Rehber Yüksek bütçe ama F/P olan sistem önerisi

Silicone Android Uygulaması

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Canım sıkıldı ve böyle bir konu açmak istedim. Bir nedeni yok. Bütçe yüksek olacak ancak parayı çar çur edecek bir sistem olmayacak. Mesela YouTube'da görüyorum, adam bütçesi 50K diye saçma sapan parçalardan oluşmuş bir sistem toplamış. Bu konuda öyle bir şey yok, bütçe bol diye baştan savma bir sistem yapmak yerine yüksek bütçede bile F/P dengesini koruduğunu düşündüğüm parçaları ve bu parçalar sonucu oluşan sistemi sizinle paylaşmak istedim.

Bazı parçalarda alternatif bırakacağım, tercih size kalmış.

İşlemci
İşlemci olarak Ryzen 9 5900X tercihinde bulundum. i9 11900K, i9 10900K gibi işlemcileri neden koymadın diye bir soru gelmeyeceğini düşünüyorum ama yine de cevap vereyim. 10900K'nin 5.2 GHz OC'li hali bile 5900X'i geçemiyorken neden para vereyim? 11900K'yi anlatmaya gerek bile yok. Intel fanboylarının bile bu nedir kardeşim ya dediği bir işlemci. 360mm sıvı soğutmayla 100 derece olan işlemci mi olur?

Tavsiye: İnceHesap Gaming Gecesi'nde 5300 TL'ye kadar düşüyor. Akakçe'yi sık takip ederseniz 5100-5200 TL fiyatlara da düşebiliyor. Aceleniz yoksa indirim takip edebilirsiniz.

RAM
RAM olarak tercihimi Corsair Vengeance Pro SL modelinden yana kullandım. Eğer ver4.31 sürüm bir bellek alırsanız yüksek ihtimal Samsung B Die çıkıyor. Önerim CL16 3600 MHz versiyonunu almanız.

Eğer pahalı geldiyse Crucial Ballistix alınabilir. Micron E Die çıkıyor. Samsung B Die kadar OC potansiyeli yüksek değil ancak bu RAM ile de güzel değerler yakalayabilirsiniz.

Sıvı Soğutma
Tabii ki Lian Li Galahad 360, tartışmaya kapalı. İnceHesap Gaming Gecesi'nde 1199 TL'ye kadar düşüyor. 5 yıl sıvı soğutma, 2 yıl da ARGB aydınlatmaları için garantisi mevcut. Türkiye şartlarında alabileceğiniz en iyi sıvı soğutmalardan birisi. Tek alternatifi Liquid Freezer II 360 modeli ancak Galahad 360 gibi indirime giren bir model değil, konsepte uymuyor yani. Ama ucuza bulursanız o da bir seçenek. Onun için de satın alma linki bırakıyorum.

Anakart
Yine İnceHesap Gaming Gecesi'nde 2500 TL'ye kadar düşen ASUS ROG B550-XE model anakartı önerebilirim. X570-E serisiyle kafa kafaya giden soğutma performansı ve X570-E'ye göre daha uygun fiyatlı olması tercih edilebilir bir anakart yapıyor. B550'ler içerisinde en iyi termale sahip model aynı zamanda. B550 Unify modelini termallerde çok ağır solluyor.

X570 çipsetini istiyorum derseniz de X570 Unify modelini öneririm.

SSD
SSD konusunda SATA istiyorsanız 870 EVO ancak bütçeniz varsa ve çok ucuza gelmiyorsa M.2 almanızı önerebilirim. M.2 olarak da tercihim 980 PRO olurdu. Ne kadar ihtiyacınız varsa ona göre GB veya TB alabilirsiniz.

Alternatif SATA SSD olarak Ultra 3D önerebilirim. Şu an 500 GB versiyonu 100 TL kadar ucuz 870 EVO'dan.

Kasa Fanı
Tartışmasız Silverstone Air Blazer 120R. Hem ucuz, hem yüksek performanslı, hem ARGB'li hem de kaliteli bir ürün. Radyatör fanı olarak da, heatsink fanı olarak da, kasa fanı olarak da kullanılabilir.

Tavsiye: 1800 RPM üstü biraz rahatsız edebilir. Sese karşı hassaslığınız varsa 1800 RPM'yi geçmeyecek şekilde ayar çekin.

Kasa
Kasa olarak alternatif bırakacağım çünkü kasa zevk işidir. Kimisi airflow sever, kimisi sadelik sever, kimisi gösteriş sever. Üç zevke göre de öneri bırakacağım, hoşunuza gideni tercih edebilirsiniz.

Gösteriş;
(Gaming Gecesi'nde 1300 TL'ye kadar düşüyor, aceleniz yoksa indirim kovalayabilirsiniz.)
Gösteriş ucuz alternatif;

Sadelik;
Sadelik ucuz alternatif;

AirFlow;
AirFlow alternatif;
(Gaming Gecesi'nde 1300 TL'ye kadar düşüyor, aceleniz yoksa indirim kovalayabilirsiniz.)

PSU
Seçeceğiniz ekran kartına bağlı bir durum. Eğer RTX 3070'in üstünde bir kart takmayacaksanız Core Reactor 650W önerebilirim. 10 yıl garantili, 8 korumalı, üst düzey Japon kapasitörler barındıran 12V kanalından 650W'nin tamamını verebilen bir PSU'dur.

750W isterseniz High Power Performance Gold modeli çok uygun fiyata var şu an.

850W isterseniz de TX850M modeli mevcut.

Mouse
ROG Pugio II modelini eklemek isterim çünkü indirimlerde 500 lirayı bile görüyor arada. Ortalama 750 TL'ye satılan bir fare olduğunu düşünürsek bayağı iyi. Ki zaten iyi bir fare.

Alternatif olarak Glorious Model O koymak istedim. Delikli fareden nefret ederim ancak özelliklerinin iyi olmasından ötürü ekledim.

Razer olmazsa olmaz. Focus+ 😋 Deathadder V2 koymak istedim.

Mousepad
HyperX Fury serisine bakabilirsiniz. Boyutu siz belirleyin çünkü masanızı bilmiyorum.

Paraya kıyarım kaliteli ve RGB olsun diyorsanız XPG Battleground XL'yi tek geçerim.

Klavye ve kulaklık önerisi yapamam çünkü hiç bilgim yok. Ezber ürünler veya kulaktan dolma bilgilerle yarım yamalak bildiğim ürünleri yazmaktansa yazmamayı tercih ederim.

Önerilerim bu kadardı. Beğenmediğiniz parçalar varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın. Ekran kartı koymadım çünkü piyasa berbat. Düzelince alırsınız onu.

Son düzenleme:
KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
O kadar butcesi olan birisinin gidip F/P parcalari arastiracagini sanmiyorum, yine de eline saglik.
O onun kafasızlığı, yapacak bir şey yok. Param var nasıl olsa en pahalısı en iyisidir düşüncesiyle toplanılan sistemleri görünce gözüm kanıyor.

AhmetRyzen

Silver Sample
İfade skoru
785
Canım sıkıldı ve böyle bir konu açmak istedim. Bir nedeni yok. Bütçe yüksek olacak ancak parayı çar çur edecek bir sistem olmayacak. Mesela YouTube'da görüyorum, adam bütçesi 50K diye saçma sapan parçalardan oluşmuş bir sistem toplamış. Bu konuda öyle bir şey yok, bütçe bol diye baştan savma bir sistem yapmak yerine yüksek bütçede bile F/P dengesini koruduğunu düşündüğüm parçaları ve bu parçalar sonucu oluşan sistemi sizinle paylaşmak istedim.

Bazı parçalarda alternatif bırakacağım, tercih size kalmış.

İşlemci
İşlemci olarak Ryzen 9 5900X tercihinde bulundum. i9 11900K, i9 10900K gibi işlemcileri neden koymadın diye bir soru gelmeyeceğini düşünüyorum ama yine de cevap vereyim. 10900K'nin 5.2 GHz OC'li hali bile 5900X'i geçemiyorken neden para vereyim? 11900K'yi anlatmaya gerek bile yok. Intel fanboylarının bile bu nedir kardeşim ya dediği bir işlemci. 360mm sıvı soğutmayla 100 derece olan işlemci mi olur?

Tavsiye: İnceHesap Gaming Gecesi'nde 5300 TL'ye kadar düşüyor. Akakçe'yi sık takip ederseniz 5100-5200 TL fiyatlara da düşebiliyor. Aceleniz yoksa indirim takip edebilirsiniz.

RAM
RAM olarak tercihimi Corsair Vengeance Pro SL modelinden yana kullandım. Eğer ver4.31 sürüm bir bellek alırsanız yüksek ihtimal Samsung B Die çıkıyor. Önerim CL16 3600 MHz versiyonunu almanız.

Eğer pahalı geldiyse Crucial Ballistix alınabilir. Micron E Die çıkıyor. Samsung B Die kadar OC potansiyeli yüksek değil ancak bu RAM ile de güzel değerler yakalayabilirsiniz.

Sıvı Soğutma
Tabii ki Lian Li Galahad 360, tartışmaya kapalı. İnceHesap Gaming Gecesi'nde 1199 TL'ye kadar düşüyor. 5 yıl sıvı soğutma, 2 yıl da ARGB aydınlatmaları için garantisi mevcut. Türkiye şartlarında alabileceğiniz en iyi sıvı soğutmalardan birisi. Tek alternatifi Liquid Freezer II 360 modeli ancak Galahad 360 gibi indirime giren bir model değil, konsepte uymuyor yani. Ama ucuza bulursanız o da bir seçenek. Onun için de satın alma linki bırakıyorum.

Anakart
Yine İnceHesap Gaming Gecesi'nde 2500 TL'ye kadar düşen ASUS ROG B550-XE model anakartı önerebilirim. X570-E serisiyle kafa kafaya giden soğutma performansı ve X570-E'ye göre daha uygun fiyatlı olması tercih edilebilir bir anakart yapıyor. B550'ler içerisinde en iyi termale sahip model aynı zamanda. B550 Unify modelini termallerde çok ağır solluyor.

X570 çipsetini istiyorum derseniz de X570-E modelini öneririm.

SSD
SSD konusunda SATA istiyorsanız 870 EVO ancak bütçeniz varsa ve çok ucuza gelmiyorsa M.2 almanızı önerebilirim. M.2 olarak da tercihim 980 PRO olurdu. Ne kadar ihtiyacınız varsa ona göre GB veya TB alabilirsiniz.

Alternatif SATA SSD olarak Ultra 3D önerebilirim. Şu an 500 GB versiyonu 100 TL kadar ucuz 870 EVO'dan.

Kasa Fanı
Tartışmasız Silverstone Air Blazer 120R. Hem ucuz, hem yüksek performanslı, hem ARGB'li hem de kaliteli bir ürün. Radyatör fanı olarak da, heatsink fanı olarak da, kasa fanı olarak da kullanılabilir.

Tavsiye: 1800 RPM üstü biraz rahatsız edebilir. Sese karşı hassaslığınız varsa 1800 RPM'yi geçmeyecek şekilde ayar çekin.

Kasa
Kasa olarak alternatif bırakacağım çünkü kasa zevk işidir. Kimisi airflow sever, kimisi sadelik sever, kimisi gösteriş sever. Üç zevke göre de öneri bırakacağım, hoşunuza gideni tercih edebilirsiniz.

Gösteriş;
Gösteriş ucuz alternatif;

Sadelik;
Sadelik ucuz alternatif;

AirFlow;
AirFlow alternatif;

PSU
Seçeceğiniz ekran kartına bağlı bir durum. Eğer RTX 3070'in üstünde bir kart takmayacaksanız Core Reactor 650W önerebilirim. 10 yıl garantili, 8 korumalı, üst düzey Japon kapasitörler barındıran 12V kanalından 650W'nin tamamını verebilen bir PSU'dur.

750W isterseniz High Power Performance Gold modeli çok uygun fiyata var şu an.

850W isterseniz de TX850M modeli mevcut.

Mouse
ROG Pugio II modelini eklemek isterim çünkü indirimlerde 500 lirayı bile görüyor arada. Ortalama 750 TL'ye satılan bir fare olduğunu düşünürsek bayağı iyi. Ki zaten iyi bir fare.

Alternatif olarak Glorious Model O koymak istedim. Delikli fareden nefret ederim ancak özelliklerinin iyi olmasından ötürü ekledim.

Razer olmazsa olmaz. Focus+ 😋 Deathadder V2 koymak istedim.

Mousepad
HyperX Fury serisine bakabilirsiniz. Boyutu siz belirleyin çünkü masanızı bilmiyorum.

Paraya kıyarım kaliteli ve RGB olsun diyorsanız XPG Battleground XL'yi tek geçerim.

Klavye ve kulaklık önerisi yapamam çünkü hiç bilgim yok. Ezber ürünler veya kulaktan dolma bilgilerle yarım yamalak bildiğim ürünleri yazmaktansa yazmamayı tercih ederim.

Önerilerim bu kadardı. Beğenmediğiniz parçalar varsa aşağıda belirtmeyi unutmayın. Ekran kartı koymadım çünkü piyasa berbat. Düzelince alırsınız onu.
Güç kaynağı 650W kesinlikle yetmez. Bu işlemciye en iyi RTX 3080 Ti veya 3090 gider.

mutlu pide

Gold Sample
İfade skoru
2.016
Focus+ olması kime yarar bilinmez ama neyse.

GT 1030 nerde lan en kral odur.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Üst seviye bir sistem için Ultra 3D saçma bir seçim SSD olarak, 980 PRO ile F/P kelimesi yan yana gelince de çok tezat oluyor. 1 TB modeli yaklaşık 1 ay önce 1850-1900 liraydı, ama bu tüm PCI-E 4.0 modellerde böyle.

PNY CS3040 falan düşünülebilir illa PCI-E 4.0 olacaksa. Dün gaming gecesinde 1900₺ olmuştu.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
Üst seviye bir sistem için Ultra 3D saçma bir seçim SSD olarak.
Sadece SATA olarak bir seçenek o. Samsung 870 EVO ile arasındaki 100 TL farka değecek bir fark olacağını sanmıyorum. Ki zaten böyle bir sistemde SATA olacaksa bile ana disk değil yedek disk olacaktır. O sebepten dolayı SATA'ya para bayılmak gereksiz diye ucuz ama kaliteli model koydum.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Ek önerilerim:
- Ciddi bir tasarruf istenirse anakart olarak Gigabyte'ın B550M Aorus Pro-P modeli 1350-1400TL civarında bulunuyor. VRM olarak yeterli, özellik olarak da dolu.
X570 çipset avantajları kullanılmak istenirse de (şu anda fiyatı yüksek ama) X570 Tomahawk ve yer yer indirime giren (bundan bir önceki Gaming Gecesi'nden aldım) X570 Unify kullanılabilir.
- İşlemci soğutucusu olarak yer yer indirime giren PermaFrost 240 - Orcus 360 seçilebilir, Galahad zaten müthiş bir tercih.
- SSD olarak yüksek hız ihtiyacı yoksa sık sık indirime giren CS3030 alınabilir. Çeşitli Phison E16'lı modeller de indirime girmekteler, bu hafta CS3040 vardı mesela.
- Kasa konusunda B550M Pro-P (ya da başka mATX anakart) kullanılacaksa ve görsellik önemliyse şu iki modele bakılabilir:
Uygun fiyata görsellik ve malzeme kalitesi isteyenler için de şu var:
Fiyatı yükselmiş stoğu azaldığı için, yenilenince Lancool serisine tekrar dönüş yapılabilir. Battlecruiser yüksek genişletme imkanıyla iyi görünüyor.
- Fare ve klavye ayrı olarak değerlendirilmeli bence. Zira hem kişisel istekler tercihi daha çok etkiliyor, hem de sistem ile paralel bütçede seçim yapılmayabiliyor. Ucuz bilgisayar ile pahalı ekipman, ya da pahalı bilgisayar ile ucuz ekipman kullanan çok kişi var.

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Üst seviye bir kasa değil Lancool II Mesh. Orta-üst arası.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Okumanız yok mu?
Her ne kadar Lancool II Mesh orta segmentte yer alsa da segmentinin en iyilerinden, sınıf standartlarının üstünde özellikler ve kalite sunuyor. Bu nedenle keskin sınırlar çizmemeliyiz bence, P500A da üst segmentin girişi örneğin.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube