22 dakikalık 4K videoyu YouTube kaç saatte işler?

Silicone Android Uygulaması

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
Herkese Merhaba,

22 dk’lık bir 1080p video kaydettim. Adobe ile 4K çevirip render aldım kaydettim. Sabah 9’da yükleme tamamlandı SD işledi ama 4K işlemesi 9’dan beri devam ediyor normal bir durum mu?

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
Herkese Merhaba,

22 dk’lık bir 1080p video kaydettim. Adobe ile 4K çevirip render aldım kaydettim. Sabah 9’da yükleme tamamlandı SD işledi ama 4K işlemesi 9’dan beri devam ediyor normal bir durum mu?
Her şeyden önce 1080P bir videoyu 4K render almanız kaliteyi 4K yapmaz, boyutuna bile etki etmemesi gerekiyor diye düşünüyorum hatta. Youtube işlemeleri uzun sürebilir. Tahminimce uzun sürmesinin sebebi 4K olması değil 22 dakika olması (sizin videonuz için konuşuyorum).

KS
haciosman

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
Her şeyden önce 1080P bir videoyu 4K render almanız kaliteyi 4K yapmaz, boyutuna bile etki etmemesi gerekiyor diye düşünüyorum hatta. Youtube işlemeleri uzun sürebilir. Tahminimce uzun sürmesinin sebebi 4K olması değil 22 dakika olması (sizin videonuz için konuşuyorum).
Hocam boyutu demişken onuda etki ediyor.22 dk video 15 gb boyutunda ben onu 4k renden yaptığımda 2.5 gb düşmüş ama video 4k formatında yükselmesi gerekmiyormuydu boyutunun ?

KS
haciosman

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
Yükselmesini gerektirecek bir şey yok ama neden düşmüş onu pek anlamadım.

1080p videoyu 4K renderlayınca YouTube'da 4K gözükür ama 1080p'den 4K'ya hiçbir şey değişmez. Yani kalite yine 1080 olur.
1.png

Buyrun hocam 15 gb video 2.4 gb düştü 4k render yaptığımda.

365

Silver Sample
İfade skoru
1.238
52734 numaralı eki görüntüle
Buyrun hocam 15 gb video 2.4 gb düştü 4k render yaptığımda.
Muhtemelen render ayarlarınla alakalı gerçi Premiere Pro'da böyle bir kodlayıcı ayarı var mıdır bilemiyorum. Bir yanlışlık da olabilir. Her şeyden sonra 4K çözünürlük ne boyut küçültür ne de arttırır. Videonun 22 dakika olması işlenme süresini uzatmış gibi gözüküyor dediğim gibi.

KS
haciosman

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
Muhtemelen render ayarlarınla alakalı gerçi Premiere Pro'da böyle bir kodlayıcı ayarı var mıdır bilemiyorum. Bir yanlışlık da olabilir. Her şeyden sonra 4K çözünürlük ne boyut küçültür ne de arttırır. Videonun 22 dakika olması işlenme süresini uzatmış gibi gözüküyor dediğim gibi.
Dediğiniz gibi olabilir hocam 4k çözünürlükte sadece seçeneklerinden tıklıyorum o kendi varsayılan ayarlarını sunuyor bir değişiklik yapmıyorum elle girip çok garip böyle oluyor boyutlar.

Disty

Bronze Sample
İfade skoru
266
Ekran kayıtları veya diğer canlı kayıtlar pek fazla sıkıştırma göremediği için kayıttan sonra sıkıştırılırsa kalite kaybetmeden boyut düşüşü normal. Ama bu kadar düştüyse büyük ihtimal kalite kaybetti.

1080p videoyu neden 4K olarak render alıyorsunuz? 4K olmasının bir anlamı olmuyor.

KS
haciosman

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
Ekran kayıtları veya diğer canlı kayıtlar pek fazla sıkıştırma göremediği için kayıttan sonra sıkıştırılırsa kalite kaybetmeden boyut düşüşü normal. Ama bu kadar düştüyse büyük ihtimal kalite kaybetti.

1080p videoyu neden 4K olarak render alıyorsunuz? 4K olmasının bir anlamı olmuyor.
Videoyu youtubeye attığım zaman avc1 formatında atıyor ve görüntüde bulanıklaştırma oluyor 1440p veya 4k olarak attığımda vp9 formatına çekiyor ve canlı duruyor görüntü o yüzden.

Disty

Bronze Sample
İfade skoru
266
Videoyu Youtube'ye attığım zaman AVC1 formatında atıyor ve görüntüde bulanıklaştırma oluyor 1440p veya 4k olarak attığımda VP9 formatına çekiyor ve canlı duruyor görüntü o yüzden.
MP4 yerine WEBM AVC1 olarak yüklerseniz ve abartılı bir bit rate kullanmazsanız videoyu tekrar sıkıştırmıyor diye biliyorum.

KS
haciosman

haciosman

Silver Sample
İfade skoru
130
MP4 yerine WEBM AVC1 olarak yüklerseniz ve abartılı bir bit rate kullanmazsanız videoyu tekrar sıkıştırmıyor diye biliyorum.
WEBM veya AVC1 formatını adobedenmi seçeceğim hocam.Kaydı amd'nin kendi kayıt özelliğinden alıyorumda.

Disty

Bronze Sample
İfade skoru
266
@haciosman, Adobe'den dosya uzantısı WEBM ve encoder AVC1 veya VP9 olarak kısa bir kısmını render alıp Youtube'a yükleyip kalitesini deneyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube