All core vs. PBO

Silicone Android Uygulaması

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
İkisine dair izlediğim videolardan anladığım kadarıyla PBO daha yüksek frekansları görmemi sağlıyor evet ama buna bağlı olarak sıcaklıklar da yükseliyor. Misal ben 5800X kullanıyorum stok halde GTA 5'te 62 derece oynuyorum ama all core 4.675 1.3125 verdiğimde 50 derece oynuyorum ve performans kaybı gözlemlemedim AIDA 64 FPU ile de stabilitesini doğruladım, Cinebench R20 de yaptım CPU-Z skorumu da kontrol ettim. Hem performans kaybı yaşamadım hem bedavaya 12 derece kazandım.

Gözlemlediğim değerler MSI Afterburner üzerinden baktığıma göre;

CPB açık ve PBO auto iken oyunlarda 16 çekirdeğin hepsini açtım, 2-3 çekirdek 4850'ye kadar çıkıyor diğerleri 3800 civarlarında takılıyor.
All core iken hepsi 4.675 adı üstünde.
PBO ile Fmax yükselttiğimde 5 GHz'leri görebileceğimi düşünüyorum tahminen. Yine aynı şekil 2-3 çekirdek bu değeri görecektir.

Ancak herhangi bir voltaj sabitlemesi vs. yapıyor muyuz PBO'da hiç bilmiyorum. Eğer voltaj sabitlemesi vs. yapmıyor sadece frekans limitini arttırıyorsak 62 derece gördüğüm stok hal 70-72'leri görmez mi? Eğer böyle oluyorsa 2-3 FPS kazanmak için 22 derece sıcaklık artmasını göze almak istemiyorum.

PBO hakkında bilgisi olanlar yazarsa sevinirim, gerçekten bunu doğru düzgün anlatan bir rehber yok.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
PBO bildiğim kadarı ile duruma göre OverClock yapan ayar, precision boost overdrive.

Kendine göre voltaj ve çarpan ayarlıyor.
Az veya fazla voltaj vermesi beklenen bir durum.

ALL Core'a gelirsek biliyorsun zaten, tüm çekirdeklere el ile çarpan girme.

KS
3866-14-14-8-12-21-34

3866-14-14-8-12-21-34

Platinum Sample
İfade skoru
13.667
PBO bildiğim kadarı ile duruma göre OverClock yapan ayar, precision boost overdrive.

Kendine göre voltaj ve çarpan ayarlıyor.

ALL Core'a gelirsek biliyorsun zaten, tüm çekirdeklere el ile çarpan girme.
Hocam PBO zaten işlemciyle birlikte açık gelen bir ayar. Fabrika çıkışlı ''auto'' geliyor. Ben curve optimizer ayarını vs. bilmiyorum, onları merak ediyorum.

Creatine

Platinum Sample
İfade skoru
5.709
Hocam PBO zaten işlemciyle birlikte açık gelen bir ayar. Fabrika çıkışlı ''auto'' geliyor. Ben curve optimizer ayarını vs. bilmiyorum, onları merak ediyorum.
Curve optimizer PBO gelilmiş hali, sınırşara takılmadan yüksek frekanslara çıkmaya yaramakt.
Fakat nasıl ayarlanacağı hakkında bilgim yok araştırmaktayım, yardım etmeyemçalışırım elimden geldiğince.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Reddit daha düşük voltaj ile limitsiz frekanslara erişebilmek olduğundan bahsediyor doğru okuduysam.
Mesajlar otomatik birleştirildi:

Bu ayar ile 5050MHZ yapmışlar, doğru anladıysam.

Son düzenleme:

Toxpox

Silver Sample
İfade skoru
811
All-Core Overclock için çok fazla voltaj vermen gerekiyor ayrıca tüm çekirdeklerinin optimal kalitede olması gerekiyor.
Teorik olarak All-Core daha iyi çünkü optimal çekirdeklerinden hiçbiri düşmeyecek yani Unstable olmayacak.

Pratiğe gelirsek.
  • All-Core OC çok fazla voltaj gerektirebiliyor çünkü çekirdekler optimal değil. Kimi çekirdeğin mükemmel durumda olurken kimi rezalet durumda olduğu için rezalet senin sınır noktan oluyor.
  • İyi durumda olan çekirdeğin kullanım esnasında diğerlerinden daha az güç tükettiği ve daha verimli olduğu için çok daha iyi Boostlanabiliyor.
  • All-Core OC tüm çekirdeklerini tek frekansa zorlarken PBO sadece çekirdeklerin önünü açıyor, potansiyellerini daha iyi göstermesine sebep oluyor.
Örneğin 4 çekirdekli işlemcin olsun.
2., 3. ve 4. çekirdeklerin Bronze Sample 1. çekirdeğin ise Plat Sample olduğunu varsayalım.
Bronze Sample 4GHz için 1.4v, Plat Sample 4GHz için 1.1v olduğunu varsayalım.
Boost frekansı 3.6GHz, tekli boost ise 4.5GHz olsun.
(tek çekirdek boost= Precision Boost Overdrive/PBO)

Bu işlemciyle All-Core OC denersen en kötü çekirdeğin de en iyi çekirdeğin de aynı voltajda aynı frekansa zorlayacağın için 4GHz 1.4v vermen gerekecek.
Bu işlemciye PBO açık denersen yük altında değilken tüm çekirdekler maksimum boost yani 4.5GHz'e çıkabilir, oyunda ve hafif yükte yine çekirdeklere bağlı olarak bu frekanslarda seyreder, yüksek yükte ise düşük çekirdeklerin frekansı düşerken iyi çekirdek yüksek frekansta kalmaya devam eder.

All-Core OC'de 1.4v verip 4GHz'de takılı kalmışken PBO ile iyi çekirdek 4.5GHz, kötü çekirdekler de duruma bağlı değişmiş oldu.

PBO OC nedir peki?
PBO OC ise verilen gücün ayarlanarak boost frekansını arttırmak.
Düşük çekirdekler için pek fark yaratmasa da iyi olan çekirdeklerde ciddi performans artışına yol açar hem de çok az güç tüketim farkı ile.
PBO OC genellikle işlemcinin durumuna göre değişkenlik gösterir fakat kayda değer performans farkına yol açar.

İrfan

Bronze Sample
İfade skoru
2.357
All-Core Overclock için çok fazla voltaj vermen gerekiyor ayrıca tüm çekirdeklerinin optimal kalitede olması gerekiyor.
Teorik olarak All-Core daha iyi çünkü optimal çekirdeklerinden hiçbiri düşmeyecek yani Unstable olmayacak.

Pratiğe gelirsek.
  • All-Core OC çok fazla voltaj gerektirebiliyor çünkü çekirdekler optimal değil. Kimi çekirdeğin mükemmel durumda olurken kimi rezalet durumda olduğu için rezalet senin sınır noktan oluyor.
  • İyi durumda olan çekirdeğin kullanım esnasında diğerlerinden daha az güç tükettiği ve daha verimli olduğu için çok daha iyi Boostlanabiliyor.
  • All-Core OC tüm çekirdeklerini tek frekansa zorlarken PBO sadece çekirdeklerin önünü açıyor, potansiyellerini daha iyi göstermesine sebep oluyor.
2., 3. ve 4. çekirdeklerin Bronze Sample 1. çekirdeğin ise Plat Sample olduğunu varsayalım.

Bu işlemciyle All-Core OC denersen en kötü çekirdeğin de en iyi çekirdeğin de aynı voltajda aynı frekansa zorlayacağın için 4GHz 1.4v vermen gerekecek.
Bu işlemciye PBO açık denersen yük altında değilken tüm çekirdekler maksimum boost yani 4.5GHz'e çıkabilir, oyunda ve hafif yükte yine çekirdeklere bağlı olarak bu frekanslarda seyreder, yüksek yükte ise düşük çekirdeklerin frekansı düşerken iyi çekirdek yüksek frekansta kalmaya devam eder.

All-Core OC'de 1.4v verip 4GHz'de takılı kalmışken PBO ile iyi çekirdek 4.5GHz, kötü çekirdekler de duruma bağlı değişmiş oldu.

PBO OC nedir peki?
Düşük çekirdekler için pek fark yaratmasa da iyi olan çekirdeklerde ciddi performans artışına yol açar hem de çok az güç tüketim farkı ile.
PBO OC genellikle işlemcinin durumuna göre değişkenlik gösterir fakat kayda değer performans farkına yol açar.
Cok hakli bir yorum, kesinlikle katiliyorum hocam. (y)

Big Daddy

Silver Sample
Katkıda Bulunan
İfade skoru
2.224

Pratiğe gelirsek.

PBO OC nedir peki?

Mükemmel bir açıklama olmuş hocam, büyük adamsınız.

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar

Silicone Makale

Yeni konular

Silicone YouTube