840M + 4210U sisteme Hackintosh hakkında

Silicone Android Uygulaması
Çözüm
1) Bu sisteme hangi sürümü kurmak daha sağlıklı?

Aynı sisteme Big Sur kurmuştum.

2) Ayrıca Hackintosh bildiğimiz macOS mu? Kurulumları farklı mı?
Çoğunolukla evet. Uygun EFI ve Imaj ile aşırı kolay.

3) İnternetteki imajlar güvenilir mi? Kendimiz de böyle imajları hazırlayabiliyor muyuz? Ve performans farkı olur mu?
Çoğu güvenli kendi imajını da hazırlarsın ama kextleri mecburen başka yerden almak gerek. Performans farkı olacağına pek sanmam.

Burdaki imaj ile deneyebilrisin.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
1) Bu sisteme hangi sürümü kurmak daha sağlıklı?

Aynı sisteme Big Sur kurmuştum.

2) Ayrıca Hackintosh bildiğimiz macOS mu? Kurulumları farklı mı?
Çoğunolukla evet. Uygun EFI ve Imaj ile aşırı kolay.

3) İnternetteki imajlar güvenilir mi? Kendimiz de böyle imajları hazırlayabiliyor muyuz? Ve performans farkı olur mu?
Çoğu güvenli kendi imajını da hazırlarsın ama kextleri mecburen başka yerden almak gerek. Performans farkı olacağına pek sanmam.

Burdaki imaj ile deneyebilrisin.

Çözüm

afacanc38

Gold Sample
İfade skoru
423
1. soruya yanıt veremeyeceğim çünkü desteklenen donanımlar hakkında ayrıntılı bilgim yok. Ben hazır EFI klasörü ile kurulum yapmıştım.
Ayrıca Hackintosh bildiğimiz macOS mu? Kurulumları farklı mı?
Doğrudur. Bildiğimiz Apple macOS. Ancak macOS Mac bilgisayarlar için tasarlandığından dolayı donanım tanıtıma yapmadan ya zor kullanırsınız, ya da hiç kullanamazsınız. Kurulumun büyük bir çoğunluğu donanımı tanıtmamızı sağlayan .kext (Kernel extensions/Çekirdek uzantıları) ve benzeri dosyalar ile OpenCore gibi önyükleyiciler ile geçiyor.
İnternetteki imajlar güvenilir mi? Kendimiz de böyle imajları hazırlayabiliyor muyuz? Ve performans farkı olur mu?
İmajların çoğunluğu App Store'dan "macOS Falanca Sürüm" adlı uygulamalar indiriliyor ve bu uygulamanın çalıştırılabilir dosyalarının üzerine önyükleyici, .kext'ler vs. konarak hazırlanıyor diye biliyorum.

yigit

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
12.098
İmajlar güvenli, çünkü sistem dosyalarına gerekmediği sürece ellenmiyor. Sadece EFI ve bootloader ekleniyor.

iGPU ile Big Sur kullanabilirsiniz ama Wi-Fi kartınızı da belirtirseniz iyi olur.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Açıkçası HDD kaynaklı mı bilmem ama cihazım kapanmıyor, fanlar ve pil, priz ışıkları cihaz kapansa dahi çalışıyor. yaklaşık 4 yıldır böyle. Windows 11 Pro'ya geçtim. Çok hızlı oldu cihazım fakat maalesef bu kapanmama sorunu devam ediyor. Canımı sıktı. Oyun oynamadığım için macOS ya da Windows olması çok sorun değil fakat kapanmama sorunu çok dert oldu.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Hocam Wi-Fi kartımı nasıl öğrenebilirim? Aygıt yöneticisinde mevcut mu?
AIDA64 üzerinden öğrenebiliyorsun.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Buradaki işlemleri yaptım. Fakat boyutu internettik dosyalar kadar yüksek boyutlu değil. Aynı bu linkteki gibi oldu işlemlerim. Bunu yapmam ne anlam ifade ediyor? Yani işletim sistemini bu işlemleri yaptıysam internet üzerinden indirip mi kuracak cihazıma?
Ne kadar oldu boyutu?

Ve hangi sürümü kurdunuz?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Hocam EFI klasörü ve "com.apple.recovery.boot" isimli iki klasör var içerisinde. İmajı arıyorum açıkçası ben de. :D
İmaj zaten gözükmüyor.

EFI dediğin şeyin içinde kext, BootLoader gibi şeyler var.

İmaj dediğin Big Sur'un kendisi.

Yazdırdığın USB'nin Disk yönetiminden fotoğrafını atar mısın?

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Hocam onu oluşturabiliyor muyuz biz?
Imaj dediğin şey bildiğin işletim sistemi. Senin sorduğun şey işletim sistemi yapmak.

Hayır tabii ki. Sadece Big Sur'u indirip kullanabilirsin.

Sadece Technopat veya OSX Info Imajini indirip USB belleğe yaz sonra o EFI dosyası ile kendi oluşturduğunu değiştir ve bitti.

takla king

Platinum Sample
İfade skoru
15.850
Tamamdır hocam. Teşekkürler.
Bu arada o ana işletim sistemini yani "Big Sur'u" bir Mac sisteme sahip olmadan indiremiyorsun. O yüzden benim dediğim gibi yapmak zorundasın.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ek olarak bu konuda imajı kullan.

EFI'ı değiştireceksin sadece.

Üstüne yazmadan önce yedekle

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube