Analiz 25 Aralık 2021 dolar, yeni kur korumalı mevduat hakkındaki düşüncelerim

Silicone Android Uygulaması

Furkan_Elci

Gold Sample
İfade skoru
1.237
Uzun süredir pek aktif olamıyordum kusura bakmayın. Aile içi olaylar, okul, ve kafamı toparlamam için kenime ayırdığım olaylar yüzünden 1-2 aydır yoktum :)
Konumuza dönelim;
Farkettiyseniz arkadaşlar, resmi açıklamaların hepsi borsalarda işlemler kapalı iken yapılıyor. Borsalarda işlem izni bitiyor, 2 dakika sonra resmi açıklama yapılıyor nedense :)
Doların yıl sonuna doğru 13TL olmasını beklediğimi sosyal medya mecralarında belirtmiştim. Arkası sağlam olmayan bi' tahmindi ama dedigim gibi olucağını hala düşünüyorum.
Faizi indirip, faiz ile yeni tip vadeli hesap türü çıkartmak da ayrı bi' andavallık. Sanırsam bu Konu yüzünden evime makbuz gelecek ama çok da önemli değil :D

Herkes Altının değer kazandığını, çok sağlam bir yatırım aracı olduğunu iddia ediyor. Tamam çok sağlam bir yatırım amacı amma ve lakin değer kazandığı söylenemez. Altın değer kazanmadı, Türk Lirası değer kaybetti, Türk lirası pullaştı, Hesap kitap yapmayan halk ise bu durumu ''Kâr'' olarak kabul ediyor. Misal gram altın 200tl iken senin aldığın yağ 10tl ise, altın 400TL'ye çıktığı vakit alacağın yağın fiyatı (Alabilirsen :D) kura göre 20tl olması gerekirken 30tl oluyor. Yani altın aldığın zaman paranın değerini koruduğunu sanıyorsun, yarı yarıya koruyorsun ama yine de zarara giriyorsun ve alım gücün düşüyor.

Gerçekten Türk lirasının bir shitcoin misali artışlar ve düşüşler yaşadıgını gördük. Bunlar doğal değil arkadaşlar, hiçbir artış ve düşüş berduşun birisinin yaptığı açıklama ile gerçekleşmez. Aksine ''Hacim'' dediğimiz olay ile gerçekleşir.
Bu olayı çok afedersiniz ama mala anlatır gibi anlatmak çok hoşuma gidiyor, öyle de anlatayım 😃

Piyasada az muz var ise muzun gözümüzdeki ve pazardaki değeri artar, piyasada çok muz var ise muzun gözümüzdeki ve pazardaki değeri düşer değil mi? İşte aynı mantık ile düşünün. Burada muz yerine doları, pazar yerine borsaları ve kuyumcuları koyun. Tamamen aynı mantık ile işler ''Hacim mantığı''.
Açıklamadan sonra Forex gibi borsalardaki hacim düşüşü gerçekten çok yüksek meblağlardaydı.

Faizi kasıtlı olarak düşürmeleri zengini dahada zengin fukarayı daha da fakir yapar. Tabi halkımız duyguları ve dini ile hareket ettiği için maalesef ki kandırılmaya uygun insanlar.
Sizce de Doların 5 dakika içinde %20, 3 saat içinde ise %27 düşmesi normal midir?
Değildir. Hacimdeki çok sağlam düşüş yüzünden gerçekleşti ve bu hacim halkın getirebileceği bi hacim değildir!
Bu durumda kimlerin bu hacimsel düşüşü yarattığından bahsetmeyeceğim bile :)

Yukarıdaki grafikte belirtmiş olduğum gibi 12 kasımdan itibaren ''Yükseliş trendi'' içindeydik. Taa ki 20 aralığa kadar. 21 Aralıkta ise ''Düşüş trendi'' içine girmiş bulunmaktayız. Çok da uzun bir düşüş trendi olacağını sanmıyorum. Çünkü Aşağıda bahsetmiş olduğum aptalca bir sistem, hayatımızı derinden etkileyecek.

Şu son dönemdeki artışlara ''Sözde'' çözüm bulma icabında, gerçekten halkı daha da batıracak yeni bi' sistem çıkarttılar: ''Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı''
Neymiş efenim, Vadeli hesapta en az 3 ay kımıldama, sana paranı faiziyle ödeyeceğiz. olay en en kısa yoluyla böyle anlatılabilir. Eğer fikrin değişirse parayi çekmek istersen ''Ana paradan'' zarara uğratarak sana paranı geri verecekler. Fazla kurcalarsanız bu bilgilere erişebilirsiniz. İktidar yanlısı hiçbir haber kanalından bu bilgye sahip olamazsınız :D Neden peki? Fakiri daha fakir, zengini daha zengin edebilmek için.

Şu konuyu da daha anlaşılır halde açıklayayım;
Misal ben 10.000TL hesabıma yatırdığımda Dolar 15TL idi.
Yaklaşık olarak 666 dolar para eder. Yarın öbür gün Dolar 16Tl oldu.
Bu sefer 16TL kur ile alabileceğiniz para 625 dolar oldu.
Arada kaybolan 41 Dolar var. İşte bu eksiği size devletimiz ödeyecek.
Peki nasıl ödeyecek ? Ülke hazinesindeki verdiğimiz vergilerden ödenilecek. Kısacası bankaya yatıracak parası olan kazanacak, olmayan fakir ise zenginin parasını arttırmaya devam edicek. Bu 2-3 aylık bi' zaman dilimi için güzel ve vicdansız bir çözüm olabilir ama işe uzun vadede bakarsanız ülkemize çok büyük bir kalıcı tahribat bırakacaktır.

Halkımızın bilinçlenmesin gerçekten çok istiyorum ama maalesef ''Allah ve Kitap'' sözcüklerini fazla kullanıp duygusal sömürge yapan canavarlardan yana olmayı seçiyorlar. Artık halka da inancım kalmadı, yakın çevremin siyasi görüşünü değiştirebilsem kafi.

Halk akıllandığı zaman, ''Kan döküleceği zaman'' gelirse, bi ihtimal öyle bi kanlı karnaval ile düzeliriz. Seçim vakti de ''Nedense'' geriye alınmıyor...

Konuştuklarım ağır gelebilir ama gerçekler böyle maalesef ki. Uzun ve karmaşık olmuş olabilir, sonuna kadar okuduysanız ve düşüncelerime saygı duyuyorsanız gerçekten çok teşekkür ederim. Aklınıza takılan birşey olursa sormaktan çekinmeyiniz. İyi forumlar dilerim.

Edit: Kur korumalı mevduat sisteminde, yukarıdaki o 41doları devlet size hazinesinden ödediği gibi, yetmeyeceği için yeni para basmaya başlayacak. Ve bu da üstte anlattığım muz-pazar mantıgı ile işleyecek. Kısacası TL her zamanki gibi pullaşmaya devam edecek. Saygılar...

Son düzenleme:
KS
Furkan_Elci

Furkan_Elci

Gold Sample
İfade skoru
1.237
Faiz indirimi ayağında 2 kat faiz artırımı yapınca normal. Milletin parası yine bizim cebimizden çıkacak.
Faiz indirip örtülü faiz yapılınca araba teyibinin yüzündeki destansı ifadeyi görmeyi çok istiyorum

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube