Rehber İşlemci Delid Rehberi

Silicone Android Uygulaması
Delid nedir?

İşlemci ihs ile yonga kalıbı arasında bulunan kalitesiz termal macun yerine Liquid Metall adı verilen galyum tabanlı sıvı ile değiştirmektedir.

Hangi işlemciler Delid edilebilir?

Genellikle lehimsiz olanlar delid edilebilir. Peki lehim nedir? İndiyum metalı tabanlı çekirdek ile IHS arası yüksek ısı iletimine sahip olan sıvı-katı metal katmandır.

Fakat bazı RYZEN işlemciler delid edilebilmekte, 2600-3950X-5900X örnek olarak verilebilir. Bu yüzden genellikle İntel işlemciler delidlenmekte. Zamanla ince zar kalıbı kullanılmışsa lehim CD kısmını çatlatabilmekte, AMD daha kalın CD kalıbı kullandığı için şuanlık bir sıkıntı bulunmamakta.,

Gerekli ekipmanlar :

Ev halkına uygun Delid tarifi vereceğiz.

Sıvı metal macun , conta silikonu ve jilet gerekmekte.

Adım 1 - IHS Katmanını sökme :

PCB katmanına zarar vermeden olabildiğince köşelerden kesmeye başlıyoruz.

1623272276266.png

Adım 2- Fason Macunu temizleme :

İzopropil Alkol ve peçete ile yavaşca macunu silmemiz gerekmekte, bastırırsak çekirdeği kırma oranımız yüksek çünkü çok narin bir yapıda gelmekte.

1623272305823.png

Adım 3- Silikon yapıştırıcı kazıma :

Bir tahta çubuk ile kurumuş siyah kalıntıları kazımamız gerekmekte, yoksa sıvı metal akacak ve işlemcimiz Silikon Cennetine gidecektir.

1623272377197.png

Adım 4- Sıvı Metal Macunu uygulama :

Az bir katman halinde uygulamak zorundayız aksi takdir de metal akacak ve kısa devreye sebebiyet verebilecektir.

1623272457542.png

Adım 5- Conta Silikonu uygulama ve IHS'yi geri monte etme :

1623272655555.png

Conta silikonu olarak bulabileceğimiz silikon sıvıyı 4 köşeye eser miktarda uyguluyoruz.

Ardından ısı dağıtıcıyı tekrar monte ediyoruz ve işlemimiz tamam.
1623272735538.png

Unutulmaması gerekenler :

1- Delid CPU garanti dışı bırakacaktır.

2- Termal macun gibi IHS üzerine Sakın sürmeyin.

3- 2. nesil ve daha öncesi ; Ryzen işlemci kullanıyorsanız çekirdeği bozmanız içten bile değil, waferları görmek isterseniz deneyebilirsiniz.

Dinlemeyip lehimli işlemciyi delid eden adamın hazin sonu :

1623273047185.png

KS
Creatine

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Ben de bu delid işleminden ziyade şeyi merak ediyorum. der8auer'di sanırsam YouTube'da, işlemcinin üstündeki alüminyum yüzeyi söküyor direkt işlemcinin üstüne soğutucu montajı yapıyor.
Yapabilir , sıcaklığı hakkında fikrim yok fakat çekirdeğin kırılması gibi çok riskli durumlar var.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Testlere baktığımda IHS olmadan İ9 11900K daha serin çalışıyor.

Son düzenleme:

Samotne3030

🍪
Süper Moderatör
Katkıda Bulunan
İfade skoru
11.938
@Ryzen 7 5800X,
Biraz geç de olsa cevaplayayım. Bahsi geçen videoyu izlemiştim (aynı videodan bahsediyorsak) ve 11900K'ya Direct Die cooling yapınca çok da derece fark etmiyor. Yanılmıyorsam 2 derece azalıyordu, ancak YouTuber'ın da dediği gibi alınan riske değecek bir fark değil. Die'ı çatlatmak olası.

Yine de test etmesi eğlenceli. Evilol

KS
Creatine

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
@Ryzen 7 5800X,
Biraz geç de olsa cevaplayayım. Bahsi geçen videoyu izlemiştim (aynı videodan bahsediyorsak) ve 11900K'ya Direct Die cooling yapınca çok da derece fark etmiyor. Yanılmıyorsam 2 derece azalıyordu, ancak YouTuber'ın da dediği gibi alınan riske değecek bir fark değil. Die'ı çatlatmak olası.

Yine de test etmesi eğlenceli. Evilol
Zarı çatlatsak çok güzel olur Evilol

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube