımdan oluşuyor; Lightning, Animation ve Full Color. Lightning kısmından 10 taneye kadar istediğiniz renk modlarını seçebiliyorsunuz. Mousepad üzerinde ki düğmeye bastığınız da burada ayarladığınız efektler arasında geçiş yapabileceksiniz. Arayüz İngilizce olduğu için karmaşık gelebilir ama 2-3 saat kullanınca çözüyorsunuz bu işi. Evilol

1621766678804.png

Animation kısmı bizim animasyon yapmamıza yarıyor. Buradan kendi animasyonlarınızı oluşturabilir veya mevcut animasyonları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Yine kullanımı biraz karmaşık. Yukarıda ki mousepad kısmından belirli bölgelere istediğiniz renkleri atıyorsunuz ve aşağıda bulunan kareler kısmından herhangi bir kareye sağ tıklayıp "Copy to frames" diyerek ayarlıyorsunuz animasyonları. Böyle kare kare ayarlıyorsunuz yani. Benim bu kısmı çözmem 5-6 saat sürdü. Ama öğrendim. Hatta bir animasyon bile yaptım yukarıda gördüğünüz üzere. Evilol

1621766900736.png

Burası ise animasyon dışında ki tam renk ayarlarını yapmamıza yarıyor. İsterseniz bölgesel değişen renkler, isterseniz her bölgede istediğiniz bir rengi ayarlama gibi imkanlar tanıyor. Ayrıca nefes alma efektimiz de var.

1621766972978.png

Bu nefes alma efektini hızına kadar ayarlayabiliyorsunuz. Tabii ben bunu yavaş yapmanızı önermiyorum. Çünkü yavaş yapınca gerçekten yavaş oluyor. Yani titriyor böyle ışıklar. En iyisi orta ayarda bırakmak. Şimdi gelin hep birlikte bazı efektlere göz atalım.
- 1. Nefes Alan Gökkuşağı -
GIF-2021-05-23-13-55-54.gif

- 2. Dalga Efekti -
GIF-2021-05-23-14-02-03.gif

- 3. Profusion (Profüzyon) Efekti -
GIF-2021-05-23-14-06-37.gif

- 4. RGB Geçiş Efekti -

GIF-2021-05-23-14-12-18.gif

| Neden bunu tercih ettim? |
Bu ürünü tercih etmemde ki en büyük sebep faremdi. Farem Bloody TL-80. Metal skatez kullanan bir fare olduğu için ben de bu fareyi üretenin bir mousepad'ini satın alayım dedim. Oturdum baktım Bloody'nin RGB olmayan tüm mousepad'lerine. Hepsi böyle 2010 yılından kalma tasarımlara sahip. Sonra Amazon'da bunu gördüm. Başta 170 TL vermem dedim bu ürüne. Benim için mousepad'de azami sınır 100 TL. Ama dedim hem görünümü güzel, hem yazılımı var hem de ışıklarının en bilindik ve abartılan firmalardan bile daha kuvvetli olduğu yazıyor, alayım dedim. Kafama oturdu son zamanlarda iyice zaten bu ürün.

HyperX Fury S vardı bir de. Lakin ben onun yerine bunu tercih ettim. HyperX Fury S'in tasarımını hiç beğenmemiştim. Hem de Photoshop ile uğraştığım için bana kontrol odaklı da bir mousepad gerekiyordu. Ben sürekli oyun oynamadığım için HyperX Fury S'i tercih etmedim. Onun yerine Bloody MP-50RS aldım. Hem farem ile uyumlu bir mousepad almış oldum hem de artık her baktığımda renk şöleni yaşayacağım. Evilol Speed ve Control için optimize edildiği için bir taşla iki kuş vurdum ayrıca.

- Kapanış ve Genel Değerlendirme -
Genel olarak 2021 yılı içerisinde yaptığım en iyi alışverişlerden birisi oldu. Artık o eski yuvarlak ve çirkin mousepad'leri kullanmayacağım. Bloody MP-50RS ile ilk deneyimlerim çok iyi. Birkaç ufak tefek eksisi hariç fiyatının hakkını ziyadesiyle verdiğini düşünmekteyim. 170 TL'ye sunduğu özellikler ve kumaş kalitesi gerçekten çok iyi.

Gamepower veya diğer onunla eşdeğer kıytırık firmaların rezalet ötesi RGB mousepad'leri yerine bunu tercih etmenizi öneriyorum kesinlikle. Hem özgün bir tasarıma sahip hem de sonuç olarak Bloody senelerdir oyuncu ekipmanı işine yoğunlaşmış bir firma. Tabii ben yine de RGB manyağı değilseniz daha iyi mousepad'lere yönelmenizi tavsiye ediyorum. Ben tasarımını beğenmesem de hız odaklı HyperX Fury S'i hız tutkunu arkadaşlarıma şiddetle önerebilirim.

Bloody bir fareniz var ve onunla iyi bir ikili olacak mousepad arıyorsanız yine Bloody MP-50RS'yi önerebilirim. Bunun bir üstü MP-60R var ama onun hem stokları birden bitti hem de ışık değiştirmeye yarayan kısma kablo takılması gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu durumda MP-50RS hem hız hem de kontrol odaklı yüzeyi, çok kuvvetli ışıkları ve çözdüğünüz de keyifle kullanabileceğiniz bir yazılımı ile 170 TL'ye iyi bir tercih olacaktır.

Evet bugün sizlerle Bloody MP-50RS'i didik didik inceledik. Genel olarak başarılı bir mousepad. Kişisel görüşlerimiz de aktardığımıza göre kapatalım artık dükkanı. Hepinize keyifli hafta sonları ve iyi günler diliyorum. :)

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Son düzenleme: Moderatör:
KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Elinize sağlık, RGB'leri karanlıkta göz yormuyor mu?
Onun için ben kendim bir efekt yaptım. Sadece iki bölgeye ışık atıyorum. Böylece göz yormuyor. Ya da komple kapatabiliyorsun da. Işık şiddeti ayarı koymamışlar yazılıma. :/

123456789

Platinum Sample
İfade skoru
5.695
Onun için ben kendim bir efekt yaptım. Sadece iki bölgeye ışık atıyorum. Böylece göz yormuyor. Ya da komple kapatabiliyorsun da. Işık şiddeti ayarı koymamışlar yazılıma. :/
Merak ettiğim soru tam olarak buydu, teşekkürler. 170TL veriyorsunuz fakat parlaklık ayarı yok, garip.

@Astroscott katılıyorum.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Hocam iyi güzel de buna 170₺ verilmez 😁
140-150₺'ye Aliexpress'te 70x30 modeller var ama bunun RGB kontrolü var, o ayrı konu.
150 TL aslında bu. Ama sonra 20 TL zam geldi. AliExpress'den en son yaptığım sipariş 1 yıl geçti ve halen gelmedi. Evilol O yüzden bıraktım oradan alışveriş yapmayı. 70x30 benim masaya sığmaz. RGB kontrolü bulunduğu için tercih ettim bunu. MP-80N var bir de. Ülkemizde yok kendisi. Böyle uzunlamasına ve roll-up bir mousepad. RGB kontrolü de var yine. Keşke o gelse.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ki para bol zaten. Evilol 170 TL verdiğim için hiç üzülmüyorum. Evilol Masaüstü için Large HyperX Fury S alacağım bir de. Bunu laptopun yanında kullanmak için aldım.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
150 TL aslında bu. Ama sonra 20 TL zam geldi. AliExpress'den en son yaptığım sipariş 1 yıl geçti ve halen gelmedi. Evilol O yüzden bıraktım oradan alışveriş yapmayı. 70x30 benim masaya sığmaz. RGB kontrolü bulunduğu için tercih ettim bunu. MP-80N var bir de. Ülkemizde yok kendisi. Böyle uzunlamasına ve roll-up bir mousepad. RGB kontrolü de var yine. Keşke o gelse.
2-3 kez alışveriş yaptım, her seferinde de 15-20 gün içerisinde geldi sipariş. Alışveriş yapılan satıcıya da bağlı ama ürün göndermeme gibi durumlarda Aliexpress mağdur etmiyor, dispute açsaydınız keşke.
Ki para bol zaten. Evilol 170 TL verdiğim için hiç üzülmüyorum. Evilol
Benim param yok ben üzülürüm :cry:

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
2-3 kez alışveriş yaptım, her seferinde de 15-20 gün içerisinde geldi sipariş. Alışveriş yapılan satıcıya da bağlı ama ürün göndermeme gibi durumlarda Aliexpress mağdur etmiyor, dispute açsaydınız keşke.
Çok önemli bir şey değildi. iPhone 5S için kılıf almıştım. AliExpress şöyle Dolar 3 TL falanken güzeldi. Çok ucuza neler aldım oradan. Hatta büyük şırınga macun aldım oradan çok ucuza 10 tane. 3 tüp bitti, 7 tane kaldı. Onun dışında araba da kullanmak için örgülü bir kablo almıştım 4 TL'ye. Halen çalışıyor çatır çatır. Şimdi pahalandı biraz AliExpress. Dolar 3 TL iken çok iyiydi dediğim gibi.
Benim param yok ben üzülürüm :cry:
Olur elbet hocam. :) Benim de 5-6 sene öncesine kadar gram param yoktu. Şimdi Allah'a şükürler olsun kazanıyorum, param da var. Bu yıl biraz şımarttım kendimi o yüzden. :) Barracuda 120 alınca gerisi de geldi.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Çok önemli bir şey değildi. iPhone 5S için kılıf almıştım. AliExpress şöyle Dolar 3 TL falanken güzeldi. Çok ucuza neler aldım oradan. Hatta büyük şırınga macun aldım oradan çok ucuza 10 tane. 3 tüp bitti, 7 tane kaldı. Onun dışında araba da kullanmak için örgülü bir kablo almıştım 4 TL'ye. Halen çalışıyor çatır çatır. Şimdi pahalandı biraz AliExpress. Dolar 3 TL iken çok iyiydi dediğim gibi.
Evet, kur farkı çok fazla olmasa çok karlı alışverişler yapılabilir Aliexpress'ten. Hatta klavyemi de Banggood üzerinden almayı düşünüyordum ama şu kur farkı kötü etkiledi.
Olur elbet hocam. :) Benim de 5-6 sene öncesine kadar gram param yoktu. Şimdi Allah'a şükürler olsun kazanıyorum, param da var. Bu yıl biraz şımarttım kendimi o yüzden. :) Barracuda 120 alınca gerisi de geldi.
Ne güzel hocam, ben öğrenciyim zaten, ailenin de durumu çok iyi olmadığı sürece öğrenci adamdan parası olması beklenmez :d Yaz geliyor artık, çalışır alırım bir şeyler.

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
İnceleme yazınca kendimi tutamıyorum ben. Evilol Saat 12.00'da başladım incelemeye, 15.12 gibi ancak bitti.
3 saat ise kısa sürmüş. Ben bazen sabahtan akşama kadar uğraşıyorum :)
Bana yeşil defter yetiyor.
Çünkü CS falan oynamıyorum. Oynamaya kalkışınca Seagate diskim izin vermedi yine kurtuldum. Her işte bir hayır var Evilol

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
3 saat ise kısa sürmüş. Ben bazen sabahtan akşama kadar uğraşıyorum :)
Bana yeşil defter yetiyor.
Çünkü CS falan oynamıyorum. Oynamaya kalkışınca Seagate diskim izin vermedi yine kurtuldum. Her işte bir hayır var Evilol
Bende öyle düşünüyordum ama bu mousepad niyetine kullandığım şeyler benim hareket kabiliyetimi sınırlıyordu. O yüzden laptopun yanında kullanabileceğim bir ürün arayışına girdim. Ve bunu aldım. :)

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube