Arctic MX-4 cidden bu kadar fark ediyor mu?

Silicone Android Uygulaması

Azexxes

Bronze Sample
İfade skoru
166
Arkadaşlar altta linkini bıraktığım videoda 90 derecelerden 74 derecelere düşüyor adamın işlemcisi ve yanlış bilmiyorsam videoda kullandığı mx-4 sahte. Orjinalindeki şırınga sapı mavi oluyor diye biliyorum. Yaklaşık 15 derece fark var. Cidden bu kadar fark ediyor mu?

Yakında fenix 10tn-144 laptobunu almayı düşünüyorum. Onun işlemcisi 10750h 95 dereceleri görüyordu. Bu kadar etki eder mi? Bilenler cevaplarsa sevinirim.

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Aşırı dandik böyle macun demeye bin şahit isteyen bir şey sürülüyse önceden, evet fark edebilir. Lakin diyelim kaliteli macundan başka bir kaliteli macuna geçtiniz. O kadar ısı düşüşü olmaz. Ayrıca piyasa da artık orijinal MX-4 bulmak zorlaştı bayağı. Bu durumda Zalman ZM-STC8 almak daha mantıklı. MX-4 ile aşağı yukarı aynı performansta ve en önemlisi sahtesi yok. :) @Ryzen 7 5800X

Mighty Eagle

Silver Sample
İfade skoru
2.294
6. nesil CPU var, üzerinden bayağı zaman geçti. Daha önce hiç bakım yapmadı ise(öyle görünüyor) gayet normal. Zira fan tozdan doluştuğu için sıcaklığı tahliye edemiyor. Termal macun kuruduğu için CPU'nun sıcaklığını soğutucu bloğa aktaramıyor. Bu ikisi de çözdüğü zaman tabii sıcaklık düşüşü olur. Ve benim bildiğim bazı replika MX-4'ler çokta kötü değilmiş.

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
MX-4 artık overpriced diyebileceğim hale geldi. Bence de STC-8 alınmalı. Bu kadar fark edebilir bu arada, ama bilgisayarı yeni aldıysanız zaten fabrikadan yeni çıkan macun olacağından o kadar fark olur mu meçhul tabii.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Sürülü macun bitik durumdaysa sadece MX-4 değil, yeterli kalitede herhangi bir macun sıcaklıklarda büyük fark yaratacaktır. Ayrıca bazı sahte MX-4'ler, orijinale yakın performans verebiliyor.
Aşırı dandik böyle macun demeye bin şahit isteyen bir şey sürülüyse önceden, evet fark edebilir. Lakin diyelim kaliteli macundan başka bir kaliteli macuna geçtiniz. O kadar ısı düşüşü olmaz. Ayrıca piyasada artık orijinal MX-4 bulmak zorlaştı bayağı. Bu durumda Zalman ZM-STC8 almak daha mantıklı. MX-4 ile aşağı yukarı aynı performansta ve en önemlisi sahtesi yok. :) @Ryzen 7 5800X
Hocam MX-4 Teknobiyotik'te 62 lirayken mantıksız bence ZM-STC8 almak. 15 lira fazla verip 4 gr ve az da olsa performans açısından iyi bir macun almış oluyoruz. Sahte çıkması gibi bir durum da yok.

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
1625678826774.png

Stok macunlar resimdeki gibi oluyor.

1625678852519.png

Harici alınan kaliteli macunlar resimdeki gibi oluyor.

540536195

Bronze Sample
İfade skoru
1.805
MX-4'lerin yerini değiştirebilecek alternatiflerin olduğun öğrendiğim çok uzun süre olmadı. Ve evet, videodaki termal macun sahte.

Eğer Dizüstü Bilgisayarınızdaki termal macun kurumuş durumdaysa bakkal termal macunu bile fark attırır. Ancak bu yüzden gidin ucuz termal macun alın demeye çalışmıyorum, bilgisayarın üzerindeki termal macun 3 yıl gibi bir sürenin ardından ilk günkü performansını veremez. Bu yüzden hemen hemen birçok termal macun arada fark yaratır.

Ne kadar uzun süre aynı ısı iletkenliğini sağlayabilir, bilmiyoruz.

Son düzenleme:
KS
Azexxes

Azexxes

Bronze Sample
İfade skoru
166
Herkese yazılanlar için teşekkür ederim laptobu henüz satın almadım 1 hafta içerisinde almayı düşünüyorum. İçerisine sürülen macunun kaliteli olup olmadığını nasıl anlarım. Başka forumda bir arkadaşda da excalibur laptop vardı 10750h işlemcili. Mx-4 kullanarak 96 derecelerden 76 ya kadar indi diyordu. Yeni almış o da. Şimdi böyle bir risk almaya değer mi uzun yıllar kullanmak istiyorum çünkü. Gamegarajı arayıp sormalı mıyım? Fikrinizi metak ediyorum.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Sürülü macun bitik durumdaysa sadece MX-4 değil, yeterli kalitede herhangi bir macun sıcaklıklarda büyük fark yaratacaktır. Ayrıca bazı sahte MX-4'ler, orijinale yakın performans verebiliyor.

Hocam MX-4 Teknobiyotik'te 62 lirayken mantıksız bence ZM-STC8 almak. 15 lira fazla verip 4 gr ve az da olsa performans açısından iyi bir macun almış oluyoruz. Sahte çıkması gibi bir durum da yok.
Bende teknobiyotikten almayı düşünüyordum. Fiyatı bana uygun geldi açıkçası. Yılda 1 defa termal macun değişimi yapsam beni 4 yıl götürmez mi bu macun

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Bende teknobiyotikten almayı düşünüyordum. Fiyatı bana uygun geldi açıkçası. Yılda 1 defa termal macun değişimi yapsam beni 4 yıl götürmez mi bu macun
Rahat rahat götürür, her sıkımda ortalama 0.5 gr falan gideceğini düşünürsek fazla bile gider :d

KS
Azexxes

Azexxes

Bronze Sample
İfade skoru
166
Her yıl yapmanıza gerek yok, 2-3 yılda bir yapabilirsiniz. İşlemci için yarım gram kullanacağınızı düşünürsek 7-8 kere kullanabilirsiniz.
Rahat rahat götürür, her sıkımda ortalama 0.5 gr falan gideceğini düşünürsek fazla bile gider :d
Peki içerisinde gelen macunun kaliteli olup olmadığını anlamamın bir yolu var mı? Arayıp sormalı mıyım. Genelde kalitesiz macun sürüyolar laptoplara.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Peki içerisinde gelen macunun kaliteli olup olmadığını anlamamın bir yolu var mı? Arayıp sormalı mıyım. Genelde kalitesiz macun sürüyolar laptoplara.
Yoktur sanırsam. Ayrıca garantisi bitene kadar macun sürmenizi önermem, garantiyi gümletmeyin 2-3 derece için :d

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Yoktur sanırsam. Ayrıca garantisi bitene kadar macun sürmenizi önermem, garantiyi gümletmeyin 2-3 derece için :d
Ki Intel laptop alıyorsa o sıcaklıklar normal. AMD Ryzen 4000 serisi ve sonrası kadar sıcaklık anlamında verimli değil Intel'ler. Cayır cayır yanıyorlar. :D Fuat abi gibi aynı.

Not: Undervolt ile ısılar daha da aşağı çekilebilir bu arada. :)

KS
Azexxes

Azexxes

Bronze Sample
İfade skoru
166
Hocam 95 derecede çalışıyor ama. Bir de benim bulunduğum yer aşırı sıcak o yüzden fazla ısınmasını istemiyorum. En iyisi yarın ben arayıp sorayım. Kendim yaparsam garanti kapsamı dışında kalıyor mu diye. Teşekkürler yardımlarınız için
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ki Intel laptop alıyorsa o sıcaklıklar normal. AMD Ryzen 4000 serisi ve sonrası kadar sıcaklık anlamında verimli değil Intel'ler. Cayır cayır yanıyorlar. :D Fuat abi gibi aynı.

Not: Undervolt ile ısılar daha da aşağı çekilebilir bu arada. :)
Undervolt hiç yapmadım fakat bildiğim kadarıyla işlemcinin çekirdeklerine giden gücü azaltarak performans kaybı olmadan sıcaklığı düşürüyoruz değil mi? Bunun işlemciye bir zararı var mıdır? Daha önce hiç yapmadım çünkü

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Undervolt hiç yapmadım fakat bildiğim kadarıyla işlemcinin çekirdeklerine giden gücü azaltarak performans kaybı olmadan sıcaklığı düşürüyoruz değil mi? Bunun işlemciye bir zararı var mıdır? Daha önce hiç yapmadım çünkü
Doğru voltaj aralığını bulursanız bir sıkıntı yok. Ki yanlış aralıkta en fazla mavi ekran alırsınız. Ama sistem çalışmaya devam eder. Undervolt deneme yanılma işi. Performansa etkisi çok az ama ısıya etkisi büyük. Yükte 90 dereceleri gören i7-4500U'ya UV yaparak 75-80 arasına kadar indirmiştik bir arkadaşın bilgisayarında. Performansa etkisi ise çok az oldu.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube