Türkiye'nin yerli işlemcisi "Çakıl" tanıtıldı!

Silicone Android Uygulaması

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674
ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen "Çakıl" kod adına sahip işlemci IDEF 2021 Fuarında gösterime sunuldu. Bilgisayarlardan çok askeri silah teknolojilerinde kullanılması planlanan Çakıl şu anlık güç olarak az gözükse de hem bilgisayarlardan çok askeri alanda kullanılmasından hem de ilk işlemci olmasından bence çok kötü değil. Üretimini ise TSMC'nin yapacağı söylendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şunları söyledi:
"Burada bizim gurur duyduğumuz bir milli projenin ürünü var. Bu elimde gördüğünüz bizim milli işlemcimiz Çakıl. Biz bu projeyi TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN olarak beraber gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk yerli ve milli olarak tasarlanmış işlemcisini elimizde tutuyoruz. Burada bu işlemciyi test etmiş olduk.''

Evet teknik özellik olarak cidden günümüzde vasat fakat muhtemelen bilgisayar işlemcisi olamayacak ki öyle hedefi yok. Askeri alanda ise ne kadar yeterli olur bilemem ama ilk işlemci olduğu için hiç yoktan iyidir. Zamanla geliştirileceğini düşünüyorum ama keşke üniversitelerden de yardım alsalar diyorum çünkü üniversitelerden de çok iyi yardımlar alınabilir bence. Ek olarak lütfen İntel, Qualcomm, AMD gibi markalarla karşılaştırmayın diğerleri yarım asırdan fazladır teknoloji üreten devasa paralar harcayan şirketler.

1629633263575.png

TEKNİK ÖZELLİKLER

-Tek Çekirdek
-400 MHz saat hızı
-27 mm2 yonga alanı
-65 nm üretim teknolojisi
-x64 Rısc-V mimarisi
-1.8W güç tüketimi
-4 İssue
-TSMC üretimi

Ayrıca ilerde 800 MHz, 10 W güç tüketen ve 4 çekirdekli olması planlanan bir modelin üretilmesi hedefleniyor.

Kaynakça: https://www.teknolojioku.com/guncel...def-2021de-tanitildi-612035609782532ae20942e4

Son düzenleme:
KS
Sony Series Switch

Sony Series Switch

Gold Sample
İfade skoru
1.674

Goodbye Blue Sky

Platinum Sample
İfade skoru
7.328
Piyasaya sürmek için çok güçsüz, ama Rusya'nın yaptığı gibi devlet dairlerinde kullanımını zorunlu tutarsa çok iyi olabilir.
Devlet daireainde 400Mhz tek çekirdek işlemci koyulursa memurlar bunda soliter oynanmıyor diye isyan eder (!)

İfade skoru
1.430
Güzel bir gelişme. Şimdi bunu TP'de açsan her taraf bu güçsüz diyen boş çar muhaliflerle dolardı. Biraz daha gelişince umarım Putin'in yaptığı gibi kullandırtılır. Rusya'nın işlemcisi de şu anda güçsüz ancak kullanılabilir olduğu anda Putin bir kararname ile devlet kurumlarına zorunlu tuttu. "Aynı fiyata İ3 alırım moruqqqq" diyip yerli üretimin "olmadığından" yakınan tiplere de zorunlu tutarsa fena olmaz :).
TSMC hala 65MM üretiyor mu?
Evet. Yeni nesil gelince milyar dolarlar harcanan eski bantları şak diye kapatacak halleri yok ki. Ayrıca eskiler de kullanılıyor. Mesela AMD'nin I/O çipleri hala 12nm.
1629634619330.png

Mevcut tabloları. Daha eski waferlar doğal olarak çok daha ucuz oluyorlar, küçük çaplı veya fazla güç istemeyen firmalar için çok daha ulaşılabilir oluyorlar.

Dexter

Platinum Sample
İfade skoru
6.025
"Aynı fiyata İ3 alırım moruqqqq" diyip yerli üretimin "olmadığından" yakınan tiplere de zorunlu tutarsa fena olmaz :).
Abi Vestel mesela. Yerli yerli dedi, ürünün arkasında değil. Onu geç, o fiyata daha iyileri varken insan niye yerli diye onu alıp kendini oyuncak etsin?

İfade skoru
1.430
Vestel gelişebilecekken hemen paraya bozdu işi, zaten yerli de değildi pek. GM yine daha yerli sayılabilir ancak o da düzgün ve F/P bir şey çıkartamadı yıllardır.
Benim eleştirim daha çok bu habere tepki verecek kitleye ve TOGG'a yalan yanlış kaynaklarla eleştiri yapıp 100K'ya çıkmazsa almam diyen düşük yaşam formlarına.

Hamza Ensar Sağlam

Gold Sample
İfade skoru
2.272
İşlemcide de 10 yıl geriden gelmişiz her konuda olduğu gibi.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Vestel gelişebilecekken hemen paraya bozdu işi, zaten yerli de değildi pek. GM yine daha yerli sayılabilir ancak o da düzgün ve F/P bir şey çıkartamadı yıllardır.
Benim eleştirim daha çok bu habere tepki verecek kitleye ve TOGG'a yalan yanlış kaynaklarla eleştiri yapıp 100K'ya çıkmazsa almam diyen düşük yaşam formlarına.

Yalan yanlış haberlerden kastınız?

YorgunVeDurgun

Gold Sample
İfade skoru
4.270
ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen "Çakıl" kod adına sahip işlemci IDEF 2021 Fuarında gösterime sunuldu. Bilgisayarlardan çok askeri silah teknolojilerinde kullanılması planlanan Çakıl şu anlık güç olarak az gözükse de hem bilgisayarlardan çok askeri alanda kullanılmasından hem de ilk işlemci olmasından bence çok kötü değil. Üretimini ise TSMC'nin yapacağı söylendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şunları söyledi:
"Burada bizim gurur duyduğumuz bir milli projenin ürünü var. Bu elimde gördüğünüz bizim milli işlemcimiz Çakıl. Biz bu projeyi TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN olarak beraber gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk yerli ve milli olarak tasarlanmış işlemcisini elimizde tutuyoruz. Burada bu işlemciyi test etmiş olduk.''

Evet teknik özellik olarak cidden günümüzde vasat fakat muhtemelen bilgisayar işlemcisi olamayacak ki öyle hedefi yok. Askeri alanda ise ne kadar yeterli olur bilemem ama ilk işlemci olduğu için hiç yoktan iyidir. Zamanla geliştirileceğini düşünüyorum ama keşke üniversitelerden de yardım alsalar diyorum çünkü üniversitelerden de çok iyi yardımlar alınabilir bence. Ek olarak lütfen İntel, Qualcomm, AMD gibi markalarla karşılaştırmayın diğerleri yarım asırdan fazladır teknoloji üreten devasa paralar harcayan şirketler.

53090 numaralı eki görüntüle

TEKNİK ÖZELLİKLER

-Tek Çekirdek
-400 MHz saat hızı
-27 mm2 yonga alanı
-65 nm üretim teknolojisi
-x64 Rısc-V mimarisi
-1.8W güç tüketimi
-4 İssue
-TSMC üretimi

Ayrıca ilerde 800 MHz, 10 W güç tüketen ve 4 çekirdekli olması planlanan bir modelin üretilmesi hedefleniyor.

Kaynakça: https://www.teknolojioku.com/guncel...def-2021de-tanitildi-612035609782532ae20942e4
Render performansı ne acaba?

Shaw4543

Gold Sample
İfade skoru
3.471

Tamam, geriden gelmiş olabiliriz ama geçmişe değil geleceğe bakmalıyız. Geçmişte olan geçmişte kalır. Geçmiş e takılı kalırsan gelecekte de birşey yapamazsın.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709

İHA-SİHA gibi aletler, savunma sstemleri ve arabalar için basit devreli, gidip de masaüstü CPU olmayacak RISC-V kullanıyor zaten mimari olarak.

Birde 4 issue ne oluyor?
Galiba çok sayılı, 4 sayılı olabilir kayan noktalı birimle alakalı ama emin de dwğilim

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube