İşlemci yüksek frekansta çalışmıyor

Silicone Android Uygulaması

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
İşlemci: Ryzen 5 2600

Dostlar selamlar, uzun bir süre sonra işlemcimi stres testi yapmak istedim lakin bir şey fark ettim işlemci frekansı 2.8ghz da sabit çalışıyor (normalde CBP açık, 3.6ghz de çalışması lazım) ve her zaman sabit çalışıyor yani sadece yükte 2.8ghz de çalışmıyor

- CBP açık
- XMP profili açık (kapalı iken ramler 2100mHz de çalışıyor açıkken 2933mHz de çalışıyor)
- PC güç ayarları yüksek performansa ayarlı

Yani kısacası bunu nasıl düzeltebilirim? XMP yi kapattıktan sonra tekrar deneyeceğim
XMP kapatıp tekrar denedim yine sabit 2.8gHzde çalışıyor

Son düzenleme:

SON İ3 BÜKÜCÜ

Bronze Sample
İfade skoru
1.305
Birde bunu dene bakalım.

KS
TRG-Onur

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
msconfig'den herhangi bir ayar değişikliği yaptınız mı?
hayır, PC ye format atmadan önce ekran kartı driverını kontrol amaçlı güvenli moda alıp işimi hallettikten sonra geri olması gereken ayara getirmiştim
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Birde bunu dene bakalım.
normalde böyle bir şey yapmaya gerek kalmadan direk yüksek frekansta çalışabiliyordu yani bu program olmadan bunu düzeltebilmem lazım mantıken

SON İ3 BÜKÜCÜ

Bronze Sample
İfade skoru
1.305
normalde böyle bir şey yapmaya gerek kalmadan direk yüksek frekansta çalışabiliyordu yani bu program olmadan bunu düzeltebilmem lazım mantıken
PC'yi düzeltmek istiyorsanız yükleyin deneyin. Sizin kararınız. Isılar ne alemde?

KS
TRG-Onur

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
PC'yi düzeltmek istiyorsanız yükleyin deneyin. Sizin kararınız. Isılar ne alemde?
ısılar olması gerektiği gibi, boşta 40 derece yük altındaki sıcaklığı ise normalde 72-76 derece arasında oluyordu, şimdi uzun süreli yük testine sokup sıcaklığına bakacağım

KS
TRG-Onur

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
PBO açık değilse açın, CBP açık olduğuna emin misiniz?

XMP I mi XMP II mi?
CBP açık kontrol ettim, XMP ise profile 2 de yani izin verilen en yüksek hızda çalışıyor, XMP kapalı olduğu zamanda işlemci hızı aynı, PBO ise onu kontrol etmedim, şuan işlemci ile 4k60 render alıyorum ondan sonra onu kontrol ederim

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
CBP açık kontrol ettim, XMP ise profile 2 de yani izin verilen en yüksek hızda çalışıyor, XMP kapalı olduğu zamanda işlemci hızı aynı, PBO ise onu kontrol etmedim, şuan işlemci ile 4k60 render alıyorum ondan sonra onu kontrol ederim
XMP profil 1'e al, bazı anakartlar XMP 1 için optimize ediyor ve güç limitlerini kaldırıyor.

KS
TRG-Onur

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
XMP profil 1'e al, bazı anakartlar XMP 1 için optimize ediyor ve güç limitlerini kaldırıyor.
Render bitti 30dk lık 4k60 render sonucunda işlemci sıcaklığı max 54 derece oldu,
XMP profilini 1'e aldım (2800mHz),
PBO yu ise BIOS ta bulamadım (a320m a pro anakart),
XMP profilini 1'e çektiğim halde yine 2.8gHz de çalışıyor işlemci

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Render bitti 30dk lık 4k60 render sonucunda işlemci sıcaklığı max 54 derece oldu,
XMP profilini 1'e aldım (2800mHz),
PBO yu ise BIOS ta bulamadım (a320m a pro anakart),
XMP profilini 1'e çektiğim halde yine 2.8gHz de çalışıyor işlemci
Anakart da kaç pin CPU bağlantısı var.

KS
TRG-Onur

TRG-Onur

Silver Sample
İfade skoru
202
Belki o sıkıntı yapıyordur, stres testi yap ne kadar güç tükettiğni söyle sonra.
onla alakalı sıkıntı olduğunu sanmıyorum, OCCT üzerinden test yapıp atarım buraya

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube