Rehber AppleALC ile uğraşmak istemeyenler için bir alternatif: VoodooHDA

Silicone Android Uygulaması

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
Screen Shot 2016-11-25 at 23.49.35.png

Hackintosh kurulumunu başarıyla tamamlayan birçok kişi öncelikle sesi tanıtmakla başlar sorunları çözmeye. Biz normalde ses için AppleALC'yi önermekteyiz. Çünkü kendisi macOS üzerinde en kaliteli ses deneyimi yaşatan Kext'dir. Lakin kimisi AppleALC ile bir sürü Layout ID denemesine rağmen bir türlü ses kartını macOS'a tanıtamaz. Bu durumda ise yardımınıza VoodooHDA koşuyor. VoodooHDA bir yükleyici ile yüklendiği için kurulumu oldukça basit. .PKG dosyasını indirip açıyorsunuz. Sonrasını ise anlatmama gerek yok sanırım. Kurulum tipi kısmından "Classic" başlığından sizin macOS sürümünüzün yazdığı kutucuğu işaretleyerek kuruluma geçiyorsunuz. Kurulumdan sonra yeniden başlatınca artık ses kartınız macOS üzerinde tanımlanmış olacak.

Clover için indirme linki;

OpenCore için indirme linki;

Önemli Not: Clover için olan sadece Catalina ve altını desteklemektedir. Big Sur için OpenCore olanı indirmelisiniz o yüzden. OpenCore versiyonunun kurulumu şu video da anlatılıyor;
Clover ile Big Sur kurduysanız AppleALC ile tanıtmanız gerekiyor. Lakin Big Sur'u Clover ile kuran pek olmadığı için bu dediğimi yok sayabilirsiniz. Onun dışında ben her ne olursa olsun AppleALC ile sesi tanıtmanızı tavsiye ediyorum. Daha iyi ses kalitesi ve daha iyi mikrofon kalitesi için AppleALC bir numaradır.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
VoodooHDA'da sonradan çok sorun çıkıyor. AppleALC ile uygun layout id'yi bulmak zor değil. Gerçekten 1-2 saat uğraşıp bulamadıysanız anca o zaman deneyin.
Zaten yazının sonunda da her ne olursa olsun AppleALC'den vazgeçmeyin yazdım hocam. :) Ben bugün şu DSDT işini çözeyim hemen AppleALC ile Layout ID denemelerine başlayacağım.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
VoodooHDA'da sonradan çok sorun çıkıyor. AppleALC ile uygun layout id'yi bulmak zor değil. Gerçekten 1-2 saat uğraşıp bulamadıysanız anca o zaman deneyin.
AppleALC ile nedense reddetti benim ses kartim. Ben de VoodooHDA ile 10 dakikada hallettim. Ses kalitesi olarak tabii ki AppleALC daha iyi ama nedense kartımı görmeyi reddetti.

KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
19.213
AppleALC ile nedense reddetti benim ses kartim. Ben de VoodooHDA ile 10 dakikada hallettim. Ses kalitesi olarak tabii ki AppleALC daha iyi ama nedense kartımı görmeyi reddetti.
2 tane Layout ID deneyip bıraktınız kesin. Evilol Mutlaka AppleALC ile bulurdunuz hocam. Ama VoodooHDA ile çözüldüğüne göre ve ses kalitesinden de memnunsanız gerek yok gibi.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
2 tane Layout ID deneyip bıraktınız kesin. Evilol Mutlaka AppleALC ile bulurdunuz hocam. Ama VoodooHDA ile çözüldüğüne göre ve ses kalitesinden de memnunsanız gerek yok gibi.
Hocam ses kartim 3,4,13,14 ve 86'yı destekliyormuş. 86 hariç hepsini denedim. Bilmiyorum belki ben bir şeyi yanlış yapıyordum ama olmadı. Zaten yeni bir USB alınca kendi bilgisayarımda kuracağım. Ses kartı kalitesini deneyemeden evden ayrıldım zaten.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube