Rehber Arduino NFFB direksiyon seti yapmak #1.1 Encoderle direksiyon kısmını yapmak ve yazılım

Silicone Android Uygulaması

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Zaten bu konu mevcuttu, ama daha düzgün olarak revize ediyorum burada.
Rehber @Affansen ile zorlu bir şekilde hazırlanmıştır. "Var yok, yok var."

3 tane yol var:
  1. Encoderle(FFB yapılır, hassasiyeti aşırı yüksektir, derece ayarı yapılır, pahalıdır.)
  2. Çok turlu potansiyometre (Önermiyorum kesinlikle, hassasiyet berbat, FFB olmaz, derece ayarlanabilir, orta bütçededir.)
  3. Normal potansiyometre ile. (Bütçeniz aşırı düşükse, ideal, hassasiyeti yüksek, en fazla 900 derece, FFB yapılamaz, 3D baskı alacaksınız.)
Ben 1.'yi anlatacağım, 3'ü de sonra anlatacağım.

Encoderli motor alırsanız FFB için motor sürücünüz olmasa bile sadece Encoder kısmını kullanabilirsiniz, sonradan FFB konulabilir.
FFB'yi de ayrı olarak anlatacaktır @Affansen .

Malzemeler:
  1. Arduino Leonardo, klon farketmez. 50₺
  2. Encoder, bir sürü yol var bulmak için, yazıcılarda var, internette motorla birlikte olanı da var, 2. el de var. 0- 50₺ (Bozuk yazıcıdan) ==> 120₺ (Netten)==> 250₺ (Motorla)
  3. (Pedaller için) 3 adet potansiyometre ~5₺

Haydi başlayalım:

1-Dosyaları indirin.

2-Arduinoyu bağlayalım.

3-Arduinoya Xloader ile yazılım atalım. Bunu bootloader moduna geçip o sırada atacağız.
Önce Xloader ve aygıt yöneticisini yan yana açalım. 57000 Baud Rate ve 32U4 seçili olsun. Ve ... ya tıklayıp hex dosyamızı da seçelim.
1612176994696.png

Sonra Arduino'nun üzerindeki reset tuşuna 2 kere basıyoruz, aygıt yöneticisinde Arduino Leonardo Bootloader yazacak.
Arduino Leonardo Bootloader'in yanında yazan COM portunu, Xloader programından da seçip, uploada basıyoruz.
Alt tarafta 27250 bytes uploaded yazınca, Xloader ile işimiz bitiyor, kapatıyoruz.

4- Pin bağlantıları
Burası aldığınız yere bağlı.
A ==> RX
B ==> TX
5V ==> 5v
gnd ==> gnd
Dökümanlardan öğrenebilirsiniz, örnek:

X7xREla.png
Dikkat ederseniz mavi pin +

5-Yazılım ayarları.
WheelConfig yazılımını kurun.
Sizi böyle bir ekran karşılayacak:
1617615283173.png
Sol alttaki selectden Arduinoyu ve COM portunu seçin. Zaten 1 tane olur.
Sonra advanced settings'e basın. Bu ekran merhaba diyecek:
1612178358366.png

Burada en üstten PWM+Dir seçin, 20Khz, ve encoderinizin PPR'si. Eğer encoder yazıcıdansa 2500'de kalsın. Direksiyon fazla ya da az dönerse, arttırıp azaltabilirsiniz.
Analog input kısmından, X axisi ENC(0-1 yapın). Ok'a basıp çıkın.

Encoderi çevirdikçe şu kısmın (üçgen) döndüğünü görürseniz, elinize sağlık ? ? ?:
Buradan anlaşılır:
1612178528431.png

Oyunlarda X ekseni'ne atayıp deneyebilirsiniz.

Sıra diğer rehberi revize etmekte, ama bu forum iyi, insanlar DM atabilecek.

Son düzenleme:

dolaroldu1tl

Gold Sample
İfade skoru
1.042
Kendi direksiyon setime daha geniş dereceli bir potansiyometre takabilir miyim?

dolaroldu1tl

Gold Sample
İfade skoru
1.042
KS
Akif

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam bunun hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
İstediğin bilgiye bağlı.
900 oluş sebebi kullandığın dişli sistemi. İstersen çok turlu potans da kullanabilirsen ama hassasiyeti berbat.

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
İstediğin bilgiye bağlı.
900 oluş sebebi kullandığın dişli sistemi. İstersen çok turlu potans da kullanabilirsen ama hassasiyeti berbat.
Anladım ben en iyisi bir tane encoder alayım. Örnek olarak paylaştığınız Encoder ile yapılabilir değil mi?

KS
Akif

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Anladım ben en iyisi bir tane encoder alayım. Örnek olarak paylaştığınız Encoder ile yapılabilir değil mi?
Yapılır da Arduino da gerekli. Çark sistemi ile Arduino ya gerek kalmıyor.

KS
Akif

Akif

Gold Sample
İfade skoru
4.549
Hocam örnek olarak koyduğunuz linkteki encoderdan aldım. Birde Arduino Leonardo aldım. Pedallar için POT aldım. Geldiğinde bir sorun yaşamam umarım.
Elinizde biraz kablo da varsa sorun yaşamazsınız, sürekli burdayım.
Bir önerim var, eğer direksiyon dönmezse 6. Pin ile gndye bir kablo bağlayın, o zaman çalışır.

ArKos

Bronze Sample
İfade skoru
102
Bir önerim var, eğer direksiyon dönmezse 6. Pin ile gndye bir kablo bağlayın, o zaman çalışır.
Saolun hocam muhtemelen yarın kargoya verilir ürünler. Geldiğinde deneyeceğim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam selamlar, ürünlerim elime geldi montajını yaptım fakat şöyle bir durum var. Encoderden beyaz kırmızı yeşil ve siyah kablolar çıkıyor. Robotistandan baktım dizilime
Hocam selamlar, ürünler elime ulaştı montajları tamamladım. Şimdi encoder in kablolarını Arduino ya bağlayacaktım. Motorun üzerinde Çince yazıyor, robositanın sitesine baktımda aşağıdaki tabloyu koymuşlar.
  • Yeşil = bir faz
  • Beyaz = B fazı
  • Kırmızı = VCC pozitif besleme
  • Siyah = GND
  • Not: bir faz ve B fazı çıkış hatları doğrudan vcc'ye bağlanmamalıdır, aksi takdirde çıkış triyotunu yakarlar.

Şimdi Yeşili RX, Beyazı TX, Kırmızıyı 5V ve Siyahı GND ye bağladım. Xloader üzerinden hex dosyasını Leonardoya yazdım. WheelConfig programını açtım PPR değerini girdim 20 Khz seçtim. Direksiyonu çevirince birşey üçgen dönmüyor Calibration Error diyor. Bu sırada şunu fark ettim Leonardonun reset tuşuna 2 kere basınca aygıt çıkarma takma sesi geliyor fakat aygıt yöneticisinde USB Seri Cihaz olarak görünüyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

@BABER
@Akif9748

Ek: Kartın Üzerindeki TX ışığı sürekli yanıyor. RX ışığı hiç yanmıyor. Encoderden gri folyo kaplı bir kablo çıkıyor bunu bir yere bağlamadım. Karta bir adaptör ile güç vermedim, sadece USB den güç alıyor.

Son düzenleme:

insanlar2yuzlu

Bronze Sample
İfade skoru
666
Eline saglik kral, guzel rehber olmus.

Saolun hocam muhtemelen yarın kargoya verilir ürünler. Geldiğinde deneyeceğim.

Hocam selamlar, ürünlerim elime geldi montajını yaptım fakat şöyle bir durum var. Encoderden beyaz kırmızı yeşil ve siyah kablolar çıkıyor. Robotistandan baktım dizilime

Hocam selamlar, ürünler elime ulaştı montajları tamamladım. Şimdi encoder in kablolarını Arduino ya bağlayacaktım. Motorun üzerinde Çince yazıyor, robositanın sitesine baktımda aşağıdaki tabloyu koymuşlar.
  • Yeşil = bir faz
  • Beyaz = B fazı
  • Kırmızı = VCC pozitif besleme
  • Siyah = GND
  • Not: bir faz ve B fazı çıkış hatları doğrudan vcc'ye bağlanmamalıdır, aksi takdirde çıkış triyotunu yakarlar.

Şimdi Yeşili RX, Beyazı TX, Kırmızıyı 5V ve Siyahı GND ye bağladım. Xloader üzerinden hex dosyasını Leonardoya yazdım. WheelConfig programını açtım PPR değerini girdim 20 Khz seçtim. Direksiyonu çevirince birşey üçgen dönmüyor Calibration Error diyor. Bu sırada şunu fark ettim Leonardonun reset tuşuna 2 kere basınca aygıt çıkarma takma sesi geliyor fakat aygıt yöneticisinde USB Seri Cihaz olarak görünüyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

@BABER
@Akif9748

Ek: Kartın Üzerindeki TX ışığı sürekli yanıyor. RX ışığı hiç yanmıyor. Encoderden gri folyo kaplı bir kablo çıkıyor bunu bir yere bağlamadım. Karta bir adaptör ile güç vermedim, sadece USB den güç alıyor.

Bağlantılar doğru hocam. 6. Pin ile GND`nin arasına bir kablo bağlarsanız çalışacaktır.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube