Rehber Düşük bütçeli, görsellik odaklı kompakt üst segment sistem önerisi

Silicone Android Uygulaması

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
@Ryzen 7 5800X bugün F/P üst segment konusu açmıştı, bence çok güzel bir konu oldu ve ben de sistemi daha ucuzlatarak ve konsepti biraz değiştirerek bir sistem önerisi hazırladım. Bu sistem oyun ve iş, karma kullanım odaklı, mümkün olduğunca bütçenin karşılığını sonuna kadar alma odağında, kompakt boyutlu bir lüks sistem olacak. Sizlere sıra ile parçaları, parçaların kısaca özelliklerini, tercih nedenimi ve alternatiflerini sunacağım - yavaş yavaş başlayalım.

Bu arada önerdiğim bileşenler sık sık indirime giriyor, mutlaka takip edin.

İşlemci - AMD Ryzen 9 5900X
Hem oyun, hem de işleriniz için kullanabileceğiniz 12 Zen 3 çekirdeği ve 24 izlekten oluşan bir işlemci. İhtiyacınıza göre düşürerek 5800X (8 çekirdekli) veya yükselterek 5950X (16 çekirdekli) yapabilirsiniz - yalnız 5950X stok sorunlarıyla boğuştuğu için pahalı bu ara. Bunun herhangi bir soğutucu ile gelmediğini söyleyeyim, ya üfleyerek soğutacaksınız (!) ya da iyi bir soğutucu alacaksınız.

Anakart - Gigabyte B550M Aorus PRO-P
Gigabyte'ın B550 çipsetli, bize bol bol yetecek VRM bileşenlerine sahip, özellik olarak da dolu bir anakartı. 2.5G LAN var, ALC1200 ses yongası var, Gen4 M2 var, var da var. Fiyatı ciddi anlamda ucuz kaldı piyasaya göre, eğer daha ucuza bulursanız benzer özelliklerdeki MSI modeli B550M Mortar'ı da seçebilirsiniz. Biri gri biri siyah iki varyantı var, biri WiFi'li diğeri de dumanla haberleşiyor.

Bellek - Crucial Ballistix RGB 2x16GB 3200MHz CL16
Bellek olarak yüksek frekanslara çıkabilen bu modeli seçtim, sonradan yükseltebilmek için slotların tamamını doldurmadım. 100TL ucuza RGB'sizini de seçebilirsiniz, indirimlerde farklı modellere de (HyperX Fury'e de bakın) bakabilirsiniz.

SSD - Kingston A2000 1TB NVMe
Şu anda SSD fiyatları talepten dolayı biraz arttı, piyasaya göre ucuz kalan bu modeli seçebilirsiniz. DRAM'lı bir model, çok iyi mi hayır değil ancak çok yüksek hız beklentiniz yoksa sizi memnun eder. İndirime ara ara özellikle Phison E16'lı modeller girebiliyor, hız beklentisi olanlar takip etmeli.

Kasa - Raijintek
(Beyazı da var!)
Kasa konusunda birisi yarı uzay montaj, diğeri de kapalı ve çift bölmeli olmak üzere iki farklı önerim var. Bu kasalar bu sisteme farklı ve kompakt bir yapı kazandıracaklar, yalnız uyumluluğa mutlaka dikkat edin - özellikle ekran kartı.

Güç Kaynağı - XPG Core Reactor 650W
Güç kaynağı olarak önerim XPG'nin modern yapılı, kompakt boyutlu, modüler ünitesi Core Reactor 650W. Bu güç kaynağı size yetmeyecek olursa TX750M de alternatif olabilir.

İşlemci Soğutucusu - Raijintek Orcus
İşlemci soğutucusu önerim Raijintek Orcus ancak size sabit bir boyut vermiyorum, kasa seçiminize göre 280mm veya 360mm olanı seçebilirsiniz. Ek olarak kampanyalara bağlı olarak Galahad, PermaFrost serilerine de bakabilirsiniz.

Lütfen sistem hakkındaki yorumlarınızı ve eklemelerinizi belirtin, güzelce tartışalım.

Son düzenleme:
KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
G.Skill Trident Z RGB varken o RAM olmamış, ben de var harika bir şey.
Tabii, o da olabilir fiyatına göre.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Sanırım sistemi sadece kenarda dursun diye topluyoruz. Ekran kartı nerede?
Ekran kartı bu tavsiyede kapsam dışı bırakıldı piyasa durumundan ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterdiğinden dolayı, belirtmeyi atlamayayım sistem ekran kartı olmadan görüntü vermez.

KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Eger bu butceyle bir sistem alacaksam paraya kiyip bir firecuda alirdim ben, veriler ona gidiyor ve bunla sadece oyun oynamayacagiz herhalde, is bilgisayari bu.
İhtiyaca göre değişiklik gösterebilir ancak şu anda piyasa şartlarından dolayı bu model ile Gen4'lerin arası çok açıldı, düşük bütçe ağırlıklı olduğundan bu yönde bir tercih yaptım bu sistemde.

hüseyin aktepe

Platinum Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
13.287
Sistem genel olarak güzel ama SSD'den çok kısmışsınız. Görsellik odaklı ve üst seviye olacaksa en azından S40G eklenebilirdi bence. Anakartın M.2 Heatsink'i pek iyi durmuyor.

KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
@Astroscott Evet, SSD bu sisteme göre düşük kaldı ancak A2000'in bu piyasa şartlarında çok ciddi fiyat avantajı var bir üst seviyeye kıyasla. Yine de alternatif ekleyeceğim birazdan.

@Ayhan36 Çok iyi bir fikir, sisteme sonradan eklenebilen uygun fiyatlı RGB aksesuarlar ve düşük bütçeli temalı sistemler hazırlayabilirim.

Show Stopper

Gold Sample
Yönetici
İfade skoru
2.216
Kasa kullanıcının keyfine göre bir model olabilir klasik sözüm, sıvı soğutma olarak biraz daha eklenip galahad alınmalı bence sonuçta 5900x alıyoruz o islemci galahadı hakeder.

KS
fryzen

fryzen

Silver Sample
İfade skoru
2.527
Kasa kullanıcının keyfine göre bir model olabilir klasik sözüm, sıvı soğutma olarak biraz daha eklenip galahad alınmalı bence sonuçta 5900x alıyoruz o islemci galahadı hakeder.
Galahad sık sık indirime girdiği için tercih edilmesi mantıklı olabilecek bir soğutucu, alternatif olarak yer aldı. Kasa olarak zevke ve ihtiyaçlara göre iki farklı model önerdim, başka alternatiflere de bakacağım.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube