Arama Motoru Neredeyse Bitti - Artado Devlog #2

Silicone Android Uygulaması

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Artado'nun gelişimi hakkında haberleri devlog tarzında yayınlamaya karar verdim. Böylece sizde projenin gelişimini daha iyi görebilir ve geri bildirimleriniz ile projenin gelişiminde katkıda bulunabilirsiniz.

Arama Motorunun Çoğu Bitti​

Arama kısmının çoğu bitti. Geri bildirim kısmını daha yapmadım. Ayrıca döviz ve hava durumu widget'ını geliştirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında bir kaç şey dışında pek önemli bir eksik yok. Sekmelerin sayısını azalttım. Sosyal, Kitaplar ve Müzik sekmelerini şimdilik kaldırdım. Çünkü 31 Mayıs'ta Artado Search 2. yaşına girecek ve bende bu güncellemeyi o güne yetiştirmeyi planlıyorum. Bu yüzden beni zorlayacak yerlerin üzerinde fazla durmadım.

Şu an tüm sekmeler(arama kutusunun altındaki Web, Görsel vb. butonlar) çalışır halde. Eskiden Web sekmesi altında tüm sonuç kaynaklarını(Google, Bing, Yahoo, Github vs.) görülebiliyordu ama artık Web sekmesi altında sadece arama motorları(Google, Bing, Artado, Yahoo, Petal) gözükecek. Yani Web sekmesi altında Github sonuçlarını göremeyeceksiniz. Onun için Bilişim sekmesine gitmeniz gerekiyor. Sonuç kaynağı olarak Haberler sekmesinin altına Bing News ve Bilişim sekmesinin altına Artado Forum eklendi. Böylece sonuç kaynağı sayısı 11(Google, Bing, Artado, Yahoo, Petal, Youtube, İzlesene, Github, Bing News, Google Scholar, BASE) oldu.

Bunlar dışında widgetları(döviz kurları, hava durumu, hesap makinesi vs.) da yeniliyorum. Hesap makinesini tamamen yeniledim. Artık daha hoş gözüküyor ve kasmadan çalışıyor. Bunun dışında hava durumunu yenilemeyi denedim fakat nasıl yapacağıma karar veremedim. Döviz kurlarını gösteren widgetı da yenilemeyi düşünüyorum.

Yapmayı Planladıklarım​

Bu kısımda fazla detay vermeyeceğim çünkü her an herhangi bir şeyi değiştirebilirim. O yüzden yüzeysel anlatacağım. İlk önce Hesap kısmındaki hataları düzelteceğim. Şu anda onaylama kısmındaki bir hatadan dolayı hesap açılamıyor veya giriş yapılamıyor. İlk önce bunu düzelteceğim ondan sonra Hesap olayını iyice düzelteceğim. Profil fotoğrafı ekleme, hesap detaylarını değiştirme gibi şeyler ekleyeceğim. Sonrada Ayarlar sayfasını yeniden yapacağım. Artado'daki özelleştirme seçeneklerini baya bir arttıracağım. Özelleştirmeyi gerçekten abartmayı düşünüyorum. Artado tamamen değiştirebileceğiniz bir arama motoru olacak.

Arama Motorundan Daha Fazlası​

Daha önce de Artado Search dışında servisler yapmak istediğimi ve bir ekosistem kurmak istediğimi söylemiştim. Şu anda bunun üzerinde çalışıyorum. Artado Search güncellemesi ile iki tane başka projeyi daha kapalı betaya açmayı hedefliyorum. Yakında o servisler hakkında da bilgiler paylaşacağım.

Artado'nun son halinden görüntüler:

Ekli dosyalar

• unknown1.png
    unknown1.png
    63 KB · Görüntülenme: 80
  • unknown2.png
    unknown2.png
    67 KB · Görüntülenme: 78
  • unknown3.png
    unknown3.png
    119 KB · Görüntülenme: 72
  • unknown4.png
    unknown4.png
    901,7 KB · Görüntülenme: 75
  • unknown5.png
    unknown5.png
    41 KB · Görüntülenme: 71
  • unknown6.png
    unknown6.png
    61,4 KB · Görüntülenme: 56
  • unknown7.png
    unknown7.png
    48,9 KB · Görüntülenme: 52
  • unknown8.png
    unknown8.png
    65,8 KB · Görüntülenme: 68
  • unknown9.png
    unknown9.png
    63,3 KB · Görüntülenme: 74
  • unknown.png
    unknown.png
    66,6 KB · Görüntülenme: 83

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Üst kısımda yazdığımız zaman her türlü içeriğe ulaşabilecekmiyiz yoksa sisteme eklenen siteler sınırlı mı kalacak? Anladığım kadarıyla Google desteği var olduğuna göre her site açılabilecek.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Akademik aramayı kolayca erişebileceğimiz bir sekme haline getirmeniz çok iyi olmuş. Elinize sağlık, merakla bekliyorum.
Teşekkür ederim.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Üst kısımda yazdığımız zaman her türlü içeriğe ulaşabilecekmiyiz yoksa sisteme eklenen siteler sınırlı mı kalacak? Anladığım kadarıyla Google desteği var olduğuna göre her site açılabilecek.
Dediğinizi tam anlamadım fakat sonuçların sayısından ve kalitesinden bahsettiğinizi düşünüyorum. Artado hem bir arama motoru hem de bir meta-arama motoru. Yani hem kendi sonuçlarını hem de diğer arama motorlarının(sonuç kaynakları) sonuçlarını gösterebiliyor. Böylece internetteki neredeyse her şeye Artado ile erişebiliyorsunuz.

Son düzenleme:

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Teşekkür ederim.

Dediğinizi tam anlamadım fakat sonuçların sayısından ve kalitesinden bahsettiğinizi düşünüyorum. Artado hem bir arama motoru hem de bir meta-arama motoru. Yani hem kendi sonuçlarını hem de diğer arama motorlarının(sonuç kaynakları) sonuçlarını gösterebiliyor. Böylece internetteki neredeyse her şeye Artado ile erişebiliyorsunuz.
Güzelmiş. Tam bundan bahsediyordum. Arama kısmı sadece o ekrandaki kısım mı var yoksa üst kısımda ince küçük olacak şekilde bir yer bulunuyor mu? Eğer üst tarafta küçük uzun bir yer bulunuyorsa normal tarayıcılardaki gibi güzel olur. Çünkü bir sayfanın içerisinde arama yapmak istediğim zaman ana sayfaya geri dönmek ile uğraşmayı pek sevmem açıkçası.

İkinci sorun olarak bu tarayıcı mobil için gelecek mi?

Gelecekse özel isteklerim var. Bu özellikler olursa ben bu tarayıcıyı direk kullanırım.

İstediğim özellikler;
1- Herhangi bir sayfadaki videoları aynı samsun internet safari tarayıcıları gibi kendi video oynatıcısı bulunursa çok güzel olur. Ve bu videoları direk o video oynatıcısı aracılığıyla videoyu indirme özelliği olursa çok iyi olur.

2- Reklam engelleyicisi veya başka eklentiler olarak Chrome edge eklentilerini ekleyebilme özelliği olursa çok iyi olur. (Reklam engelleyicisi olarak uBlock origin çok fazlasıyla iş görür.)

IMG_20220413_202118.jpg

Buradaki gibi.

Son düzenleme:
KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Güzelmiş. Tam bundan bahsediyordum. Arama kısmı sadece o ekrandaki kısım mı var yoksa üst kısımda ince küçük olacak şekilde bir yer bulunuyor mu? Eğer üst tarafta küçük uzun bir yer bulunuyorsa normal tarayıcılardaki gibi güzel olur. Çünkü bir sayfanın içerisinde arama yapmak istediğim zaman ana sayfaya geri dönmek ile uğraşmayı pek sevmem açıkçası.
Artado bir tarayıcı değil. Bir arama motoru. Fakat Celer adında bir tarayıcı da geliştiriyorum. Daha önce bu forumda paylaşmıştım fakat tarayıcıyı geliştirmeye sıfırdan tekrar başladım. Neden tarayıcıya sıfırdan başladığımı bu konunun son kısmında açıkladım.

İkinci sorun olarak bu tarayıcı mobil için gelecek mi?
Evet. Fakat ilk önce masaüstü için yayınlayacağım. Ondan sonra mobil cihazlar için geliştireceğim.

1- Herhangi bir sayfadaki videoları aynı samsun internet safari tarayıcıları gibi kendi video oynatıcısı bulunursa çok güzel olur. Ve bu videoları direk o video oynatıcısı aracılığıyla videoyu indirme özelliği olursa çok iyi olur.

2- Reklam engelleyicisi veya başka eklentiler olarak Chrome edge eklentilerini ekleyebilme özelliği olursa çok iyi olur. (Reklam engelleyicisi olarak uBlovk origin çok fazlasıyla iş görür.)
2. özellik kesinlikle olacak. 1. özellik için şu anda bir şey diyemem. Celer'i geliştirme aşamasına daha tam olarak başlamadım bile. İlk önce arama motorunu güncelleyeceğim ondan sonra 1-2 projem daha var. Onları da bitirdikten sonra tamamen Celer'e başlamayı düşünüyorum. Celer'in gidişatını merak ediyorsanız, herhangi bir gelişme olduğunda hızlıca öğrenebilmek için kapalı beta için bekleme listesine buradan kayıt olabilirsiniz. Ayrıca hem bu forumdan hem de Artado'nun destek forumundan gelişmeleri paylaşacağım.

Ayrıca Artado'nun şu anda yayında olan sürümünü test etmek isterseniz buradan test edebilirsiniz.

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Android sürümü yoksa şuanda benim test etmem biraz zor olur. Çünkü şuanda bilgisayar kullanamıyorum. Memlekette bilgisayar çünkü.

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Artado bir web sitesi. Denemek için bir şey indirmenize gerek yok.
Yok ben tarayıcı olandan bahsetmiştim.

@ardatdev tarayıcıyı denedim az önce. İlk görüşüm biraz tuhaf olmuş. İlk başta bilgi vermesi güzel olmuş. Ama galiba bende biraz optimizasyon sorunu var. Yani boyutu tam ayarlanamamış galiba.
Screenshot_2022-04-13-21-17-34-455_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

Bu arada Samsung internetten giriyorum ben. Chrome ile deneyeceğim şimdi. Ondan sonra edge ile deneyeceğim.

Screenshot_2022-04-13-21-20-06-196_com.android.chrome.jpgScreenshot_2022-04-13-21-20-37-125_com.microsoft.emmx.jpg
Anlaşılan o ki galiba telefon için uyumlu halde değil veya benim telefonun çözünürlüğü ile alakalı bir durum galiba. Gerçi Google ile bu durumu yaşamadığımı düşünürsem sizinde böyle bir olayı düzeltmenize vesile olabileceğimi düşünüyorum.

Son düzenleme:

John Price

Silver Sample
İfade skoru
236
Hocam bu motoru tarayıcıya nasıl ekleyeceğimi gösterirseniz ve beğenirsem büyük ihtimalle varsayılan arama motorum olacak ve tasarım ve işlevsellik kısmında çok beğendim. Elinize (ekibiniz varsa) "Ellerinize" sağlık

Ve hocam bir şey farkettim, sonuçlar Google şeklinde fakat bir sıkıntı var;

1649644761098.png

1649644769785.png

Hem bu taraf;

1649644790671.png

Hem de bu taraf;

1649644824497.png

Sıkıntılı olmuş, bunları da eklerseniz çok sevinirim.

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
@ardatdev tarayıcıyı denedim az önce. İlk görüşüm biraz tuhaf olmuş. İlk başta bilgi vermesi güzel olmuş. Ama galiba bende biraz optimizasyon sorunu var. Yani boyutu tam ayarlanamamış galiba.
Evet şu anda mobil cihazlarda tasarım sorunu var fakat bu konuda bahsettiğim güncelleme ile bu sorun çözüldü.

Hocam bu motoru tarayıcıya nasıl ekleyeceğimi gösterirseniz ve beğenirsem büyük ihtimalle varsayılan arama motorum olacak ve tasarım ve işlevsellik kısmında çok beğendim. Elinize (ekibiniz varsa) "Ellerinize" sağlık
Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Eğer Firefox kullanıyorsanız burası, eğer Chrome veya Chromium tabanlı bir tarayıcı kullanıyorsanız burası size yardımcı olacaktır.
Ve hocam bir şey farkettim, sonuçlar Google şeklinde fakat bir sıkıntı var;

1649644761098.png

1649644769785.png

Hem bu taraf;

1649644790671.png

Hem de bu taraf;

1649644824497.png

Sıkıntılı olmuş, bunları da eklerseniz çok sevinirim.
Bu kısımları Google'dan direk olarak alamıyoruz. Bunlar Google'a özel kısımlar. Google'dan sadece arama sonuçlarını alabiliyoruz. Fakat Artado'da bu eksikliği gidermek için çalışıyorum. Sayfanın yan kısmında gördüğünüz bilgi kutuları, sonuçların üstünde olan kısa bilgi sonuçları; hava durumu, döviz ve hesap makinesi widgetları bunlara örnek. Zaman ilerledikçe bunların sayısı çoğalacak ve Google'dan farksız bir deneyim yaşayabileceksiniz.

Son düzenleme:

SIR_INDO_SCARF

Rütbesiz
İfade skoru
141
Üst taraftaki bölümler arası geçiş biraz gecikmeli oluyor. Sonradan baktığım zaman ilk onu fark ettim. Film kategorisini görünce direk nereden geldi aklıma bilmiyorum iron Man yazayım dedim başka filimler çıktı.

Ayrıca akademik kısmında olan veriler ingilizce. Ve ben ingilizce bilmeyen. Çok güzel uyumlu olurdu cidden. Mobil sürümde belki tasarım adaptasyon sorunu vardır dedim bi masaüstü modunda bakayım dedim yine aynı şeyler var. Ve sizin gönderdiğiniz resimdeki çoklu kategori yoktu. Galiba bu kapalı beta versiyonunda var. Pek o kısma kafam basmadı zaten bu saatte.

Aslında güzel olmuş. Sadece googlenin bizim hakkındaki bilgileri ve tüm verilerin bilgileri çok büyük sunucularda saklandığı için ne kadar büyürsün bilemem ama olur Allah işini rast getirir (inşallah rast getirir büyürsün daha fazla) belki Google gibi senin veri tabanında onlar gibi büyür. Ama kendi arama motorunda Google verileri kullanmana ne kadar izin verir Google bilmiyorum açıkçası. Sen bu işten para kazanırmısın onuda bilmiyorum. Ama sana sunucu şart. Hemde baya büyüklerinden şart olur büyürsen.

Şimdilik 24 çekirdekli bir Xeon işlemcili server yeter bence. 16x8 DDR4 ram takarsın mis gibi. Sular gibi akar arama motorun. (Serverden bilgiler gelecek ya ondan dolayı sular gibi akar demiştim.)

Aslında veri tabanında ne kadar site ve verisini tutabilirsin bilmiyorum ama hem az yer kaplayacak hemde seni üzmeyecek bir yol bulunabilir bence. Bu işte gelecek var ama ben bu işin donanım kısmıyla ilgileniyorum. O yüzden Allah senin işine kolaylık ve güzel sonuçlar çıkarmanı nasip etsin.

Açıkçası beğendim arama motorunu ama daha geliştirilmesi gerekiyor açıkçası. Neyse geç oldu başka aklıma gelen şey olursa gün içerisinde yazarım.

Screenshot_2022-04-14-04-23-28-578_com.sec.android.app.sbrowser.jpgScreenshot_2022-04-14-04-23-18-144_com.sec.android.app.sbrowser.jpg

KS
ardatdev

ardatdev

Silver Sample
İfade skoru
240
Hocam bir de şu hesap makinesi de tuşlara basınca hep sayfa yeniliyor, bekletiyor. Çok rahatsız edici bir durum.
O yüzden hesap makinesini tamamen yeniledim. Konunun başında attığım ekran görüntülerinde var yeni hali. Artık sayfanın yenilenmesi veya bekletmesi gibi sorunlar yok.

Üst taraftaki bölümler arası geçiş biraz gecikmeli oluyor. Sonradan baktığım zaman ilk onu fark ettim. Film kategorisini görünce direk nereden geldi aklıma bilmiyorum iron Man yazayım dedim başka filimler çıktı.
O gecikme sunucunun yoğunluğundan da olabilir, sizin internetinizin durumundan da. Arama algoritmasında bazı sıkıntılar var onları en yakın sürede düzelteceğim. Ondan dolayı aradığınızı bulamamış olabilirsiniz.

Ayrıca akademik kısmında olan veriler ingilizce. Ve ben ingilizce bilmeyen. Çok güzel uyumlu olurdu cidden. Mobil sürümde belki tasarım adaptasyon sorunu vardır dedim bi masaüstü modunda bakayım dedim yine aynı şeyler var. Ve sizin gönderdiğiniz resimdeki çoklu kategori yoktu. Galiba bu kapalı beta versiyonunda var. Pek o kısma kafam basmadı zaten bu saatte.
"Sonuçlar:" yazısının yan kısmına tıklarsanız size birden fazla sonuç kaynağı sunacak. Akademik arama da BASE yerine Google Scholar'ı seçerseniz size dil seçeneği sunacaktır. Fakat Türkçe sonuç istiyorsanız Türkçe arama yapmanız gerekiyor. Akademik aramada bilimsel makaleler arasında arama yapıyorsunuz. Eğer Türkçe bir makaleye ulaşmak istiyorsanız Türkçe arama yapmanız gerekiyor. Yukarıda paylaştığım görseller sonraki güncellemenin geliştirme aşamasından. 31 Mayıs'ta bu güncellemeyi paylaşmayı düşünüyorum. O tarihte sizde yukarıda ki sürümü kullanabileceksiniz.

Aslında güzel olmuş. Sadece googlenin bizim hakkındaki bilgileri ve tüm verilerin bilgileri çok büyük sunucularda saklandığı için ne kadar büyürsün bilemem ama olur Allah işini rast getirir (inşallah rast getirir büyürsün daha fazla) belki Google gibi senin veri tabanında onlar gibi büyür.
Bizim Google'dan farkımızda kişisel veri toplamamamız zaten. Artado kullanıcının gizliliğine saygı duyar. Aramalarınızı bile kaydetmeyiz. Kimin ne arattığını bilmeyiz. Böylece sizde özgürce arama yapabilirsiniz. Daha fazla detay için Gizlilik Politikasına ve Artado'nun amacı için Manifestomuza bakabilirsiniz.

Ama kendi arama motorunda Google verileri kullanmana ne kadar izin verir Google bilmiyorum açıkçası. Sen bu işten para kazanırmısın onuda bilmiyorum. Ama sana sunucu şart. Hemde baya büyüklerinden şart olur büyürsen.
Google sonuçlarında Google'ın kendi API'sini kullanıyorum. Ayrıca DuckDuckGo, Startpage gibi diğer meta-arama motorları da Google, Bing gibi arama motorlarının verilerini kullanıyor. Yani Google ve Bing bunun olmasına izin veriyor. Bizim farkımız birden fazla arama motorunun sonuçlarını reklamsız şekilde göstermek. Ayrıca Artado açık kaynak kodlu yani herkes Artado'nun kodlarını görebilir, üzerinde oynayabilir ve gelişimine katkıda bulunabilir. Arama motorundan kar etmek şu an için pek önemli değil. Reklamlar koymayı düşünüyorum fakat reklamlar arama sonuçlarını bozmayacak, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek ve kullanıcı istediği zaman reklamları kapatabilecek.

Aslında veri tabanında ne kadar site ve verisini tutabilirsin bilmiyorum ama hem az yer kaplayacak hemde seni üzmeyecek bir yol bulunabilir bence. Bu işte gelecek var ama ben bu işin donanım kısmıyla ilgileniyorum. O yüzden Allah senin işine kolaylık ve güzel sonuçlar çıkarmanı nasip etsin.
Şu anda sunucu kısmında pek bir sıkıntım yok. Uzun süre bir problem çıkacağını düşünmüyorum.

Son düzenleme:

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube