Rehber Yüksek bütçe ama F/P olan sistem önerisi

Silicone Android Uygulaması
KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Ek önerilerim:
- Ciddi bir tasarruf istenirse anakart olarak Gigabyte'ın B550M Aorus Pro-P modeli 1350-1400TL civarında bulunuyor. VRM olarak yeterli, özellik olarak da dolu.
X570 çipset avantajları kullanılmak istenirse de (şu anda fiyatı yüksek ama) X570 Tomahawk ve yer yer indirime giren (bundan bir önceki Gaming Gecesi'nden aldım) X570 Unify kullanılabilir.
- İşlemci soğutucusu olarak yer yer indirime giren PermaFrost 240 - Orcus 360 seçilebilir, Galahad zaten müthiş bir tercih.
- SSD olarak yüksek hız ihtiyacı yoksa sık sık indirime giren CS3030 alınabilir. Çeşitli Phison E16'lı modeller de indirime girmekteler, bu hafta CS3040 vardı mesela.
- Kasa konusunda B550M Pro-P (ya da başka mATX anakart) kullanılacaksa ve görsellik önemliyse şu iki modele bakılabilir:
Uygun fiyata görsellik ve malzeme kalitesi isteyenler için de şu var:
Fiyatı yükselmiş stoğu azaldığı için, yenilenince Lancool serisine tekrar dönüş yapılabilir. Battlecruiser yüksek genişletme imkanıyla iyi görünüyor.
- Fare ve klavye ayrı olarak değerlendirilmeli bence. Zira hem kişisel istekler tercihi daha çok etkiliyor, hem de sistem ile paralel bütçede seçim yapılmayabiliyor. Ucuz bilgisayar ile pahalı ekipman, ya da pahalı bilgisayar ile ucuz ekipman kullanan çok kişi var.
X570 Unify modelini X570-E yerine koydum. Termal sonuçları daha başarılıymış. O model gözümden kaçmış. Sıvı soğutma olarak PF240 önerisine katılmıyorum, kullanıcı deneyimlerinden edindiğim bilgiler ve incelemeler sonucu iyi bir ürün olmadığını düşünüyorum. Aynı fiyata LF-240 varken asla ama asla tercih edilemez. ARGB isteniliyorsa Gaming Gecesi takip edilerek Galahad 240 tercihinde bulunulabilir.

B550M Aorus PRO-P modeli giriş seviyesi kaldığı için eklemek istemedim. Evet, VRM'leri güzel ancak koyduğum bütün kasalar kocaman. İçerisinde mATX bir anakart berbat gözükecektir. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bu yorumda bulundum. Alınabilir mi, budget bir sistem ise alınabilir. Ama bu konu budget değil F/P üstüne kurulu.

Her ne kadar Lancool II Mesh orta segmentte yer alsa da segmentinin en iyilerinden, sınıf standartlarının üstünde özellikler ve kalite sunuyor. Bu nedenle keskin sınırlar çizmemeliyiz bence, P500A da üst segmentin girişi örneğin.
Üst panele sıvı soğutma desteği yalnızca 240mm. Zorlarsan 280 sığar tabii ama resmi destek yok, aynı şekilde üste 360 desteği yok, birinci eksisi bu.
İkinci eksisi fanlarının 25 dB olmasına rağmen maksimum RPM'de hafif motor sesi çıkartması.
3. eksisi Type-C portunun opsiyonel olarak bırakılması. Delik açmışlar ama port yok. Ağır saçmalamışlar.

Artıları da var tabii ama şu yukarıda saydığım eksiler kasayı geri plana atmak için yeterli sebepler, özellikle birincisi.

P500A'yı ekleme sebebim düz modeli 1300 liraya alabileceğiniz en iyi kasa. Malzeme kalitesi Lancool II Mesh'e göre çok daha iyi, üste 360 desteği var hatta öne 420 desteği var. Dahili olarak gelen SK140 fanlarda motor sesi yok, iç hacim çok daha geniş, depolama isteyenler için daha çok imkan var. Lancool II Mesh modeli, Phanteks P460A diye bir kasa çıkarsa onunla kıyas alabilecek bir kasa bana kalırsa.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
B550 Gaming Plus da aynı özellikleri sunuyor nerdeyse baktığın zaman
B450 Tomahawk MAX'ta kullanılan ALC892'yi devam ettirmişler kekw Dediğim gibi konu budget değil, F/P. Bütçe sınırın yok, kaliteli bir ürün alacaksın ama baştan savma olmayacak, böyle bir konu olarak düşün.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
B550 Gaming Plus da aynı özellikleri sunuyor nerdeyse baktığın zaman
Daha fazla ısınan VRM istiyorsan alabilirsin, unify ile XE arasında 9-11 derece VRM sıcaklığı bulunmakta.

AMD i9 10950X

Bronze Sample
İfade skoru
1.823
Kötü değil fakat XE'ye göre daha kötü olduğu aşikar.
XE'nin fiyatı da aşikâr. Gaming Plus gayet iyi bir seçim fiyatına göre. B450 Tomahawk Max bile 5900X taksan kızarmaz.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Eğer pahalı geldiyse Crucial Ballistix alınabilir. Micron E Die çıkıyor. Samsung B Die kadar OC potansiyeli yüksek değil ancak bu RAM ile de güzel değerler yakalayabilirsiniz.
Birbirlerine çok yakın değerlere sahip iki zar türüde , uygun koşullar da 5000MHZ olan çipler. Fakat E-Die daha fazla voltaj ve Cas istemekte.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Daha çok soğutucuya ve işlemcinin silikonuna bağlı bir durum bu.
Evet , ama anakarta da önemli uygun soğutucular ile 5.0GHZ olabilmiş 5000 işlemciler var.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Birbirlerine çok yakın değerlere sahip iki zar türüde , uygun koşullar da 5000MHZ olan çipler. Fakat E-Die daha fazla voltaj ve Cas istemekte.
Ryzen sistemlerde Zen 3'te o değerleri 1:1 modda görmek mümkün değil zaten. 3800 MHz, olursa 4000 MHz ve minimum CL ile tutturmak daha mantıklı olacaktır. Tabii render alıyorum yüksek MHz ihtiyacım var dersen o başka konu.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube