Zen 5 mimarisi sızdı

Silicone Android Uygulaması
Zen 5 sızdı!

Uzun süredir araştırılan AMD için 5 nesile ışık tutacak olan mimariye ait bazı detaylar yavaştan ortaya çıktı.

image.jpeg

5nm veya 3nm üretim süreciyle planlandı. AMD gene ana işlemci üretim ortağı olan TSMC'den yana tercihte bulunacak.
Ayrıca, işlemci paket boyutu artabilir. TSMC üretim için yeni tesisler ile bu tesislerin bir kısmını AMD'ye ayırabilir.

image.jpeg

Çekirdek mimarisi için değişime gidildi!

AMD Zen 5 ile bütün mimarile kıyaslan mimariye değişikliğe gitti. Bu önemli durum çekirdek tasarımıyla ilgili. Artık Büyük-Küçük (strong or weak) var.
İşlemci basit işlemleri yapıp güç tasarrufu yapması gerekirse küçük çekirdeke emir verilecek. Küçük çekirdekler önbellekten ortak kullansa bile Spectre ve Meltdown açığına karşı güvenlik önemli bellek (security cache) kullanabilir. Güvenlik önemlerini aslen Ryzen Pro serisinden bilmekteydik.
Zen 5 grafik performansı içinde yenilik vaat etmekte. Öyleki grafik performansı artışı için AMD ekibinin geliştirilmeye gittiği biliniyor.

Aslen gelmesi DDR5 ile planlansa bile DDR4 veya her ikisini destekleyecek kombo türde gelemesi muhtemel.
Tahminler Zen 3+ ve Zen 4+ DDR4 ve tekli çekirdek tasarımın son mimarileri diyor.

Son düzenleme:
KS
Kedi yiyen bir kedi
İfade skoru
153
Hocam kaynak verseniz çok güzel olurmuş

KS
Kedi yiyen bir kedi
İfade skoru
153
Hocam kaynak verseniz çok güzel olurmuş.

Biz 14nm++++++++ dan devam

14+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

(?)
Mesajlar otomatik birleştirildi:

@nevtugardic genel olarak yabancı kaynaklara videolara bakmaktayım.

bazen, haberlere kendi yorumumu tahminlerimi eklerim.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Yeni rakipsiz AMD işlemciler geliyor gibi. 😋
14.Nesilin 6.5 ghz ve 7nm olması hariç sıkıntı yok.

Globalfoundires silikon kullanmalı tsmc yandı bitti kül oldu, stok yetiştiremiyor.

Lisa su hibrit mimariye çamur atıyordu, şimdi ona geçiyor zen 5 ile.

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224
AMD'nin onboard koyması gerektiğini düşünüyorum işlemcilerine. Zorunlu olarak ekran kartı almaya dayatıyor. UHD750'ye rakip olacak bi' onboard konsa güzel olabilirdi.

Onboard anakarttaki. iGPU diyelim de doğru kullanımı yayalım. On board - mother board ;)

Toxpox

Silver Sample
İfade skoru
811
AMD'nin onboard koyması gerektiğini düşünüyorum işlemcilerine. Zorunlu olarak ekran kartı almaya dayatıyor. UHD750'ye rakip olacak bi' onboard konsa güzel olabilirdi.

Şu zamana kadar AMD çok gerideydi doğal olarak APU ve normal işlemcilerini ayırdı ve normal işlemcilerinde sadece çekirdek kısmı ile ilgilendi.
AM5 platformuna geçtiğimizde gelecek yeni işlemciler dahili grafik birimi barındıracak.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube