Artado Search 2 Yaşında!

Silicone Android Uygulaması

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Tam 2 yıldır Artado Search'ı geliştiriyorum. 2 yıl boyunca 67.321 arama yapıldı. Mayıs ayı içerisinde 6.311 arama yapıldı. 2 tane maddi destekçimiz, 5'den fazlada projeye yardım eden kişi var. Türkiye'nin ilk açık kaynak kodlu arama motoruyuz ve Türkiye'de tamamen gizliliği ön plana alan tek arama motoruyuz. Ayrıca dünyada en fazla sonuç gösteren(Artado gibi birden fazla arama motorunun sonuçlarını gösteren bir arama motoru yok) ve en çok özelleştirme imkanı olan arama motorlarından biriyiz. Hala yeterli seviyeye ulaşmadık fakat çoğu kişinin yapamadıklarını yaptık. Daha yapacak, başaracak çok şeyimiz var. Kendi sonuçlarımızı geliştireceğiz, özelleştirme imkanını arttıracağız ve hem masaüstü hem de mobil cihazlar için tarayıcımızı yayınlayacağız. Şu ana kadar destek olan herkese teşekkürler.

Bakmaya değer bağlantılar:
Artado Projesi altında @YasinLDev tarafından geliştirilen Nova Search
@afacanc38 tarafından geliştirilmiş yeni sekme sayfası (Artado sunucusundaki versiyonu)

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Ayrıca dünyada en fazla sonuç gösteren(Artado gibi birden fazla arama motorunun sonuçlarını gösteren bir arama motoru yok) ve en çok özelleştirme imkanı olan arama motorlarından biriyiz.

:D. Yani şu mesaja tamamen gülünür.
Birden fazla arama motorunun sonuçlarını gösteren bir arama motoru mu yok??????
Bir arama motoru yapan kişi mi bilmiyor bunu? Gerçekten inanılmazsınız.

Dediğiniz gibi, kesinlikle yokmuş.

Son düzenleme:
KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
:D. Yani şu mesaja tamamen gülünür.
Birden fazla arama motorunun sonuçlarını gösteren bir arama motoru mu yok??????
Bir arama motoru yapan kişi mi bilmiyor bunu? Gerçekten inanılmazsınız.
Orada bahsetmek istediğim yanlış anlaşılmış olabilir. "Artado gibi" kısmını hatta bold bir şekilde yazmışım fakat anlaşılmamış olabilir. Benim bildiğim kadarıyla Artado'nun çalıştığı gibi çalışan bir meta-arama motoru yok. En yakın örnek SearX/SearXNG. Attığınız linkteki çoğu arama motoruna da baktım. Fakat yine Artado kadar fazla seçenek sunan ve hangi arama motorunun sonuçlarını seçtiren bir meta-arama motoru yok. Eğer varsa cahilliğimi mazur görün ve lütfen benle paylaşın.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Turk yapimi index kullanicisi.
Biz diğer arama motorlarının sonuçları yanında kendi sonuçlarımızı da sunuyoruz. Şu anda kendi sonuçlarımız pek gelişmiş değil fakat bunun üzerinde çalışıyoruz.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Orada bahsetmek istediğim yanlış anlaşılmış olabilir. "Artado gibi" kısmını hatta bold bir şekilde yazmışım fakat anlaşılmamış olabilir. Benim bildiğim kadarıyla Artado'nun çalıştığı gibi çalışan bir meta-arama motoru yok. En yakın örnek SearX/SearXNG. Attığınız linkteki çoğu arama motoruna da baktım. Fakat yine Artado kadar fazla seçenek sunan ve hangi arama motorunun sonuçlarını seçtiren bir meta-arama motoru yok. Eğer varsa cahilliğimi mazur görün ve lütfen benle paylaşın.

Projenizi detaylı incelemedim. SearX/SearXNG örneğini verdiniz, örnek üzerinden gidiyorum. https://searx.be/preferences Engines kısmına giderseniz, arama motorunu seçebileceğinizi görebilirsiniz. Neredeyse bütün meta arama motorlarında böyledir bu.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Projenizi detaylı incelemedim. SearX/SearXNG örneğini verdiniz, örnek üzerinden gidiyorum. https://searx.be/preferences Engines kısmına giderseniz, arama motorunu seçebileceğinizi görebilirsiniz. Neredeyse bütün meta arama motorlarında böyledir bu.
Hayır. Tüm meta-arama motorları birden fazla arama motorunun sonuçlarını sunmaz. Mesela DuckDuckGo'da bir meta-arama motorudur ama sadece Bing sonuçlarını sunar. Startpage'de bir meta-arama motorudur ve sadece Google sonuçlarını sunar. SearX ile Artado arasında farklar var. Temel olarak aynı mantık fakat sunuş farklı. Attığınız linkte bile çoğu meta-arama motoru veriyi sadece tek kaynaktan alıyor.

Lütfen proje hakkında daha detaylı bir inceleme yapın ve yazdıklarımı daha dikkatli okuyun. Daha önce bu forumda projeyi tanıtan postlarımı okusanız yeterli. Artado'nun nasıl çalıştığını, diğer arama motorlarından farklarını anlayabilirsiniz.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Hayır. Tüm meta-arama motorları birden fazla arama motorunun sonuçlarını sunmaz. Mesela DuckDuckGo'da bir meta-arama motorudur ama sadece Bing sonuçlarını sunar. Startpage'de bir meta-arama motorudur ve sadece Google sonuçlarını sunar. SearX ile Artado arasında farklar var. Temel olarak aynı mantık fakat sunuş farklı. Attığınız linkte bile çoğu meta-arama motoru veriyi sadece tek kaynaktan alıyor.

Lütfen proje hakkında daha detaylı bir inceleme yapın ve yazdıklarımı daha dikkatli okuyun. Daha önce bu forumda projeyi tanıtan postlarımı okusanız yeterli. Artado'nun nasıl çalıştığını, diğer arama motorlarından farklarını anlayabilirsiniz.

Neredeyse bütün derken yanlış ifade etmişim. Bir kısmı desem daha doğru olabilir.
Fakat sizin konseptiniz tek değil demek istemiştim, projeyi inceleyeceğim.

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
Mesela DuckDuckGo'da bir meta-arama motorudur ama sadece Bing sonuçlarını sunar.
Hayır.
1656186521129.png

Bunu basit bir Google araması ile bulabilirsin.
Fakat yine Artado kadar fazla seçenek sunan ve hangi arama motorunun sonuçlarını seçtiren bir meta-arama motoru yok.
Searx'in seçenekleri;
1656186581271.png

1656186635171.png

1656186649497.png

1656186663638.png

(Tonla başka arama motoru bulunmakta)
1656186698368.png

Artado Search'ın çok daha gelişmiş ayarları (!);
1656186737822.png

1656186749832.png

Searx'de de attığım ekran görüntülerinde görebildiğiniz üzere arama motoru açıp kapayabiliyorsunuz.
Bang desteği ile özellikle bir arama motorundan sonuç da alabiliyorsunuz.
Attığınız linkte bile çoğu meta-arama motoru veriyi sadece tek kaynaktan alıyor.
Bu da attığım ekran görüntülerine bakıldığı üzere yanlış. Duckduckgo bile tonla başka kaynaktan bilgi topluyor.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
DuckDuckGo'nun kendi botu sonuç toplamıyor. Sonuçlar çoğunlukla Bing'den geliyor. Türkiye ve bazı ülkelerde Yandex'den de yardım alıyor. 400 den farklı kaynaktan sonuç almıyor. Bilgi kartları gibi şeylerde 400 den fazla kaynaktan yardım alıyorlar fakat sonuçlarda sadece Bing ve Yandex. Keşke Google araması yaparken biraz daha araştırsanız.
Searx'in seçenekleri;
1656186581271.png

1656186635171.png

1656186649497.png

1656186663638.png

(Tonla başka arama motoru bulunmakta)
1656186698368.png

Ben orada sonuç kaynaklarından bahsediyorum. Özelleştirmeden değil. Artado bunu SearX/SearXNG'den farklı şekilde yapıyor ve neredeyse en az 1000 kez demişimdir Artado'yu SearX ile karşılaştırılmaması gerektiğini. SearX şu anda daha gelişmiş bir meta-arama motoru bunda şüphe yok ve bunu her yerde söyledim. "Eğer SearX'den memnunsan, Artado senin için iyi bir seçenek olmayabilir." Artado'nun SearX'den en büyük farkı sunuşu. Temelde evet neredeyse aynı mantıkta çalışıyorlar fakat iki meta-arama motoru bunu çok farklı sunuyor. Yukarda da dediğim gibi lütfen yazdıklarımı daha dikkatli okuyun.

Searx'de de attığım ekran görüntülerinde görebildiğiniz üzere arama motoru açıp kapayabiliyorsunuz.
Arama motorlarını Artado'da da açıp kapayabiliyorsunuz. Bang desteği Artado'da da var fakat daha farklı çalışıyor. "!" yerine "." kullanılıyor ve fazla seçenek yok.

Bu da attığım ekran görüntülerine bakıldığı üzere yanlış. Duckduckgo bile tonla başka kaynaktan bilgi topluyor.
Daha önce dediğim gibi DuckDuckGo sonuçları genelde sadece Bing'den alıyor. Diğer kaynaklardan sözlük sonucu, bilgi kartları, gibi şeyleri alıyor.

Fakat sizin konseptiniz tek değil demek istemiştim, projeyi inceleyeceğim.
Konsept tabiki de tek değil. Artado'nun konsepti işleyişi farklı.

YasinLDev

Rütbesiz
İfade skoru
47
Hayır.
75743 numaralı eki görüntüle
Bunu basit bir Google araması ile bulabilirsin.

Searx'in seçenekleri;

75749 numaralı eki görüntüle
75750 numaralı eki görüntüle

Umarım bu yorumları ciddi bir biçimde yazmıyorsunuzdur. burada demeye çalıştığı şey artadonun birçok farklı arama motorundan bilgiler toplayıp tek sayfada indexlemesi lütfen yorum yaparken biraz daha araştırın veya kodları gözden geçirin :)

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
Umarım bu yorumları ciddi bir biçimde yazmıyorsunuzdur. burada demeye çalıştığı şey artadonun birçok farklı arama motorundan bilgiler toplayıp tek sayfada indexlemesi lütfen yorum yaparken biraz daha araştırın veya kodları gözden geçirin :)

Biz de onu tartışıyoruz zaten? :D

Kreato

Silver Sample
İfade skoru
1.166
DuckDuckGo'nun kendi botu sonuç toplamıyor. Sonuçlar çoğunlukla Bing'den geliyor. Türkiye ve bazı ülkelerde Yandex'den de yardım alıyor. 400 den farklı kaynaktan sonuç almıyor. Bilgi kartları gibi şeylerde 400 den fazla kaynaktan yardım alıyorlar fakat sonuçlarda sadece Bing ve Yandex. Keşke Google araması yaparken biraz daha araştırsanız.
Yazılana bakarsanız search results diyor. Arama sonuçları yani.

Arama motorlarını Artado'da da açıp kapayabiliyorsunuz. Bang desteği Artado'da da var fakat daha farklı çalışıyor. "!" yerine "." kullanılıyor ve fazla seçenek yok.
Açıp kapama bulamadım, sadece arama motorları arasında geçme var.
1656191330324.png

1656191340862.png

Ben orada sonuç kaynaklarından bahsediyorum. Özelleştirmeden değil.
Fakat yine Artado kadar fazla seçenek sunan
Böyle dediğinizden dolayı böyle cevap verdim.

parallel

Platinum Sample
İfade skoru
5.460
DuckDuckGo'nun kendi botu sonuç toplamıyor.

1656191450686.png

Artado'nun SearX'den en büyük farkı sunuşu.

Sunuş derken SearX preferences bölümünü arama yerine taşımanızdan mı bahsediyorsunuz? Böyleyse sunuşta pek bir farkta göremiyorum.

Açıp kapama gibi bir seçenek göremedim. Spesifik motorların sonuçlarını filtreleyebiliyoruz.

sonuçları genelde sadece Bing'den alıyor.

Genelde sadece? Anlayamadım.

Konsept tabiki de tek değil. Artado'nun konsepti işleyişi farklı.

Tekrar söylüyorum, konsept-işleyiş farkı preferences bölümünü arama yerine taşımak mı?

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Yazılana bakarsanız search results diyor. Arama sonuçları yani.
DuckDuckGo'nun kendine ait bir index'i yok. Burada çok güzel açıklanmış DuckDuckBot'un ne yaptığı. Ayrıca 400 kaynağın da nerede kullandığı gibi şeyleri açıklıyor. Sorularınızın cevabını veriyor.

Böyle dediğinizden dolayı böyle cevap verdim.
Peki. Yanlış anlaşılmış olabilir. Kendimi iyi anlatamadıysam özür dilerim.

Açıp kapama bulamadım, sadece arama motorları arasında geçme var.
Açıp kapama gibi bir seçenek göremedim. Spesifik motorların sonuçlarını filtreleyebiliyoruz.
Açıp kapamadan kastım oydu. Hangi arama motorunun sonuçlarını görebileceğinizi seçebiliyorsunuz.

Sunuş derken SearX preferences bölümünü arama yerine taşımanızdan mı bahsediyorsunuz? Böyleyse sunuşta pek bir farkta göremiyorum.
Artado bir meta-arama motoru olmak için yola çıkmadı. Artado ilk önce tamamen kendi indexi ile başladı. İlerleyen zamanlarda kendi indeximizi güçlendirene kadar diğer arama motorlarının sonuçlarını da göstermeye başladık. Bir süre sonra bu önemli bir özellik oldu. SearX'in seçenekler bölümünü arama sonuçlarına taşımadık. SearX diğer arama motorlarının sonuçlarını karışık gösteriyor, biz direk hangisini görmek istiyorsanız onu gösteriyoruz. Tabi bir yandan kendi indeximizi geliştiriyoruz. Bunun yanında da olabildiğince özelleştirilebilir bir arama motoru olmaya çalışıyoruz. Artado'nun hala geliştirme aşamasında olduğunu lütfen unutmayın. Gündelik kullanımda kullanılabilir fakat hala ciddi eksikleri var. Bunları tamamlamak için zaten çalışıyoruz.

Genelde sadece? Anlayamadım.
DuckDuckGo normalde Bing sonuçlarını kullanıyor fakat Türkiye gibi bir kaç ülkede Bing sonuçlarını Yandex ile destekliyor. Orada bunu demeye çalışmıştım.

Sorduğunuz çoğu sorunun cevabı bu ve benzer konularda cevaplandı.

Artado sadece bir arama motoru değil. Yani şu anda öyle fakat sadece arama motoru ile kısıtlı kalmayacağız. Hedefimiz hiç bir zaman bu olmadı. Şu anda bile diğer projelerimizi geliştirmeye başladık. Hem onları hem de Artado Search'ı geliştiriyoruz. Arama motoru kısmı sadece başlangıç. Artado Search yanında başka servisler ve ürünlerde yayınlayacağız. Proje daha hala yolun başında. SearX yıllardır geliştiriliyor. Artado ise sadece 2 yıldır ve Artado Search üzerinde aktif olarak sadece ben çalışıyorum. Bu yüzden gelişimi bu kadar yavaş oluyor. Yine de buna rağmen hızlı geliştiğini düşünüyorum. 2 yıllık proje 7-8 yıllık projelerle ile kıyaslanabiliyor. Bence bu da bir başarı. Eleştirilerinizi yaparken bunları da göz önüne alırsanız sevinirim.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube