11. ve 12. sınıflara tavsiyeler

Silicone Android Uygulaması

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
11. sınıflar için:

Derslere kesinlikle asılın. İpin ucunu koparmayın, eksiğiniz varsa aynı gün kapatın. 12. sınıfa geldiğimizde "Oh be, 11'de eksiğim olsa ne yapardım" dersiniz.

Denemelere girin, yanlışlarınızı iyi analiz edip soruları tekrar tekrar çözün ki bir daha yanlış yapmayın.

11-12 yaz arası:

11. sınıf konularına kısa bir göz gezdirin, unutturmayın kendinize. Ancak 11 yazının başından başlayarak TYT bitirmeniz lazım. Özellikle paragraf her gün çözülmeli, problemler için ayrı kitap alınmalı. Ayrıca geometriye çok önem verin, geometriyi sona atarsanız çok sıkıntı yaşarsınız.

12. sınıf:

Her gün ne kadar soru çözeceğinizi önceki günden yazın, o kadar soru çözün. Ekim'e kadar TYT konularını bitirin. Sonrasında AYT'ye abanın. TYT'yi zaten denemelerde vs. çözeceksiniz ancak arada yine de göz gezdirin. Her denemeden sonra soruları arkadaşlarınıza çözdürün, arkadaşlarınızın sorusu varsa çözmek için can atın.

Bundan sonrası tamamen motivasyon, kararlılık ve psikoloji oluyor. Burada önemli olan nereye gitmek istiyorsunuz, nasıl bir hayat istiyorsunuz ve nelerden feragât edebilirsiniz? Özellikle sonunucusu. Oyundan, sosyallikten feragât edip 1 yılınızı çöpe atmaya hazırsanız, sınav sonucunuz 10.000 altı gelmeyecektir.

Ayrıca sınıflara ve derslere göre bitirmeniz gereken kitap sayıları:

TYT Matematik: 2 kitap
Problemler: 1 kitap
TYT Geometri: 2 kitap
TYT Fizik-Kimya-Biyoliji: İkişer kitap
TYT Paragraf - Türkçe: 2 kitap
Coğrafya harici çok kitap bitirmeye gerek yok TYT'de. Coğrafya kitabı bitirseniz iyi olur tabii.

AYT'de her sınıf düzeyi için 4-5 kitap bitirmek lazım. 11'de 4'er kitap, 12'de 4-5 AYT kitabı bitirmek şart.

Bunlar gözünüzü korkutmasın, çalışınca yapıyorsunuz ama kriz yönetmeyi bilmek lazım. En önemlisi bunalınca kendinizi motive etmeniz lazım yeniden.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Bu arada bence oyundan, sosyallikten tamamen de feragat edilmemesi gerek. Mesela az miktarda çikolatanın vs. vücuda yararı olduğu gibi az miktarda oyunun, sosyalleşmenin de faydası olacaktır. En basiti tamamen sosyallikten kopmak çok hızlı bunalmaya yol açar. Fakat nadiren "ben şimdiye kadar yeterince ders çalıştım, bunu hak ettim." diyerek kendini ödüllendirmek iyi gelecektir.

Tabi ki ben burada "günde 10 saat oyun oynayın" demiyorum. Bunaldığınız ve yeteri kadar ders çalıştığınızı düşündüğünüz zamanlarda az miktar. Zaten vücut belirli bir tekrara alışınca çok kolay bir şekilde kendini sınırlandırabiliyor.

Ek olarak sınavdan sonra "değdi" diyip istediğiniz kadar gezip oyun oynamanın hayalini de düşünebilirsiniz.

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
Bu arada bence oyundan, sosyallikten tamamen de feragat edilmemesi gerek. Mesela az miktarda çikolatanın vs. vücuda yararı olduğu gibi az miktarda oyunun, sosyalleşmenin de faydası olacaktır. En basiti tamamen sosyallikten kopmak çok hızlı bunalmaya yol açar. Fakat nadiren "ben şimdiye kadar yeterince ders çalıştım, bunu hak ettim." diyerek kendini ödüllendirmek iyi gelecektir.

Tabi ki ben burada "günde 10 saat oyun oynayın" demiyorum. Bunaldığınız ve yeteri kadar ders çalıştığınızı düşündüğünüz zamanlarda az miktar. Zaten vücut belirli bir tekrara alışınca çok kolay bir şekilde kendini sınırlandırabiliyor.

Ek olarak sınavdan sonra "değdi" diyip istediğiniz kadar gezip oyun oynamanın hayalini de düşünebilirsiniz.
Sosyallik bence en az feragat edilebilecek alan, özellikle teknolojik cihazlar ve sosyal medya çok dikkat dağıtıyor. Sosyallikte o kadar sıkıntı yok. Sadece sabah çıkıp gece 12'de gelme gibi olayları bırakmak lazım.

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
Sosyallik bence en az feragat edilebilecek alan, özellikle teknolojik cihazlar ve sosyal medya çok dikkat dağıtıyor. Sosyallikte o kadar sıkıntı yok. Sadece sabah çıkıp gece 12'de gelme gibi olayları bırakmak lazım.
Zaten en başından beri bu işi kafasına koyan biri direkt baştan siler diye düşünüyorum bunu.

Dediğiniz gibi oyun, sosyal medya dikkati dağıtıyor. Fakat oyun istiyorsanız internet kafeler iş görebilir.

Aware

Silver Sample
İfade skoru
1.437
Evet. Özellikle Matematik, çok farklı sorular geliyor.
Tyt içine 11. Sınıf yazında, Eylül'de 2 kez bitirmek lazım bence. Gerçi bu dediğimi çok iyi bir şekilde yapamadım ben. Kendi kaldığım yerden devam etmeli miyim? Yoksa dershane ile tekrar başlayıp daha sonra o kitaplarda eksik kalan yerleri mi yapmalıyım? Dershanede tyt devam ederken ayt başlamalı mıyım?

KS
M

MisakiTaro

Kurucu
Kurucu
İfade skoru
29.636
@Aware 11 yazı dediğin 10-11 arası değil mi? 10'da eksik olduğun konular varsa onlara bir bak yazın sadece ama 11'de tek odağın 11 olsun. Çünkü 11. sınıf 2 sınıf kadar ağır oluyor. Şu an 11 isen 11'i bitirince zaten sınavın çoğunu halletmiş okuyorsun, ondan başka toplara girme.

Aware

Silver Sample
İfade skoru
1.437
@Aware 11 yazı dediğin 10-11 arası değil mi? 10'da eksik olduğun konular varsa onlara bir bak yazın sadece ama 11'de tek odağın 11 olsun. Çünkü 11. sınıf 2 sınıf kadar ağır oluyor. Şu an 11 isen 11'i bitirince zaten sınavın çoğunu halletmiş okuyorsun, ondan başka toplara girme.
Hayır, 11-12 yazından bahsediyorum. Bu sene gireceğim.

444

Silver Sample
İfade skoru
591
Matematiği TYT'de 10 soru sallayıp, hepsini A, B falan işaretleyip sadece Türkçeye abanan var mı? Ne kadar doğru çıkar acaba :D ?

Aware

Silver Sample
İfade skoru
1.437
Matematiği TYT'de 10 soru sallayıp, hepsini A, B falan işaretleyip sadece Türkçeye abanan var mı? Ne kadar doğru çıkar acaba :D ?
Hocam TYT matematik'de 10 soru sallamaya gerek yokki? Vakit ayırıp basit 10 soru yaparsınız zaten. Uzaydan inmiş sorular gelse kimse yapamaz ki zaten. Belli soru dağılımları var.

Nirvana

Silver Sample
İfade skoru
825
Gençliğimiz bitirdiğimiz kitapları saymakla geçecek herhalde. Bence hem dersi hem sosyal hayatı aksatmadan iyi bir sıralama yaparsak başarılı olmuş oluruz. Çoğumuz sosyal hayatı bırakarak derse abanmayı düşünüyor ama olmuyor arkadaşlar. Sosyal hayat lazım, o insanın yüzü görüp arkadaşlarınla sohbet etmek mükemmel bir şeydir. Siz günlük arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizden fark edemediyorsunuz, arkadaşlığın değerini anlayamıyorsunuz. Bunu okula gidince anladım, 2 yıl boyunca konuştuğum bir arkadaşım yoktu.

Şahsen ben 10. sınıfın sonuna kadar TYT'yinin çoğunu bitirmeyi düşünüyorum. Son 2 sene ise sakince ve iyi bir şekilde AYT'ye çalışmayı planlıyorum.

Kendim bildim bileli hep sayısal dersleri severim ve zevk alırım. Büyük ihtimalle de sayısal seçeceğim ve şu andan kendime sıralama olarak 30-40k koydum. Çok fazla ümitlenmiyorum, ümitlenince düşüşü çok kötü oluyor. O yüzden ideal ve ortalama bir ünide Bilgisayar Mühendisliği düşünüyorum. Ne kötü ne sıralaması çok yüksek olacak.

Sınıfımı soracaksanız herkese dediğim gibi daha 15 yaşındayım ve 10. sınıfa geçtim.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube