Acer FA100 vs PNY CS3040

Silicone Android Uygulaması

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Merhabalar,

2 TB bir M.2 SSD arıyorum. Bütçem aslında problem değil ancak FA100'ün uygun fiyatı ilgimi çekti. DRAM bulundurmuyormuş ancak HMB bulunduruyor, kontrolcüsü ise InnoGrit IG5216. Kontrolcü hakkına bulduğum bilgi ise 4 kanal olduğu ancak kaç çekirdekli olduğu hakkında bir bilgi bulamadım. Ayrıca FA100'ün 176L TLC NAND bulundurduğunu belirteyim.

Hız benim için önemli bir etken değil çünkü harici olarak kullanacağımdan dolayı zaten 900-1000 MB/s gibi değerlere sıkışığım. Bu akşam İncehesap indirimlerinden bir adet CS3040 mı kapayım diyorum 2300 TL civarından.

Harici SSD olarak kullanılacak üzerinde 200-300 GB'lık dosyalarda video düzenleme yapılacak. Sırf DRAM bulundurduğu (daha üzün ömrü olduğu) için CS3040'a 500 lira fazla vermeye değer mi?

Kullanacağım SSD kutusu;

@Tyler Durden hocam ne dersiniz?

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
PNY indirime girmemiş her hafta koyarlardı indirime. Intel 670P'ye ne dersiniz? DRAM bulunduruyor ancak QLC NAND kullanıyor. Sanırsam SM2263 kullanıyor emin değilim. TB başına gidip 1300 küsür lira ödemek istemiyor insan açıkçası. İndirime girse en azından 1100-1150 TL gelecekti TB başına.

TB başına 890 TL düşüyor.

KS
Yiğit KAMURAY

Yiğit KAMURAY

Gold Sample
İfade skoru
2.205
Amacınız sadece depolama ise TLC olmasının çok önemi yok fiyata göre alacağınız kapasiteye dikkat edin.
Üzerinde video düzenleyeceğim hocam. Bana da daha mantıklı geliyor ucuz olanı almak, sonuçta biri örneğin 5 yıl gidecekse diğeri 3 yıl gidecekse zaten ömüre göre aynı fiyatı vermiş oluyorum. Amacım düz depolama olsaydı konu açmazdım bile ancak DRAM yerine HBM bulundurmasının eksiklerini çok etkili bir şekilde hisseder miyim diye merak ettim.

Şimdiyse 670P ile FA100 arasındayım.

-FA 100-
Micron 176L TLC NAND.
HMB.
? çekirdek 4 kanal kontrolcü.

-670P-
Intel 96L QLC NAND.
Muhtemelen 1 GB [?] LPDDR3 [?] DRAM.
2 [?] çekirdek 4 kanal kontrolcü.

670P daha mantıklı gibi. Fiyatları aynı.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube