Rehber Yüksek bütçe ama F/P olan sistem önerisi

Silicone Android Uygulaması

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Ryzen sistemlerde Zen 3'te o değerleri 1:1 modda görmek mümkün değil zaten. 3800 MHz, olursa 4000 MHz ve minimum CL ile tutturmak daha mantıklı olacaktır. Tabii render alıyorum yüksek MHz ihtiyacım var dersen o başka konu.
1:2 oran da yapılındığın da pek iyi sonuçlar doğurmuyor, o yüzden ryzen için 1:1 3733 veya maksimum 4133 önermekteyim.

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
Canım sıkıldı ve böyle bir konu açmak istedim. Bir nedeni yok. Bütçe yüksek olacak ancak parayı çar çur edecek bir sistem olmayacak. Mesela YouTube'da görüyorum, adam bütçesi 50K diye saçma sapan parçalardan oluşmuş bir sistem toplamış. Bu konuda öyle bir şey yok, bütçe bol diye baştan savma bir sistem yapmak yerine yüksek bütçede bile F/P dengesini koruduğunu düşündüğüm parçaları ve bu parçalar sonucu oluşan sistemi sizinle paylaşmak istedim.

Bazı parçalarda alternatif bırakacağım, tercih size kalmış.

İşlemci
İşlemci olarak Ryzen 9 5900X tercihinde bulundum. i9 11900K, i9 10900K gibi işlemcileri neden koymadın diye bir soru gelmeyeceğini düşünüyorum ama yine de cevap vereyim. 10900K'nin 5.2 GHz OC'li hali bile 5900X'i geçemiyorken neden para vereyim? 11900K'yi anlatmaya gerek bile yok. Intel fanboylarının bile bu nedir kardeşim ya dediği bir işlemci. 360mm sıvı soğutmayla 100 derece olan işlemci mi olur?

Tavsiye: İnceHesap Gaming Gecesi'nde 5300 TL'ye kadar düşüyor. Akakçe'yi sık takip ederseniz 5100-5200 TL fiyatlara da düşebiliyor. Aceleniz yoksa indirim takip edebilirsiniz.

RAM
RAM olarak tercihimi Corsair Vengeance Pro SL modelinden yana kullandım. Eğer ver4.31 sürüm bir bellek alırsanız yüksek ihtimal Samsung B Die çıkıyor. Önerim CL16 3600 MHz versiyonunu almanız.

Eğer pahalı geldiyse Crucial Ballistix alınabilir. Micron E Die çıkıyor. Samsung B Die kadar OC potansiyeli yüksek değil ancak bu RAM ile de güzel değerler yakalayabilirsiniz.

Sıvı Soğutma
Tabii ki Lian Li Galahad 360, tartışmaya kapalı. İnceHesap Gaming Gecesi'nde 1199 TL'ye kadar düşüyor. 5 yıl sıvı soğutma, 2 yıl da ARGB aydınlatmaları için garantisi mevcut. Türkiye şartlarında alabileceğiniz en iyi sıvı soğutmalardan birisi. Tek alternatifi Liquid Freezer II 360 modeli ancak Galahad 360 gibi indirime giren bir model değil, konsepte uymuyor yani. Ama ucuza bulursanız o da bir seçenek. Onun için de satın alma linki bırakıyorum.

Anakart
Yine İnceHesap Gaming Gecesi'nde 2500 TL'ye kadar düşen ASUS ROG B550-XE model anakartı önerebilirim. X570-E serisiyle kafa kafaya giden soğutma performansı ve X570-E'ye göre daha uygun fiyatlı olması tercih edilebilir bir anakart yapıyor. B550'ler içerisinde en iyi termale sahip model aynı zamanda. B550 Unify modelini termallerde çok ağır solluyor.

X570 çipsetini istiyorum derseniz de X570 Unify modelini öneririm.

SSD
SSD konusunda SATA istiyorsanız 870 EVO ancak bütçeniz varsa ve çok ucuza gelmiyorsa M.2 almanızı önerebilirim. M.2 olarak da tercihim 980 PRO olurdu. Ne kadar ihtiyacınız varsa ona göre GB veya TB alabilirsiniz.

Alternatif SATA SSD olarak Ultra 3D önerebilirim. Şu an 500 GB versiyonu 100 TL kadar ucuz 870 EVO'dan.

Kasa Fanı
Tartışmasız Silverstone Air Blazer 120R. Hem ucuz, hem yüksek performanslı, hem ARGB'li hem de kaliteli bir ürün. Radyatör fanı olarak da, heatsink fanı olarak da, kasa fanı olarak da kullanılabilir.

Tavsiye: 1800 RPM üstü biraz rahatsız edebilir. Sese karşı hassaslığınız varsa 1800 RPM'yi geçmeyecek şekilde ayar çekin.

Kasa
Kasa olarak alternatif bırakacağım çünkü kasa zevk işidir. Kimisi airflow sever, kimisi sadelik sever, kimisi gösteriş sever. Üç zevke göre de öneri bırakacağım, hoşunuza gideni tercih edebilirsiniz.

Gösteriş;
(Gaming Gecesi'nde 1300 TL'ye kadar düşüyor, aceleniz yoksa indirim kovalayabilirsiniz.)
Gösteriş ucuz alternatif;

Sadelik;
Sadelik ucuz alternatif;

AirFlow;
AirFlow alternatif;
(Gaming Gecesi'nde 1300 TL'ye kadar düşüyor, aceleniz yoksa indirim kovalayabilirsiniz.)

PSU
Seçeceğiniz ekran kartına bağlı bir durum. Eğer RTX 3070'in üstünde bir kart takmayacaksanız Core Reactor 650W önerebilirim. 10 yıl garantili, 8 korumalı, üst düzey Japon kapasitörler barındıran 12V kanalından 650W'nin tamamını verebilen bir PSU'dur.

750W isterseniz High Power Performance Gold modeli çok uygun fiyata var şu an.

850W isterseniz de TX850M modeli mevcut.

Mouse
ROG Pugio II modelini eklemek isterim çünkü indirimlerde 500 lirayı bile görüyor arada. Ortalama 750 TL'ye satılan bir fare olduğunu düşünürsek bayağı iyi. Ki zaten iyi bir fare.

Alternatif olarak Glorious Model O koymak istedim. Delikli fareden nefret ederim ancak özelliklerinin iyi olmasından ötürü ekledim.

Razer olmazsa olmaz. Focus+ 😋 Deathadder V2 koymak istedim.

Mousepad
HyperX Fury serisine bakabilirsiniz. Boyutu siz belirleyin çünkü masanızı bilmiyorum.

Paraya kıyarım kaliteli ve RGB olsun diyorsanız XPG Battleground XL'yi tek geçerim.

Klavye ve kulaklık önerisi yapamam çünkü hiç bilgim yok. Ezber ürünler veya kulaktan dolma bilgilerle yarım yamalak bildiğim ürünleri yazmaktansa yazmamayı tercih ederim.

Önerilerim bu kadardı. Beğenmediğiniz parçalar varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın. Ekran kartı koymadım çünkü piyasa berbat. Düzelince alırsınız onu.
Mouse olmamis.

DA V2'nin tek iyi yani sensoru diger farelerden.

Endgame XM1R tercih edilmeli.

Ayrica ben kullanici olarak begenmedim da v2'yi.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Ben 1:1 modda maksimum elde edebileceğim frekansı ve minimum elde edebileceğim CL değerini bulmayı amaçlıyorum, 2:1 moda geçmeyi düşünmüyorum.

Beğenmeme sebebin farklı senin.
B die gelirse 4133 CL15 veya 16 tutturabilirsin diye düşünmekteyim.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
X570 Unify modelini X570-E yerine koydum. Termal sonuçları daha başarılıymış. O model gözümden kaçmış. Sıvı soğutma olarak PF240 önerisine katılmıyorum, kullanıcı deneyimlerinden edindiğim bilgiler ve incelemeler sonucu iyi bir ürün olmadığını düşünüyorum. Aynı fiyata LF-240 varken asla ama asla tercih edilemez. ARGB isteniliyorsa Gaming Gecesi takip edilerek Galahad 240 tercihinde bulunulabilir.

B550M Aorus PRO-P modeli giriş seviyesi kaldığı için eklemek istemedim. Evet, VRM'leri güzel ancak koyduğum bütün kasalar kocaman. İçerisinde mATX bir anakart berbat gözükecektir. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bu yorumda bulundum. Alınabilir mi, budget bir sistem ise alınabilir. Ama bu konu budget değil F/P üstüne kurulu.

Üst panele sıvı soğutma desteği yalnızca 240mm. Zorlarsan 280 sığar tabii ama resmi destek yok, aynı şekilde üste 360 desteği yok, birinci eksisi bu.
İkinci eksisi fanlarının 25 dB olmasına rağmen maksimum RPM'de hafif motor sesi çıkartması.
3. eksisi Type-C portunun opsiyonel olarak bırakılması. Delik açmışlar ama port yok. Ağır saçmalamışlar.

Artıları da var tabii ama şu yukarıda saydığım eksiler kasayı geri plana atmak için yeterli sebepler, özellikle birincisi.

P500A'yı ekleme sebebim düz modeli 1300 liraya alabileceğiniz en iyi kasa. Malzeme kalitesi Lancool II Mesh'e göre çok daha iyi, üste 360 desteği var hatta öne 420 desteği var. Dahili olarak gelen SK140 fanlarda motor sesi yok, iç hacim çok daha geniş, depolama isteyenler için daha çok imkan var. Lancool II Mesh modeli, Phanteks P460A diye bir kasa çıkarsa onunla kıyas alabilecek bir kasa bana kalırsa.
Şu da var yalnız, P500A'nın da Lancool II'ye göre çeşitli eksikleri var. Burada ihtiyaca, isteklere göre tercih yapılması daha uygun olur.

Pro-P'yi aşağıda belirttiğim Raijintek'ler için önermiştim. Ayrıca P500A tamam neyse de, Lancool II ve benzeri kasalarda da çok sırıtmaz bence.

Toxpox

Silver Sample
İfade skoru
811
B die gelirse 4133 CL15 veya 16 tutturabilirsin diye düşünmekteyim.
4333MHz CL14'e kadar gidilir gündelik kullanım için.
Optimum olan frekansı @Ryzen 7 5800X 'in bellek kontrolcüsü belirleyecek.

4300'lerden bahsederken 3866'da bile kalabiliriz.
FCLK ne kadarsa o kadar.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Şu da var yalnız, P500A'nın da Lancool II'ye göre çeşitli eksikleri var. Burada ihtiyaca, isteklere göre tercih yapılması daha uygun olur.
P500A'nın Lancool II Mesh'e göre tek eksisi var, çok klasik bir tasarıma sahip olması. Lancool daha cafcaflı bir kasa. Kablo kapakları vs. bulunması, açılabilen PSU shroud vs. gibi detaylar şıklık katıyor.

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
Beğenmeme sebebin farklı senin.
Hayır, onunla alakasi yok. Benimki zaten sorunlu, ara sira basmiyor.

Ergonomisi best in class sozde ama olmayan ergonomili mouseda bile agrimayan bilegim agridi.

Skatezleri PFTE ama cok kaliteli oldugunu dusunmuyorum.

Ayrica, mouse'un tiklari "gereksiz" yumusak.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Hayır, onunla alakasi yok. Benimki zaten sorunlu, ara sira basmiyor.

Ergonomisi best in class sozde ama olmayan ergonomili mouseda bile agrimayan bilegim agridi.

Skatezleri PFTE ama cok kaliteli oldugunu dusunmuyorum.

Ayrica, mouse'un tiklari "gereksiz" yumusak.
Ben de Deathadder Chroma'yı 7 yıl sorunsuz kullandım, elime cuk diye oturdu ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Skatezleri de 5. seneden sonra erimeye başladı. Bu da benim kullanıcı deneyimim, hadi bakalım. Ergonomi kişiden kişiye göre değişir eline uygun bir mouse alıp mouse için bu yönden eksi vermek saçmalık. Ayrıca skatez kalitesinin kalitesiz olduğunu nasıl düşündün merak ettim.

James Hetfield

Gold Sample
İfade skoru
3.415
@Zayron, Yo bence dünyanın en güzel mouse’u ayrıca tıklarının yumuşak olması da aşırı güzel
Sence iste.

Sensor ile her sey degismiyor.

Tiklarinin yumusak olmasi ayri, plastigi oynatacak kadar yumusak olmasi ayri.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Ben de Deathadder Chroma'yı 7 yıl sorunsuz kullandım, elime cuk diye oturdu ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Skatezleri de 5. seneden sonra erimeye başladı. Bu da benim kullanıcı deneyimim, hadi bakalım. Ergonomi kişiden kişiye göre değişir eline uygun bir mouse alıp mouse için bu yönden eksi vermek saçmalık. Ayrıca skatez kalitesinin kalitesiz olduğunu nasıl düşündün merak ettim.
Catur cutur ediyo skatez catur cutur sinir ediyo catur cutur ya catur cutur.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube